Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 6°
31 lipca 2018

Podrzucają własne śmieci unikając opłat

Podrzucają własne śmieci unikając opłat
fot. UM Jastrzębie

Mimo że odpady komunalne odbierane są bezpośrednio z terenu nieruchomości, nadal zdarzają się przypadki ich podrzucania. Tym sposobem nieuczciwe osoby przerzucają koszty dbania o czystość na innych.

Na placyk gospodarczy przy ul. Arki Bożka 22A - 34D, przeznaczony dla firm z kompleksu kiosków ASTRA, nagminnie podrzucane są odpady z gospodarstw domowych. Nieruchomości niezamieszkałe, a taką jest ta, na której znajduje się placyk, ponoszą opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi w przeliczeniu na opróżnione pojemniki. Ilość odbieranych odpadów w przypadku tych nieruchomości ma zatem duże znaczenie.

- Odpady komunalne winny być zbierane w pojemnikach, a następnie odbierane z nieruchomości, na której zostały wytworzone. Obowiązkiem każdego właściciela nieruchomości (spółdzielni mieszkaniowej, wspólnoty mieszkaniowej, zarządcy nieruchomości czy osoby fizycznej) jest wyznaczenie na terenie swojej nieruchomości placyku gospodarczego z przeznaczeniem na pojemniki do zbierania odpadów komunalnych wytwarzanych na tej nieruchomości. Każdy, kto podrzuca odpady komunalne na placyk służący innemu wytwórcy odpadów komunalnych, staje się współwinnym zanieczyszczenia terenu, a jednocześnie naraża właściciela tej nieruchomości na ryzyko ponoszenia wyższych opłat z tytułu zagospodarowania odpadów - przypominają urzędnicy.

W ostatnim czasie powstało wiele nowych wiat gospodarczych, przede wszystkim do obsługi zabudowy wielolokalowej, dzięki którym na osiedlach zrobiło się czyściej. Nie zawsze ich lokalizacja dogodna jest dla wszystkich mieszkańców budynku. Czasami, aby wyrzucić odpady, trzeba pokonać większy dystans. Często odległość do pojemników jest również usprawiedliwieniem dla osób, które nie segregują odpadów. Trzeba jednak pamiętać, że śmieci należy pozbywać się zgodnie z obowiązującymi zasadami, a współodpowiedzialność za gospodarowanie odpadami na nieruchomości ponoszą wszyscy mieszkańcy.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Zobaczcie co oni zmalowali Zobaczcie co oni zmalowali

Co dalej z kinem "Centrum"? Będzie działać nadal? Co dalej z kinem "Centrum"? Będzie działać nadal?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (14)
inzynier BOLEK01.08.2018 9:02

no magistrat ma jakiś problem? Jak zwykle ! Platformersy podniosły opłaty za smieci w mieście to niech sprzątają !

:-))01.08.2018 6:41

Dziwi mnie pewna ulotka dostarczona mieszkańcom Jastrzębia,gdzie napisano;o myciu opakowań,plastik,szkło etc. ale nie napisano,że za zużytą do tego celu wodę płaci lokator!Jeszcze trochę a dostanę ulotkę,że śmieci lokator ma sam dostarczać na składowisko.Powiem,mam trochę lat i nie pamiętam by za czasów komuny rodzice płacili za wywóz śmieci czy ich sortowanie aż tu jakiś mądry inaczej dla osiągnięcia określonych dochodów wpadł na pomysł kasowania za powyższe usługi,tak jak za płacenie od mycia klatek schodowych.Rozmawiałem z tymi co to wykonują,chciałbym by pomysłodawca tego otrzymywał taką zapłatę jak te osoby.

Do mieszkaniec zdroju31.07.2018 18:04

Na nic nie licz. Ty na pewno się nie załapiesz na jakieś dobrze płatne stanowisko. Ale jak poprzesz PiS i Grzegorza Matusiaka może da ci coś w łapę, żebyś dalej popierał. Ale potem odbierze podwójnie.

Gość31.07.2018 12:38

Do: nowy prez....Dziś o 11:55

Chciałeś chyba napisać kiedy przyjęcia grupowe a raczej rodzinne. Jest szansa. PUP kombinuje nad nowym większym obiektem.

nowy prez.....31.07.2018 11:55

Kiedy zwolnienia grupowe w u.m.?

mieszkaniec zdroju31.07.2018 11:33

Kto przywłaszczył wszystkie podwyżki za opłaty śmieciowe?

Gośćdo Tadeusza czy innego blokersa31.07.2018 11:30

Opłata za śmieci jest stała bez względu na ilość tych śmieci. Jaki zatem jest sens ładować śmieci do auta i wozić po osiedlach? Przecież to żadna oszczędność, a jedynie kłopot. Ile mam tyle wystawiam i nic więcej nie płacę. Pomyślcie trochę.

Pokaż wszystkie opinie (14)