Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 -3°-3°
4 lipca 2018

Gmina spłaciła dług przed terminem - 2 mln zł

Gmina spłaciła dług przed terminem - 2 mln zł
fot. shutterstock

Nie mają już żadnych długów z tytułu należności względem Jastrzębskiej Spółki Węglowej z tytułu spłaty należnego podatku za wyrobiska górnicze. Gmina Pawłowice całkowicie spłaciła 12 mln zł, na które wyemitowała obligacje.

W bieżącym roku gmina łącznie z tytułu zaciągniętych obligacji spłaciła 12 mln zł. Oznacza to, że jedynym zadłużeniem gminy jest pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 2 mln 907 tys. zł do spłaty. 

Przypomnijmy, że obligacje o wysokości 20 mln zł zostały zaciągnięte w 2015 roku w związku z koniecznością zwrotu podatku od tzw. wyrobisk górniczych. W budżecie gmina nie było środków pozwalających na uregulowanie w szybkim czasie zobowiązań, dlatego postanowiono wspomóc się obligacjami. Dzięki takiemu rozwiązaniu gmina Pawłowice nie tylko spłaciła należność (unikając wysokich odsetek), ale przez cały czas mogła normalnie funkcjonować i realizować zaplanowane inwestycje. Umowa zawarta z Bankiem Śląskim zobowiązała gminę do ostatecznego wykupu obligacji do 31 grudnia 2023 roku. Kondycja finansowa gminy pozwoliła jednak wywiązać się ze zobowiązania o sześć lat szybciej.    

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW: Wirtualna rzeczywistość  JSW: Wirtualna rzeczywistość

Będzie wzrost płac w Jastrzębskiej Spółce Węglowej? Będzie wzrost płac w Jastrzębskiej Spółce Węglowej?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (13)
Do Gość 18:4605.07.2018 10:16

O czym ty piszesz gostku? Co ma do tego PO? Miasto miało dług, o którym wiadomo było za kadencji p. Janeckiego. Zaczął gromadzić pieniądze a miasto zapłaciło za rządów p. Hetman, gdy rzeczywiście powstał.
Udajesz mądralę judząc. A przy tym kłamiąc? Dlaczego się nie podpiszesz? Twoim bożyszczem jest J.K. cykor chowający się za plecami swoich paskudnych lalek?

gość05.07.2018 8:45

Poprzedni prezydent zostawił kasę na zwrot podatku dla JSW więc przestasńcie pisać głupoty. Ten portal i drugi koleś powinni sprawdzać co dot. miasta i rzetelnie informować opinię publiczną.

Gość04.07.2018 18:46

JZ spłaciło z obligacji wyemitowanych przez Hetman i z rezerwy zostawionej przez Janeckiego. Dotarło POwcy?

do zarządu miasta J-Z04.07.2018 16:07

Czy zarząd spłaci te obligacje z własnej kieszeni?

Gość04.07.2018 15:11

Miasto oddało w tym roku JSW 103 mln zł i to po trzech latach rządów pani Hetman ! Dotarło do pisiorków ?

Piotr04.07.2018 15:10

A zobaczycie jak PIS zasłuży jastrzębie. To nie kasza będzie rządzić tylko Matusiak

Oleksander04.07.2018 12:28

W Pawłowicach potrafią. A u nas Hetman wyemitowała obligacje, a termin spłaty rozpocznie się od 2019 roku, czyli po tym jak Hetman przestanie być prezydentem. Ani grosza nie spłaciła przed terminem. Powinna się uczyć od wójta Pawłowic.

Pokaż wszystkie opinie (13)