Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 25°17°
Eko Okna
23 sierpnia 2018

Jest sprzeciw na wydobycie węgla ze złoża w Bziu

Jest sprzeciw na wydobycie węgla ze złoża w Bziu
fot. JSW

Gmina Pawłowice sprzeciwia się wydobyciu węgla ze złoża „Bzie Dębina 1-Zachód”. Może to zagrozić planom związanym z rozwojem kopani „Zofiówka”.

Gmina Pawłowice złożyła odwołanie od decyzji wydanej przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach, mówiącej o uwarunkowaniach środowiskowych dla udostępnienia i zagospodarowania zasobów węgla kamiennego w obrębie złoża „Bzie-Dębina 1-Zachód". Eksploatację planuje ruch "Zofiówka" w rejonie Pielgrzymowic. 

Dlaczego Pawłowice nie godzą się, aby na ich terenie wydobywać węgiel? Rok temu gmina złożyła uwagi do raportu na oddziaływanie na środowisko tej inwestycji. Jednak JSW ich nie uwzględniła. W raporcie nie znalazły się zapisy znajdujące się w  miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego gminy. Chodzi o to, aby wydobycie nie zaszkodziło obiektom znajdującym się na powierzchni. Ponadto podnoszony jest argument, że na obszarze Pielgrzymowic znajdują się osuwiska, co powoduje, że uruchomienie wydobycia powinno odbyć się w sposób uwzględniający specyfikę terenu. 

Odwołanie złożone przez Pawłowice rozpatrzy Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie. 

Polub i udostępnij
Mali Giganci
Czytaj też

Nadchodzi spadek cen węgla koksującego? Nadchodzi spadek cen węgla koksującego?

Po szkole jest praca w JSW Po szkole jest praca w JSW

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (43)
do matełusz30.08.2018 16:54

Blisko 70% węgla trafiającego do krajów UE pochodzi od JSW, ale co Ty możesz na ten temat wiedzieć skoro Twoje horyzonty nie wybiegają poza obszar tego forum

emil30.08.2018 16:27

Dla mnie to jest protest dla zasady, bo jak nadciągają zmiany to trzeba się buntować. Jakie to ludzkie

loek30.08.2018 16:26

Nie wiedziałem, że w gmnie pracują tacy mądrzy ludzie znający się i na górnictwie lepiej niż zarząd JSW, i na środowisku lepiej niż Dyrektor Ochrony Środowiska. Tak wszechstronnie uzdolnieni ludzie marnują się w tej gminie. Śmiech na sali...

do Marek30.08.2018 15:19

Kopalnia szkodnikiem ? A wyroby ze stali też Ci szkodzą? Trzeba się trochę zastanowić zanim się coś napisze..

Do AR 24.08.2018 12:21

Słuszna uwaga :D Podejrzewam że ta osoba za wydobyciem jest do godziny 14:00 a później w radzie gminy już przeciw xD

matełusz24.08.2018 9:14

polskie kopalnie to tylko koszty i szkody górnicze. gminy mądrzeją i nie chcą problemów. podatek od kopalń dziś wpłynie do budzetu a za parę lat każą zwrócić

miś24.08.2018 6:16

do kris
Tak się składa że na bziu od dawna są szkody górnicze

Pokaż wszystkie opinie (43)