Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 24°21°
29 sierpnia 2018

Protest przeciwko szowinizmowi kibicowskiemu

Protest przeciwko szowinizmowi kibicowskiemu
fot.FB / KS Jastrzębie - od kibiców dla kibiców

Oświadczenie kibiców GKS 1962 Jastrzębie pt. „Zawsze Polskie, nigdy Śląskie - Jastrzębie” wzbudziło ostre kontrowersje. W tej sprawie głos zabrał przedstawiciel Śląskiej Partii Regionalnej.

Śląska Partia Regionalna zareagowała na oświadczenie kibiców GKS 1962 Jastrzębie. Szczególnie za bulwersujące uznała deklarację, że „na naszych meczach nie będą tolerowane ani herb, ani barwy Górnego Śląska”.

- Z niepokojem, przyjąłem zdanie zawierające groźbę pod adresem tych, którzy wbrew woli autorów ośmieliliby się zademonstrować swe przywiązanie do Górnego Śląska. Zwracam się do Pana prezesa, jako do osoby odpowiedzialnej za sprawy klubu, w tym za jego wizerunek, o stanowcze przeciwdziałanie przejawom narastającego wśród części kibiców szowinizmu, skierowanego przeciw osobom o śląskiej identyfikacji. Jestem przekonany, że naszą wspólną troską jest zgodne współżycie mieszkańców Górnego Śląska - bez względu na ich pochodzenie i narodowościowe deklaracje. Nie dopuśćmy, by stadiony stały się areną etnicznego konfliktu - napisał w specjalnym oświadczeniu Janusz Wita ze Śląskiej Partii Regionalnej, radny Sejmiku Województwa Śląskiego.

Kibice klubu  GKS 1962 Jastrzębie wydali drugie oświadczenie w sprawie kontrowersyjnych słów na temat tożsamości historycznej Jastrzębia.

- Grupy kibicowskie związane z klubem GKS Jastrzębie oraz Stowarzyszenie kibiców GKS Jastrzębie stanowczo odcinają się od części tego wpisu, dotyczącego zakazu chodzenia na mecze w barwach Górnego Śląska cytując: "Ponadto informujemy, że na naszych meczach nie będą tolerowane ani herb ani barwy Górnego Śląska (żółto-niebieskie)”.  Nikt nikogo nigdy nie wygonił z naszego stadionu za używanie gwary, lub noszenie barw czy herbu Śląska i ta sytuacja się nie zmieni, jednak nie są mile widziane na naszym stadionie osoby, które żądają separatyzmu Śląska od Polski oraz nieszanujące barw i symboli narodowych Polski! - czytamy w drugim oświadczeniu zamieszczonym na FB GKS Jastrzębie - od kibiców dla kibiców.

Ponadto poinformowano, że osoba odpowiedzialna za napisanie tego postu została usunięta z redakcji kibicowskiego fanpage za nieskonsultowanie z resztą środowiska kibiców GKS Jastrzębie, treści zamieszczonej publikacji.

Zarząd Klubu GKS 1962 Jastrzębie zapowiedział na czwartek wydanie oświadczenia w którym przedstawi swoje stanowisko.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Nowe gadżety w Galerii Historii Miasta Nowe gadżety w Galerii Historii Miasta

Wiadomo kto wystąpi na Dniach Jastrzębia Wiadomo kto wystąpi na Dniach Jastrzębia

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (45)
do Per veryk30.08.2018 22:19

Stuknij się młotkiem w głowę. Tylko jak najmocniej. Jesteś specem od okłamywania społeczeństwa. Jesteś dowodem na ciche działania PiS, żeby rozwalić tych, którzy nie chcą w naszym mieście działaczy PiS. To co zrobili "kibice", jest celowym działaniem. Kto im to podpowiedział i dlaczego. Dlaczego nic nie słychać, czy policja wszczęła śledztwo. Czy prokuratura wzywa kibiców, którzy trzymają ten baner? Władzę ma PiS. Gdyby to wydarzenie było przeciw PiS, to wszyscy w Polsce by o tym wiedzieli. Sprawa byłaby nagłośniona z minister sprawiedliwości wołał by wielkim głosem o swym oburzeniu i naciskał na prokuratorów. A tymczasem, prócz tej dyskusji, jest cicho. Cichutko. Tylko jacyś nieznani i nie wszyscy z Jastrzębia zarzucają PO, że to oni za tym stoją. Przypadek?

Haha30.08.2018 21:34

W 20 na 4. Bo oni walczą o Polskie, nie o śląskie hahaha

Nola30.08.2018 21:33

A gdzie tu szowinizm? Ślązacy to jakiś naród?

Gość30.08.2018 20:22

A może by tak w sklepach nie obsługiwać tych nie Ślązaków z szalikami? Niech jadą na zakupy w swoje rodzinne strony.

Marek Dziś o 9:3530.08.2018 15:02

i tu trafiłes w sedno nic dodac nic ując dlaczego inne srodowiska kibicowskie podkreslaja swoje pochodzenie a tu polska nagle czy my moze pod warszawe podlegamy ?gks był slaski i zostanie nim po mimo uposledzenia umysłowego co nie których pseudokibiców bo oni nie pamietają kasztanowej a tam to sie działo. Tam to był doping kultura itp a nie jak teraz ze mozna po mordzie dostac bo przyszło sie na mecz teraz to patologia niedorozwojów .

SJZ POLSKI JEST 29.08.2018 17:4230.08.2018 14:47

jestes krew swoich rodziców czyli po 8 klasach pedałówy moze wiecej jak była powtórka klasy / umyslnie myslący inaczej -bez komentarza

66 ,30.08.2018 14:28

a pamietam kasztanową stare czasy wtedy nie było tych napompowanych pseudo kibiców tylko ci co na prawde kochali piłke były dopingi i za razem bury w kierunku własnej druzyny i sędziów

Pokaż wszystkie opinie (45)