Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 7°
20 lipca 2018

Bicie, krzyki, awantury - jastrzębska rzeczywistość

Bicie, krzyki, awantury - jastrzębska rzeczywistość

Bicie, krzyki, awantury, znęcanie fizyczne i psychiczne – to można usłyszeć z niejednego mieszkania jastrzębskiego. Zdarza się, że dochodzi do tragedii, dlatego Policja apeluje o reagowanie, kiedy jest się świadkiem takich sytuacji.

Sprawcy przemocy w rodzinie często starają się doprowadzić do izolacji społecznej ofiary. Dokładnie kontrolują i ograniczają jej kontakty z bliższą i dalszą rodziną, przyjaciółmi i sąsiadami. Odizolowanie i ukrywanie przed innymi swoich problemów sprawia, że ofiara przemocy staje się coraz bardziej bezsilna, a "władza" sprawcy systematycznie się zwiększa.

 - Przemoc w rodzinie nie jest sprawą prywatną, jest przestępstwem ściganym przez prawo. Wykorzystywanie, bicie i krzywdzenie osób bliskich jest przestępstwem, takim samym, jak przemoc wobec obcych. Przemoc domowa rzadko jest incydentem jednorazowym. Jeżeli wobec sprawcy nie podejmie się natychmiastowych, stanowczych działań - przemoc się powtórzy. Policja zwykle jest wzywana w ekstremalnych sytuacjach, czasami zbyt późno, gdy ofiara nie mogąc sobie poradzić i nie mając pomocy z zewnątrz, targa się na własne życie - mówi mł.asp. Bogusława Kobeszko.

Policja apeluje:

Aby skutecznie przeciwstawić się agresji, należy przełamać strach i pozwolić sobie pomóc. Każda osoba, która padła ofiarą przemocy może liczyć na wsparcie policjantów oraz innych placówek świadczących pomoc. Ważne, aby na przemoc domową reagowali także sąsiedzi oraz bliscy ofiar. To pomoże odpowiednim podmiotom skutecznie działać. Bierne przyglądanie się sytuacji na pewno nic nie zmieni, a jeden sygnał może pomóc uniknąć tragedii. Mundurowi z troską podchodzą do Państwa problemów. W tych działaniach korzystamy z procedury „Niebieskie Karty”, a w przypadku gdy potwierdzimy, że przemoc ta jest zjawiskiem powtarzającym się, wówczas prowadzimy postępowanie dotyczące przestępstwa znęcania się nad rodziną. Co ważne, każda wiadomość o przemocy przekazana mundurowym zostanie dokładnie sprawdzona i zweryfikowana. Mowa tu o sytuacjach, w których sąsiad, znajomy czy osoba bliska zasygnalizuje, że komuś dzieje się krzywda. W przypadku znęcania i przemocy domowej nie ma znaczenia, czy ofiara i sprawca pozostają spokrewnieni. W świetle uregulowań kodeksowych osobą najbliższą jest nie tylko członek rodziny, ale także np. konkubina/konkubent. A co dzieje się w przypadku, gdy potwierdzi się fakt znęcania nad bliskimi? Sprawcy nie pozostają bezkarni. O ich dalszym losie zadecyduje sąd. Oprawcy mogą trafić za kratki nawet na 5 lat. Prokurator oprócz przedstawienia zarzutów może orzec odpowiednie środki karne.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Kibice GKS 1962 zapłacą karę Kibice GKS 1962 zapłacą karę

Sąsiadka pobiła sąsiadkę Sąsiadka pobiła sąsiadkę

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (24)
do :-))23.07.2018 14:36

Policja nie wzywa na przesłuchania tych, którzy zgłaszają jakieś zdarzenie. Przesłuchują tylko tych, którzy są o coś podejrzani, lub są świadkami przestępstwa. Mogą też zaprosić na przesłuchanie osobę, która zgłasza poważne przestępstwo lub jest w tym przestępstwie poszkodowana.

:-))22.07.2018 6:00

MAREK,,, w 100% masz rację! Natomiast co do dzwonienia na policję,po co! by w późniejszym okresie włóczyć się na różne przesłuchania,tracić czas i pieniądze na dojazdy!Lata temu dzwoniłem w sprawie leżącego gościa w nocy na przystankowej ławce,to zapytano mnie czy on trzeźwy? no chyba nie mnie to oceniać.Podejdę sprawdzić to mogę zostać posadzony,że komuś zginęło to czy tamto,no i wówczas się zaczną spacerki do pewnych instytucji.Cały czas mówią by zwracać uwagę na bezdomnych etc.Od tamtej pory nie reaguję na patologię społeczną i z daleka od wspomnianych faktów.

Gość21.07.2018 17:48

Apeluje się o reagowanie, guzik prawda moje wnuki są bite, straszone, wyzywane itp...po prostu zaznają przemocy fizycznej i psychicznej i nikt mi nie wierzy bo dzieci boją się to potwierdzić i co trzeba czekać aż stanie się tragedia i zrobi się wielki szum i będą różne instytucje zganiać jedni na drugich kto jest winny i kto powinien w porę zareagować .

Ja21.07.2018 16:48

Gowno prawda. Wszystko umarzaja. To ofiara ma udowadniac, ze jest ofiara, a sprawca wychodzi bez szwanku. Chory kraj.

do Natan21.07.2018 14:24

Jak wybuchnie wulkan? Już wybuchł. Coś takie strasznego jak wulkan. Zalewa nas gorąca fala nienawiści i głupoty. Niszczone jest wszystko. Jesteśmy niszczeni a ty się cieszysz czy nie rozumiesz? Idź do sklepu i zobacz jak rosną ceny. Jak rosną ceny paliwa. W jakiś mitycznych firmach ludzie zaczęli zarabiać więcej. Gdzie jet taka firma? Zbliża się nasza klęska. A ty kogo udajesz?

Ta niedobra policja21.07.2018 14:18

A jak wam się dzieje jakaś krzywda to dzwonicie na policję. Gdyby was nie było, obwiesie, to policjanci nie byli by potrzebni w mieście.

do szczepionkowy faszyzm nadal truje20.07.2018 22:19

nie opowiadaj, mi powiedzieli, ze pobiłem policjanta i mnie sprali, może byłem podobny do kogoś, a oni mają wszystkie zdjęcia z dowodów w swoim serwerze

Pokaż wszystkie opinie (24)