Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 6°
8 sierpnia 2018

Nigdy nie zostawiaj dziecka w samochodzie

Nigdy nie zostawiaj dziecka w samochodzie
fot. KMP Jastrzębie

Pozostawienie dziecka w zamkniętym samochodzie to narażenie go na utratę zdrowia, a nawet życia. Czasem jest już za późno na jakąkolwiek pomoc.

Policja apeluje, aby reagować na bezmyślność opiekunów. Jeżeli jesteśmy świadkami takiej sytuacji, jak najszybciej należy poinformować służby ratunkowe, dzwoniąc na numer alarmowy 112. Sami nie odchodźmy od samochodu, lecz poczekajmy na przybycie służb ratunkowych, którym wskażemy dokładnie miejsce.

- Jeżeli wiemy, że zwłoka zagrozi życiu lub zdrowiu osobie (bądź zwierzęciu) pozostawionej w samochodzie, sami możemy podjąć próbę pomocy. Można bez obaw o dalsze konsekwencje wybić szybę w takim samochodzie. Mówi o tym art. 26 Kodeksu Karnego - „nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego” - wyjaśnia mł. asp. Bogusława Kobeszko, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Jastrzębiu-Zdroju.

Mundurowi przypominają, że odchodząc od samochodu nigdy, pod żadnym pozorem nie pozostawiajmy dziecka czy też zwierzęcia, które z nami podróżuje, bez opieki. Pozostawienie, nawet na chwilę, może nieść za sobą poważne konsekwencje nie tylko zdrowotne, ale również i karne. Każdy, kto zachowuje się w nieodpowiedzialny sposób dopuszczając do takich sytuacji musi liczyć się z odpowiedzialnością karną wynikającą z artykułu 160  Kodeksu Karnego. Zgodnie z jego treścią osoba, która naraża innego człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do trzech lat, a jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do pięciu lat.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Pożar na "Manhattanie". Kobieta w szpitalu  Pożar na "Manhattanie". Kobieta w szpitalu

Kobiecie nic się nie stało. Policja odwołuje poszukiwania Kobiecie nic się nie stało. Policja odwołuje poszukiwania

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (2)
Prawdomowny09.08.2018 11:31

I to gląbie, ze przy pierwszej nadarzającej się okazji będziesz miał do wymiany szybę i problemy prawne.

Mikołaj08.08.2018 11:29

A wlasnie ze bede zostawial i co ?