Dni Jastrzębia

Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 19°14°
10 lipca 2018

Pouczenia zamiast mandatów?

Pouczenia zamiast mandatów?
fot. NSZZ Policjantów

We wtorek, 10 lipca, w całym kraju rusza ogólnopolski protest policjantów. Także jastrzębscy policjanci biorą w nim udział. Domagają się zwiększenia środków na uposażenia oraz policyjną infrastrukturę.  

Jastrzębscy policjanci wspólnie z kolegami z całego kraju domagają się zwiększenia nakładów na Policję. Chodzi nie tylko o wysokość uposażeń, ale również o modernizację sprzętu i infrastruktury, z której korzystają mundurowi. Na czym będzie polegał protest i czy odbędzie się w naszym mieście?

- W Komendzie Miejskiej Policji w Jastrzębiu-Zdroju działa organizacja związkowa, która również postanowiła o przyłączeniu się do akcji protestacyjnej. Będzie polegała na oflagowaniu komend i komisariatów oraz umieszczeniu w radiowozach napisu - „akcja protestacyjna”. Policjanci mają stosować pouczenia zamiast mandatów, tam gdzie pozwalają na to przepisy prawa. Warto podkreślić, że w zdarzeniach rażąco naruszających ład i porządek publiczny funkcjonariusze nie będą pobłażliwi. Związek Zawodowy NSZZP nie określił terminu zakończenia akcji protestacyjnej - wyjaśnia Maciej Dziergas, wiceprzewodniczący ZW NSZZP w Katowicach.

Jak informują związkowcy policjanci domagają się stopniowego wzrostu uposażenia, dla przykładu zaczynający pracę funkcjonariusz, otrzymuje 2400 zł netto wynagrodzenia.

- Często w mediach pojawiają się stwierdzenia, że my - policjanci porównujemy się do pracowników sklepu „Biedronka”, którzy zarabiają więcej. Nie chcemy w żaden sposób obniżać wartości ich pracy. Jednak policjant naraża zdrowie i życie dla społeczeństwa. Nasz praca to przede wszystkim służba i wynagrodzenie powinno być adekwatne do wykonywanych obowiązków - mówi Maciej Dziergas.

Związkowcy nie odżegnują się od wyciągania konsekwencji wobec funkcjonariuszy, w przypadku, których stwierdzono naruszenie dyscypliny służbowej.

- Wiemy, że dochodzi do takich sytuacji, chociaż naszym zdaniem nie są one nagminne. Nie zamierzamy chronić tych policjantów, którzy łamią prawo, którzy zapominają o tym, do czego zostali powołani - podsumowuje Maciej Dziergas, wiceprzewodniczący ZW NSZZP w Katowicach.

Warto podkreślić, że akacja protestacyjna Polskiej Policji została poprzedzona ankietą, w której 99 proc. funkcjonariuszy opowiedziało się za podjęciem protestu. Taką ankietę wypełnili również jastrzębscy mundurowi.

Jakie postulaty mają mundurowi? Chcą dodatkowych pieniędzy w budżecie państwa - po 650 złotych dla każdego funkcjonariusza, odmrożenie waloryzacji, przywrócenie poprzedniego systemu emerytalnego, płatne nadgodziny oraz zapewnienie 30 dni ochronnych przy zwolnieniu lekarskim, podczas których policjant miałby dostawać pełną pensję.

W całym kraju jest ok. 6 tys. policyjnych wakatów, a chętnych do służbie w Policji coraz mniej.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Uwaga! Wnuczek (znowu) zaatakował Uwaga! Wnuczek (znowu) zaatakował

Górnicy protestowali przed ministerstwem sprawiedliwości Górnicy protestowali przed ministerstwem sprawiedliwości

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (21)
Radio Teheran11.07.2018 11:58

@dziękuję za uwagę
"opinia publiczna większym szacunkiem darzy tych, których policja ściga niż samych policjantów"

Sorry, ale nie ma nic za darmo. Policjanci na swoja opinie pracowali latami.

Oko proroka11.07.2018 9:13

To znaczy tylko tyle że można pouczyć a nie od razu karać gdy dostaną swoje wszystko wroci do normy ,karać,karać,karać

Seboc10.07.2018 20:22

Babcie z yorkami bez kaganca oddychaja pelna piersia i moga raz w roku spacerowac bez obawy o mandat.

dziękuję za uwagę10.07.2018 19:58

Nie chciałbym być policjantem w kraju, w którym opinia publiczna większym szacunkiem darzy tych, których policja ściga niż samych policjantów.Tak jak nie chciałbym być policjantem w kraju, w którym siła państwa wspiera lub chroni policję w sposób minimalny.

Gość10.07.2018 17:07

Było widać że nie dają mandatów bo barany uruchomiły na drodze tryb tępego barana dziś to normalnie makabra każdy debil się popisywał.

A tak na marginesie nowa noclegownia dla policjantów zlokalizowana. Początek obwodnicy Pawłowickiej za łukiem jest nasyp kolejowy. A za nim piękne miejsce do leżakowania. Bo nie wierzę że pociągi tam na radar łapali w pozycji rozłożonych siedzeń. Dziś o godzinie 16:50.

nie karany10.07.2018 16:52

Szkoda, że w Jastrzębiu policjanci mają mnóstwo pracy. Często zupełnie nieciekawej a nawet odrażającej. Ktoś musi interweniować gdy po ulicach jeżdżą przygłupy łamiąc nie tylko przepisy ale podważając rozsądek. Na przykład wczoraj około godziny 19:00 ulicą Podhalańską jechał przygłup starym białym samochodem nr rejestracyjny SCI ..... Mocno dymił z rury wydechowej. Pomiędzy Szkolną a Graniczną wyprzedzał Forda Mondeo na podwójnej ciągłej i w dodatku na zakręcie. To wydarzenie zostało zarejestrowane i przekazane policji. Takich wydarzeń codziennie jest kilka. Policjanci nie mogą nie reagować na takie głupie zachowania. A co można o myśleć o przygłupach, którzy wymuszają interwencje. Codziennie można przeczytać o ich głupich wyczynach.

Pokaż wszystkie opinie (21)