Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°°
10 lipca 2018

Pouczenia zamiast mandatów?

Pouczenia zamiast mandatów?
fot. NSZZ Policjantów

We wtorek, 10 lipca, w całym kraju rusza ogólnopolski protest policjantów. Także jastrzębscy policjanci biorą w nim udział. Domagają się zwiększenia środków na uposażenia oraz policyjną infrastrukturę.  

Jastrzębscy policjanci wspólnie z kolegami z całego kraju domagają się zwiększenia nakładów na Policję. Chodzi nie tylko o wysokość uposażeń, ale również o modernizację sprzętu i infrastruktury, z której korzystają mundurowi. Na czym będzie polegał protest i czy odbędzie się w naszym mieście?

- W Komendzie Miejskiej Policji w Jastrzębiu-Zdroju działa organizacja związkowa, która również postanowiła o przyłączeniu się do akcji protestacyjnej. Będzie polegała na oflagowaniu komend i komisariatów oraz umieszczeniu w radiowozach napisu - „akcja protestacyjna”. Policjanci mają stosować pouczenia zamiast mandatów, tam gdzie pozwalają na to przepisy prawa. Warto podkreślić, że w zdarzeniach rażąco naruszających ład i porządek publiczny funkcjonariusze nie będą pobłażliwi. Związek Zawodowy NSZZP nie określił terminu zakończenia akcji protestacyjnej - wyjaśnia Maciej Dziergas, wiceprzewodniczący ZW NSZZP w Katowicach.

Jak informują związkowcy policjanci domagają się stopniowego wzrostu uposażenia, dla przykładu zaczynający pracę funkcjonariusz, otrzymuje 2400 zł netto wynagrodzenia.

- Często w mediach pojawiają się stwierdzenia, że my - policjanci porównujemy się do pracowników sklepu „Biedronka”, którzy zarabiają więcej. Nie chcemy w żaden sposób obniżać wartości ich pracy. Jednak policjant naraża zdrowie i życie dla społeczeństwa. Nasz praca to przede wszystkim służba i wynagrodzenie powinno być adekwatne do wykonywanych obowiązków - mówi Maciej Dziergas.

Związkowcy nie odżegnują się od wyciągania konsekwencji wobec funkcjonariuszy, w przypadku, których stwierdzono naruszenie dyscypliny służbowej.

- Wiemy, że dochodzi do takich sytuacji, chociaż naszym zdaniem nie są one nagminne. Nie zamierzamy chronić tych policjantów, którzy łamią prawo, którzy zapominają o tym, do czego zostali powołani - podsumowuje Maciej Dziergas, wiceprzewodniczący ZW NSZZP w Katowicach.

Warto podkreślić, że akacja protestacyjna Polskiej Policji została poprzedzona ankietą, w której 99 proc. funkcjonariuszy opowiedziało się za podjęciem protestu. Taką ankietę wypełnili również jastrzębscy mundurowi.

Jakie postulaty mają mundurowi? Chcą dodatkowych pieniędzy w budżecie państwa - po 650 złotych dla każdego funkcjonariusza, odmrożenie waloryzacji, przywrócenie poprzedniego systemu emerytalnego, płatne nadgodziny oraz zapewnienie 30 dni ochronnych przy zwolnieniu lekarskim, podczas których policjant miałby dostawać pełną pensję.

W całym kraju jest ok. 6 tys. policyjnych wakatów, a chętnych do służbie w Policji coraz mniej.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Rodzinny oprawca zatrzymany. Atakował policjantów Rodzinny oprawca zatrzymany. Atakował policjantów

Uciekał przed policją z bronią maszynową [video] Uciekał przed policją z bronią maszynową [video]

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (21)
Radio Teheran11.07.2018 11:58

@dziękuję za uwagę
"opinia publiczna większym szacunkiem darzy tych, których policja ściga niż samych policjantów"

Sorry, ale nie ma nic za darmo. Policjanci na swoja opinie pracowali latami.

Oko proroka11.07.2018 9:13

To znaczy tylko tyle że można pouczyć a nie od razu karać gdy dostaną swoje wszystko wroci do normy ,karać,karać,karać

Seboc10.07.2018 20:22

Babcie z yorkami bez kaganca oddychaja pelna piersia i moga raz w roku spacerowac bez obawy o mandat.

dziękuję za uwagę10.07.2018 19:58

Nie chciałbym być policjantem w kraju, w którym opinia publiczna większym szacunkiem darzy tych, których policja ściga niż samych policjantów.Tak jak nie chciałbym być policjantem w kraju, w którym siła państwa wspiera lub chroni policję w sposób minimalny.

Gość10.07.2018 17:07

Było widać że nie dają mandatów bo barany uruchomiły na drodze tryb tępego barana dziś to normalnie makabra każdy debil się popisywał.

A tak na marginesie nowa noclegownia dla policjantów zlokalizowana. Początek obwodnicy Pawłowickiej za łukiem jest nasyp kolejowy. A za nim piękne miejsce do leżakowania. Bo nie wierzę że pociągi tam na radar łapali w pozycji rozłożonych siedzeń. Dziś o godzinie 16:50.

nie karany10.07.2018 16:52

Szkoda, że w Jastrzębiu policjanci mają mnóstwo pracy. Często zupełnie nieciekawej a nawet odrażającej. Ktoś musi interweniować gdy po ulicach jeżdżą przygłupy łamiąc nie tylko przepisy ale podważając rozsądek. Na przykład wczoraj około godziny 19:00 ulicą Podhalańską jechał przygłup starym białym samochodem nr rejestracyjny SCI ..... Mocno dymił z rury wydechowej. Pomiędzy Szkolną a Graniczną wyprzedzał Forda Mondeo na podwójnej ciągłej i w dodatku na zakręcie. To wydarzenie zostało zarejestrowane i przekazane policji. Takich wydarzeń codziennie jest kilka. Policjanci nie mogą nie reagować na takie głupie zachowania. A co można o myśleć o przygłupach, którzy wymuszają interwencje. Codziennie można przeczytać o ich głupich wyczynach.

Req10.07.2018 16:50

Ryle powinny oddać tą piętnastke co dostaną 20 lipca, robią po 3 godziny na dole i jeszcze płaczą

mieszkaniec10.07.2018 16:48

Ja życze policjantom aby zrabiali 4 tys netto.

Smolka10.07.2018 16:45

Najwiecej straci jastrzebska policja.

Pokaż wszystkie opinie (21)