Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Przejdź do portalu
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 19°16°
10 lipca 2018, Publicystyka

Jastrzębianie - ludzie z pasją. Na falach Dunajca

Jastrzębianie - ludzie z pasją. Na falach Dunajca
fot. kb /jastrzebieonline

Szczęśliwi – zbryzgani falą Dunajca. Opaleni promieniami lipcowego słońca. Wypoczęci w wodach termalnych na Podhalu. To wszystko można przeżyć nawet wtedy, kiedy nie ma się urlopu, wystarczy jeden weekend.

Wyjechali w sobotę o godz. 6:00, kiedy większość jastrzębian jeszcze spała. Niewiele ponad 3 godziny z hakiem zajęło im dojechanie w Pieniny. Autobus zatrzymał się na brzegiem rwącej górskiej rzeki - Dunajec. Chwila na przygotowania i już zajęli miejsca w kajakach i pontonach. Pagaje do ręki i płyną. Przed nimi jeden z najciekawszych przełomów górskich w Europie. Z dostojnymi Trzema Koronami, dumną Sokolicą, tajemniczym, Czerwonym Klasztorem i historią o latającym mnichu, czy skokiem Janosika, gdzie jest wyjątkowo głęboka woda.

Na jednym z pontonów dzielnie płynie 3-latka Liwia wraz z rodzicami. Na innym seniorzy koło 70. Młodzież dokazuje na kajakach. Znaleźli się też śmiałkowie znajdujący ochłodę w rzece. Gdzieniegdzie wiry dostarczyły trochę emocji. Po drodze Szczawnica na końcu Krościenko. A przez cały czas piękne pienińskie widoki.

Sp?‚oną?‚ niedzielny obiad

Po tych wszystkich ekstremalnych doznaniach ochłoda znaleziona w Dunajcu czy rzeczce Grajcarek. Innym było jeszcze mało i weszli na Sokolicę, aby z góry spojrzeć na wstęgę Dunajca i Pieniny. Babcia z wnuczkiem mozolnie pokonała podejście oraz skalne ostatnie metry na górę, będącą symbolem Pienin. Jednak nie żałowali. Widoki wynagrodziły wszystko.  Znaleźli się i tacy, którzy dotarli do wąwozu Homole. Każdy brał, to co chciał z szerokiej palety możliwości.

Następnego dnia też woda - termy w Białce Tatrzańskiej. Ale nie tylko! Niektórzy zjeżdżali na specjalnych hulajnogach po stoku, który w zimie służy narciarzom. Zabawa na całego. Ubaw dla młodszych, ale i starszych. W tle majestatyczne Tatry.

Czas wakacyjnej nudy, zmęczenia miejskimi murami wcale nie musi taki być.  Wystarczą dosłownie dwa dni, żeby odpocząć od tego co tutaj i teraz. Wprawdzie miasto kusi różnorakimi imprezami, ale człowieka ciągnie do obcowania z piękną przyrody, gdzie można poczuć smak przygody, popływać po górskiej rzece i poszaleć na basenie z prawdziwego zdarzenia. Poza tym nie chodzi o to, aby wyrwać się raz na rok i potem z rozrzewnieniem wspominać to, co było.

Stowarzyszenie Turystka i Rekreacja Jastrzębie-Zdrój co chwilę, zwłaszcza latem, organizuje przeróżne wyjazdy, na dwa dni, cztery, tydzień. Wystarczy tylko chcieć spakować plecak i za dosłownie niewielkie pieniądze znaleźć się w całkiem innej rzeczywistości.

Jeżdżą również na jednodniowe wycieczki w Beskidy - Śląski, Żywiecki. A wszystko po to, aby naładować akumulatory, aby odreagować miejskie życie, nacieszyć się przyrodą i czasem spędzonym w gronie przyjaciół. Takich pasjonatów jest wielu. Niemała część jastrzębian wie jak spożytkować wolny czas, nawet wtedy, a może zwłaszcza, wtedy ma się go niewiele.

Katarzyna Barczyńska-Łukasik 

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Unia Europejska zajmie się narodowością śląską Unia Europejska zajmie się narodowością śląską

Jastrzębscy bohaterowie zostali uhonorowani Jastrzębscy bohaterowie zostali uhonorowani

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (16)
Ela12.07.2018 8:33

Byłam na wyjeździe zimowym. Polecam każdemu:)

Gość11.07.2018 8:34

Tak , nurek to tępa opcja nie rozróznia Dunaju od Dunajca, oraz Morza Bałtyckiego od Morza Czarnego, ha ha ha :)

Beata11.07.2018 8:22

Super wszystko jak zawsze ????czas na relaks i na adrenalinę też się znalazło miejsce .Polecam wszystkim ????????????

dopytuję11.07.2018 7:07

Sugerujesz gościu z godz 22:37 że Nurek może być z PiS Jastrzębie bo oni wszyscy od centrum do szeregowców w terenie prezentują ten sam poziom we wszystkich kategoriach ?

Gość10.07.2018 22:37

Wprawdzie pan wiceminister sprawiedliwości z pisowskiego rządu niejaki pan Jaki pomylił Dunaj z Dunajcem. Ten pierwszy płynie przez Węgry, ale my rozróżniamy te dwie rzeki. Pozdrawiam turystów :)

do nurka10.07.2018 22:35

Wody Dunajca zmierzają w kierunku Bałtyku. Co ty tam bredzisz o Morzu Czarnym?

Gość10.07.2018 21:30

My jesteśmy z Rybnika i jeżdzimy ze Stowarzyszeniem. Fajna sprawa, dobrze, że istnieją, dobrze, że organiuzją ciekawe wycieczki. Reszta malkontentów niech siedzi w domu i zgrzyta zębami. My korzystamy z życia - wy oglądacie kominy kopaln.

Pokaż wszystkie opinie (16)