Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 1°
30 lipca 2018

Rząd stawia na polski węgiel. Ceny prądu wzrosną o 80 proc?

Rząd stawia na polski węgiel. Ceny prądu wzrosną o 80 proc?
fot. JastrzebieOnline.pl

Rząd już od dawna deklaruje, że stawia na polski węgiel. Jednak ma to swoje dobre i złe strony. Cena prądu może wzrosnąć o ok. 80 proc.

Po 2020 r. będziemy mieć najwyższe hurtowe ceny energii i taryfy dla wszystkich grup odbiorców - informuje "Rzeczpospolita". To efekt długoterminowej polityki Ministerstwa Energii, które stawia na polski węgiel - ocenia prezes Instytutu Energii Odnawialnej Grzegorz Wiśniewski.

Szacuje się, że w 2030 r. małe i średnie firmy zapłacą za prąc o 19 proc. więcej, a za jego dystrybucję o 13 proc. więcej, niż w 2015 roku. Tak niekorzystne prognozy ma Instytut Energii Odnawialnej, który przewiduje, że łączny koszt prądu dla firm i rodzin może być wyższy nawet o 80 proc.  Ma to być efektem tego, że według założeń rządowych połowa prądu produkowanego w Polsce ma pochodzić z węgla. W takiej sytuacji nie tylko odbiorcy indywidualni dostaną po kieszeni, ale również nie będzie opłacało się to przedsiębiorstwom. Zagraniczne z nich po prostu zwiną swój interes w naszym kraju.

Polub i udostępnij
Czytaj też
Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (45)
Gość02.08.2018 15:07

Około 10 lat temu KWK Chwałowice produkowała węgiel typu EKO-Groszek. Z racji że był drogi z nazwy a palił sie tak samo jak ten co miał te same parametry a nie miał nazwy"eko" Obniżyli koszt sprzedaży nie dawali przedrostka eko i wszystko wszystkim pasowało. Niestety w ostatnim czasie zmusza się użytkowników do wymiany piecy ze zwykłych na eko - dodam mam taki i kopci bardziej jak zwykły. No i węgiel z automatu poszedł do góry. A zobaczycie co będzie za miesiąc - nakaz rządowy do wystawiania certyfikatów EKO. Ktoś ma laboratorium i nabija sobie kiesę takimi badaniami a koszt przeleją na nas śmiertelników. Dam sobie głowę obciąć że za 4-5 lat a może i wcześniej komuś się kapnie i będzie zakaz piecy wszelkiej maści poza gazem a gaz wiadomo skąd i kto na tym ma interes.
A SMOG jak był tak będzie bo to nie piece są winne tylko pseudo ekologiczne diesle. Madryt sezon letni na pewno nie ogrzewają domów piecami węglowymi a smog aż czarno nad miastem. Nasz kochany Wrocław to samo.

rem02.08.2018 9:06

Cena ekogroszku od zeszłego roku wzrosła o prawie 200 zł .

Mieszczuch 01.08.2018 9:11

Widzę twardych specjalistów analitycznych ds. energii węglowej mamy w mieście.

Srk01.08.2018 7:36

Ryba ty zlodzieju ze zz jednosc oddaj kase urlopowiczom.kto ci kurcze badania podpisuje chjuba lubryka bo cie lubi

Gość31.07.2018 16:00

Teheran i wyszło żeś młody i głupi. Ciut wcześniej było to samo z kopalnią Żory i Pola Baranowice oraz Pola Gołkowice, 1-Maja. Dodam jeszcze że Szyby Zachodnie KWK Moszczenica to był prawie samodzielny obiekt.

Olo31.07.2018 13:49

A kto jeszcze dzisiej do zwiazkow nalezy i placi na lebrow hahaha

Radio Teheran31.07.2018 13:18

@Miejscowy
"Miasto węglem stoi i przez lata się to nie zmieni."

Nie bylbym tego calkiem pewien.
W Wielkiej Brytanii i Niemczech weglostanie gorniczych miast i miasteczek zakonczono dosc gwaltownie.
Patrz np., co zostalo po Moszczenicy czy Morcinku. Jedna decyzja, jeden podpis w rzadzie i wszyscy sp...c.

Pokaż wszystkie opinie (45)