Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 15°11°
19 lipca 2018

Jastrzębskie sołectwa otrzymają nowe stroje ludowe

Jastrzębskie sołectwa otrzymają nowe stroje ludowe
fot. UM / Piotr Kędzierski

W środę została podpisana umowa o udzielenie pomocy finansowej z budżetu województwa na zakup odświętnych ubiorów ludowych. Umowę, w obecności społeczności lokalnej, podpisali m.in. prezydent Jastrzębia-Zdroju Anna Hetman oraz marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.

Dotacja celowa została przyznana w ramach konkursu przedsięwzięć inicjatyw lokalnych na realizację przez gminy zadań istotnych dla sołectw województwa śląskiego. W budżecie województwa zarezerwowano na ten cel 4,8 mln zł. Zgłoszonych zostało ponad 400 projektów, z czego 343 uzyskały dofinansowanie.

- To są bardzo ważne projekty, bo powstawały w sercach ludzi. To lokalna społeczność decydowała o tym, na co chce wydać pieniądze -  podkreśla marszałek Wojciech Saługa.

Jastrzębskie sołectwa zaproponowały projekty, które przyczynią się do krzewienia i rozwijania folkloru oraz kultury regionalnej w świadomości młodego społeczeństwa, a także wpłyną na promowanie bogatej tradycji każdego z nich. Do ich realizacji niezbędne są stroje ludowe, które zakupione zostaną przy udziale 60 tys. zł z wojewódzkiej puli, a 12,5 tys. zł wyłoży miasto. Każde sołectwo otrzyma więc 10 nowych odświętnych ubiorów.

- Zaproponowany przez marszałka program to bardzo dobra inicjatywa, która integruje sołectwa. W Jastrzębiu-Zdroju chcemy budować tożsamość poprzez kulturę. Mamy sześć sołectw, dla których zakupionych zostanie 60 strojów ludowych - wyjaśnia prezydent Anna Hetman.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Jastrzębianie ruszają w Himalaje - szczyt Nun 7135 m n.p.m. Jastrzębianie ruszają w Himalaje - szczyt Nun 7135 m n.p.m.

Anna Hetman - przewodniczącą Stowarzyszenia Gmin Górniczych Anna Hetman - przewodniczącą Stowarzyszenia Gmin Górniczych

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (8)
mieszkanka25.07.2018 0:08

Gratulacje że kolejny raz Miastu udało się skorzystać z programu czy Unijnego czy Marszałkowskiego i wykorzystać pieniądze zewnętrzne !

Gość20.07.2018 12:38

Do godz.10:54

Wychodzi że kłócisz się sam z sobą ale niestety posta z 10:54 nie zamieścili jednak odpowiedziałeś.

A do:do "do godz. 10.54"

Janecki z obwodnica miał tyle wspólnego że ją tylko otwierał na dodatek w Mszanej a nie Jastrzębiu. I przebiegała po terenie zarządzanym przez niego. Pieniądze na obwodnicę jak i na drogi i infrastrukturę przy obwodnicy pochodziły z UE i Wojewody Śląskiego.
Na dodatek pieniądze z województwa które były na odszkodowania dla ludności przetrzymał prawie rok na kontach UM. A część dróg które miały zostać wyremontowane bo ucierpiały w wyniku budowy DGP i była kasa na to z zewnątrz. Nigdy takiego remontu nie doczekały. A nasi nieradni mieli to w 4 literach jak się zgłaszało. Teraz szumnie walczą ci sami o asfaltownię - listopad tuż tuż.

do "do godz. 10.54"19.07.2018 18:15

Tylko że poprzednik raz że miał możliwość korzystania dłużej z pieniędzy UE a dwa że miał 3 razy więcej czasu. A remonty szkół to akurat Hetman załatwiła w jednej kadencji i przy okazji boiska przy szkołach odremontowała. Nie ma co porównywać. Gdyby Hetman rządziła 12 lat to miałbyś co porównywać a teraz to tylko piszesz farmazony.

do godz.10.5419.07.2018 15:56

Punkt wodzenia zależy od punktu siedzenia. Poprzednik z grubszych rzeczy wykonał: obwodnica, hala,inhalatorium, basen przy ul. Witczaka, masę remontów szkół, dróg, boisk itd. itp. Ty zaś liczysz kiermasze, pikniki i PR!!!

Prawdomowny19.07.2018 12:13

I cyk, foteczka.

Stefan19.07.2018 11:48

No tak...świynte krowy z pierwszej ławki,między innymi pani druga od prawej...ożesz ty reklama jak chooj

Gość19.07.2018 10:04

Franek, widzisz ta starsza Pani jak to określiłeś zrobiła więcej przez 4 lata niż jej poprzednik przez lat 12.

Pokaż wszystkie opinie (8)