Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 7°
30 sierpnia 2018

JSW: Będzie współpraca z Amerykanami w obszarze lotów

JSW: Będzie współpraca z Amerykanami w obszarze lotów
fot. pixabay

Amerykański instytut naukowy jest zainteresowany współpracą w obszarze bezzałogowych systemów powietrznych. JSW Innowacje oraz HAWK-e, należące do Grupy Kapitałowej JSW, podpisały w tej sprawie list intencyjny z Nevada Institute for Autonomous Systems (NIAS), światowym liderem w branży BSP.

Jak informuje Jastrzębska Spółka Węglowa, porozumienie dotyczy współpracy przy tworzeniu Centrum Doskonałości, a także wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań w ramach krajowego systemu zarządzania przestrzenią powietrzną. Kolejnym obszarem wspólnych działań mają być testy niezależnych systemów, wymiana doświadczeń w zakresie projektów oraz rozwiązań technologicznych. Istotnym elementem będzie również realizacja programu FAA „Technology Integration Program” oraz międzyresortowego programu „Żwirko i Wigura”. Partnerzy będą współpracować przy realizacji wszelkich projektów z obszaru „Space Mining”. Polsko-amerykańska współpraca umożliwi rozwój technologii bezzałogowych pod kątem potrzeb górnictwa.

List intencyjny podpisali: Daniel Ozon, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz Tadeusz Wenecki i Agnieszka Hankus-Kubica, prezes i wiceprezes JSW Innowacje. HAWK-e reprezentowali: Karol Cheda, prezes zarządu oraz wiceprezes Bartosz Brzozowski. Ze strony Nevada Institute for Autonomous Systems (NIAS) porozumienie podpisał Chris Walach, dyrektor instytutu.

Amerykański NIAS jest organizacją non-profit, która kieruje rozwojem autonomicznego przemysłu lotniczego w Nevadzie poprzez relacje biznesowe, współpracę z głównymi instytucjami badawczymi i pomoc w rozbudowie bazy wiedzy o branży BSP (Bezzałogowych Systemów Powietrznych). Z kolei JSW Innowacje to spółka należąca do grupy kapitałowej JSW skupiająca się na działalności badawczo-rozwojowej. Spółka dąży do uzyskania statusu wiodącego na rynku europejskim centrum innowacji dla górnictwa.

Przedstawiciele NIAS spędzili w Polsce 5 dni, w czasie których zapoznali się z projektami prowadzonymi przez spółki JSW Innowacje oraz HAWK-e, a także zwiedzili koksownię oraz kopalnię węgla.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Zmiany we władzach Jastrzębskiej Spółki Węglowej Zmiany we władzach Jastrzębskiej Spółki Węglowej

JSW przyjazna pracownikom JSW przyjazna pracownikom

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (14)
Do JSW01.09.2018 7:39

Na początek zacząłbym od dopracowania aktualnej technologii wydobycia oraz konserwacji urządzeń, bo aktualnie nie jest najlepsza. Pozdrawiam

mateusz31.08.2018 13:29

Ja to widzę tak, że spółka różne formy współpracy, żeby zarobić, i wszystko to bezpośrednio lub pośrednio jest związane z górnictwem

kruk31.08.2018 13:10

Drony to akurat bdb inwestycja http://colidrone.pl/zastosowanie-dronow-gornictwie/ 

kokos31.08.2018 13:07

Muszą równocześnie rozwijać się i "na dole" i "na górze", bo inaczej staną w mejscu

TPW30.08.2018 22:53

Pewnie, że ciekawy pomysł! Ale najpierw trzeba zainwestować w wydobycie! A na dole epoka kamienia łupanego!

Ryl30.08.2018 18:56

Fajnie może tych ryli drony wywiozą w kosmos

optymista30.08.2018 16:46

Świetnie! Możliwości dronów w Polsce są niedoceniane, a szkoda bo to mega przydatne urządzonka w górnictwie

Pokaż wszystkie opinie (14)