Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 6°
31 lipca 2018

Będą kamery na sali operacyjnej w szpitalu

Będą kamery na sali operacyjnej w szpitalu
fot. WSS 2

To, co kiedyś mogło wydawać się science fiction staje się rzeczywistością w jastrzębskim szpitalu. Operacje będą odbywały się pod okiem kamer, a lekarze za pośrednictwem Internetu przeprowadzą konsultacje.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju od dawna współpracuje z czeskimi szpitalami w Karwinie i Ostrawie, z którymi realizował już tzw. mikroprojekty.  Teraz przyszedł czas na przedsięwzięcie, które będzie trwało 3 lata.

Lekarze ze szpitala uniwersyteckiego w Ostrawie oraz WSS nr 2 zacieśniają współpracę. Pomoże im w tym nowoczesna technologia. W przypadku nagłych, krytycznych, skomplikowanych stanów medycznych będzie możliwa konsultacja online, za pomocą specjalnego łącza internetowego. Jednak to jeszcze nie wszystko. Bezpośrednia transmisja stanie się możliwa podczas operacji. Dzięki temu lekarze na gorąco wymienią uwagi podczas zabiegu.

Lekarze uczestniczący w projekcie ze strony WSS nr 2 będą uczyć się języka czeskiego, odbywać konferencje video. Przewidziano też bezpośrednie spotkania i tradycyjne konferencje.

- Projekt, który wdrażamy w życie jest to tak zwany projekt miękki, bo dotyczący podnoszenia umiejętności. Liczymy, że wymiana doświadczeń obu szpitali wpłynie na podniesienie, jakości świadczonych usług, co będzie z korzyścią dla pacjentów. Chcemy podnieść jakość diagnostyki świadczonej w regionie przygranicznym - mówi dyrektor WSS nr 2 Grażyna Kuczera.

Całkowity koszt projektu to 445 449 tys. euro, z czego WSS nr 2 - 284 291 tys. euro (dofinansowanie z Unii Europejskiej - 241 647 tys. euro);  szpital w Ostrawie - 161 158 tys. euro (dofinansowanie z Unii Europejskiej - 136 980 rys. euro).

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Karmić piersią czy nie? Karmić piersią czy nie?

Zmodernizowano Odział Nefrologiczno-Wewnętrzny, koszt 1 mln zł Zmodernizowano Odział Nefrologiczno-Wewnętrzny, koszt 1 mln zł

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (14)
misiek06.08.2018 9:28

Mam tylko pytanie do p.Dyrektor szpitala dlaczego nie ma juz oddziału laryngologicznego??? Dlaczego jako mieszkaniec Jastrzębia musze jechać do Rybnika???

Smolka31.07.2018 22:55

Tyle niepotrzebnych śmierci w naszym Jastrzębskim szpitalu......

do-radia31.07.2018 19:46

Pewnie o jakis tunel L2TP opakowany w IPSeca chodzi..... czyli normalny, szyfrowany VPN ;-)

Elvis ze Mszana31.07.2018 13:03

jo mom tako kamera do cofki w mojem Golfie 1,9 TDI i to je dobre

Ryl z Borynio31.07.2018 12:56

bedo go cucić przes świnskie ucho jaaaaaaaaaaaaa.

erwin31.07.2018 12:52

Lekarze będą się konsultować w czasie operacji z łaziennym z KwK Borynia co robić, to co ci lekarze są po podstawówce czy jak .

Radio Teheran31.07.2018 10:40

"za pomocą specjalnego łącza internetowego"

Moglby mi ktos wyjasnic te zawilosc techniczna, opisana tu jako "specjalne lacze internetowe"?
Bo cos mi sie zdaje, ze to najzwyklejsze internetowe lacze.

Pokaż wszystkie opinie (14)