Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 25°17°
Poseł Gadowski Sprawozdanie
21 sierpnia 2018

Według GUS w Jastrzębiu zarabia się średnio 6 609 zł. Najlepiej w Polsce

Według GUS w Jastrzębiu zarabia się średnio 6 609 zł. Najlepiej w Polsce
fot. shutterstock

Główny Urząd Statystyczny obliczył średnie wynagrodzenia mieszkańców miast. Według tych danych Jastrzębie plasuje się na pierwszym miejscu z wypłatą 6 609 zł brutto.

Dane obejmują 66 miast na prawach powiatu, czyli m.in. dawne stolice województw oraz miasta powyżej 100 tys. mieszkańców.

Nasze miasto z kwotą przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w wysokości 6 609 zł, kolejny raz znalazło się na czele miast na prawach powiatu, w których zarabia się najwięcej. Kwota przeciętnych zarobków jastrzębian stanowi 146 proc. średniej krajowej, wynoszącej 4 528 zł (dwa lata temu było to 143 proc.). O ile przeciętne wynagrodzenie w Polsce wzrosło rok do roku o 237 zł, to w Jastrzębiu-Zdroju rosło dwa razy szybciej, osiągając tempo 477 złotych.

Na drugim miejscu znalazł się Warszawa ze średnim wynagrodzeniem - 6 059 zł (134 proc. średniej krajowej). Na trzecim Płock - 5 475 zł, czwartym – Jaworzno z pensją 5 370 zł. Nieźle zarabia się także w Sopocie (5 313 zł), Gdańsku (5 312 zł) i Katowicach (5 290 zł).

W pierwszej dziesiątce znalazły się ponadto: Gliwice (5 117 zł), Dąbrowa Górnicza (5 096 zł) oraz Wrocław (5 070 zł). Przeciętne zarobki w stolicy Dolnego Śląska wyniosły 112 proc. średniej krajowej. Najbliżej tej średniej były Świnoujście (100,2 proc.) i Rzeszów (99,6 proc.).

Dane o wynagrodzeniach GUS oblicza w ujęciu brutto, łącznie z zaliczkami na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych oraz ze składkami na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe i chorobowe), płaconymi przez ubezpieczonego pracownika. Kwoty nie obejmują podmiotów gospodarczych, w których pracuje do dziewięciu osób.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Samorządowcy nie chcą obniżek wynagrodzeń Samorządowcy nie chcą obniżek wynagrodzeń

JSW: Zarobki górników będą zależne od koniunktury JSW: Zarobki górników będą zależne od koniunktury

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (42)
Jastrzębie 23.08.2018 19:45

Warszawka się chowa, i tylko oto w mediach chodzi.

Nikt22.08.2018 20:34

A może w koronach podali...

CZK22.08.2018 20:33

Może tyle wyjść skoro liczą tylko kopalnie. Reszta Jastrzębiaków pracuje w Czechach i tam płaci podatki. To oni nie podlegają GUS.

do Czy jak?22.08.2018 20:26

Przeczytaj jeszcze raz to będziesz wiedział czy brutto czy netto. W pierwszym akapicie jest napisane...

Do Ola22.08.2018 20:18

Taka sytuacja... ostatnio w hali sportowej Pani chciała złożyć wniosek o 500+ na pierwsze dziecko. Pani powiedziała, że ma dwójkę dzieci i nie pracuje , więc nie ma żadnego dochodu. Pracuje tylko mąż. Urzędnik pyta czym zajmuje się mąż, na co Pani odpowiada - jest górnikiem. Urzędnik powiedział że nie dostanie 500+ , bo każdemu górników przekracza średnia. Pani była zbulwersowana A urzędnik na to - niech Pani sobie rozliczenie roczne męża poczyta. Dziękuje i do widzenia.

Czy jak?22.08.2018 18:32

Co to za kwota 6 609 zł. Brutto, Netto? Na ile osób ten zarobek jest rozdzielony? W Jastrzębiu, wiele rodzin ma jednego pracującego, który utrzymuje całą rodzinę. Najczęściej 4 osobową.
Ten "zenek" jest, jak wielu mu podobnych, słabo rozgarnięty. Ma słabą pracę bo nic nie potrafi. Zarabia słabo i stąd ta żałość. "Ryle" tylko z pozoru zarabiają dobrze.
Ta kwota, jest wzięta z sufitu. Powinno się wszystkie dochody mieszkańców zsumować i podzielić przez ilość mieszkańców. Urząd Skarbowy ma dokładne dane. Wtedy nie bylibyśmy tak dobrze zarabiający.
Gdyby mieszkańcy mieli by takie dochody naprawdę, wtedy stać by było miasto na wiele, wiele więcej.
Są takie gminy, gdzie jest o wiele, wiele lepiej. I nie są one na Śląsku.

Gość22.08.2018 13:58

Następny głąb- "prezio". Tak chodzi o zarabiających w Jastrzębiu ,a ich zarobki brane są z rozliczeń podatkowych składanych w US w Jastrzębiu czyli mieszkańców Jastrzębia. Przecież mieszkańcy Rybnika,Żor, Wodzisławia nie rozliczają się w Jastrzębiu tylko w swoich urzędach skarbowych i ich dochody wpływają na średnią w tych miastach a nie w Jastrzębiu!

Pokaż wszystkie opinie (42)