Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 5°
28 czerwca 2018

JSW na konferencji w Brukseli - pozytywny obraz węgla

JSW na konferencji w Brukseli - pozytywny obraz węgla
fot. pixabay

Jastrzębska Spółka Węglowa zmienia obraz węgla koksowego wśród europejskich decydentów. Z jej inicjatywy 27 czerwca odbyła się w Brukseli -
w zabytkowym gmachu Bibliothèque Solvay - konferencja promująca węgiel koksowy jako surowiec strategiczny. 

Jastrzębska Spółka Węglowa podejmuje szereg działań, aby wzmocnić pozycję węgla koksowego i zwrócić uwagę, jak ważną rolę pełni on w światowej gospodarce. Komisja Europejska wpisała ponownie węgiel koksowy na listę 27 surowców krytycznych (Critical Raw Materials for the EU), a więc trudno zastępowalnych i mających najwyższe znaczenie dla Wspólnoty.

Jastrzębska Spółka Węglowa jest największym producentem węgla koksowego w Unii Europejskiej oraz wiodącym producentem koksu - podstawowego składnika wsadu do produkcji stali.

- Podejmujemy zdecydowane działania, aby pokazać, na czym polega specyfika naszej Spółki. Chcemy zwrócić uwagę na fakt, że węgiel koksowy to niezbędny składnik do produkcji stali, bez której trudno sobie wyobrazić rozwój innowacyjnej gospodarki czy budowę nowoczesnej infrastruktury. Zdecydowaliśmy się zorganizować konferencję w Brukseli, ponieważ to miejsce, w którym zapadają najważniejsze decyzje dotyczące przemysłu stalowego - podkreśla Daniel Ozon, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Uczestniczący w konferencji paneliści wielokrotnie zwracali uwagę, że obecnie nie ma alternatywnych i ekonomicznie uzasadnionych technologii wytopu stali bez użycia węgla koksowego. Z kolei przemysł stalowy ma ogromny wpływ na kluczowe segmenty gospodarki, takie jak: przemysł motoryzacyjny, kolejowy, stoczniowy, budowlany, paliwowy czy AGD. Stal jest niezbędna do rozwoju innowacyjnej gospodarki niskoemisyjnej.

W 2017 roku Unia Europejska musiała importować przeszło dwa razy więcej tego surowca (38 mln ton), niż sama była w stanie wyprodukować (17 mln ton). Europejski przemysł stalowy jest zależny od węgla koksowego. Wytwarza niemal 2 procent całej produkcji Unii Europejskiej, zatrudnia niespełna 2,5 mln ludzi, a wartość hutniczej produkcji wynosi ponad 120 mld euro rocznie. JSW pokrywa 30 proc. zapotrzebowania Unii Europejskiej na ten surowiec.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Górnicy pilnują skrócenia czasu pracy Górnicy pilnują skrócenia czasu pracy

Emeryci bez deputatu piszą list do premiera Emeryci bez deputatu piszą list do premiera

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (18)
do hejterów29.06.2018 10:38

Piszecie że JSW nic nie osiągnie bo węgiel odchodzi do lamusa i teraz liczy się wodór, a jak było info że JSW zacznie wyodrębniać wodór z gazu koksowniczego to też polała się fala krytyki. O co Wam chodzi, hejt dla hejtu? Bo jak tak to nie udzielajcie się w dyskusjach tutaj tylko na Pudelku.

Deuter29.06.2018 10:33

Czyli tak jak było planowane

makler29.06.2018 9:57

Walne Zgromadzenie Jastrzębskiej Spółki Węglowej postanowiło, że zysk netto osiągnięty w 2017 roku w całości będzie przeznaczony na kapitał zapasowy czyli do budżetu państwa.

Deuter28.06.2018 16:41

No niestety firmy tak jak piszesz już szukają nowych technologii produkcji stali oby się to nie udało bo wtedy czarno widzę JSW

GW28.06.2018 14:58

Akurat węgiel koksowy / koks nie jest już niezbędny do produkcji stali. Niestety jak widać zarządzający JSW nie mają pojęcia jak zmienia się technologia produkcji stali. Taka propaganda surowców kopalnych rozsądnych producentów nie przekonuje, bo stosują już technikę wodorową .

Ernest28.06.2018 14:58

Czy coś wiadomo o deputacie weglowm dla emerytów,którzy odeszli na emeryturę w 2015 r?Czekamy na nasze 10 tys.

Pozytywny28.06.2018 14:19

Już nie raz udowodniliśmy że Polak potrafi a jakość naszego węgla jest doceniana na rynku UE. Nie wszystko w kraju jest takie jakim być powinno ale właśnie dlatego DOCENIAJMY TO CO JEST DOBRE

Pokaż wszystkie opinie (18)