Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 4°
30 sierpnia 2018

JSW: Będzie współpraca z Amerykanami w obszarze lotów

JSW: Będzie współpraca z Amerykanami w obszarze lotów
fot. pixabay

Amerykański instytut naukowy jest zainteresowany współpracą w obszarze bezzałogowych systemów powietrznych. JSW Innowacje oraz HAWK-e, należące do Grupy Kapitałowej JSW, podpisały w tej sprawie list intencyjny z Nevada Institute for Autonomous Systems (NIAS), światowym liderem w branży BSP.

Jak informuje Jastrzębska Spółka Węglowa, porozumienie dotyczy współpracy przy tworzeniu Centrum Doskonałości, a także wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań w ramach krajowego systemu zarządzania przestrzenią powietrzną. Kolejnym obszarem wspólnych działań mają być testy niezależnych systemów, wymiana doświadczeń w zakresie projektów oraz rozwiązań technologicznych. Istotnym elementem będzie również realizacja programu FAA „Technology Integration Program” oraz międzyresortowego programu „Żwirko i Wigura”. Partnerzy będą współpracować przy realizacji wszelkich projektów z obszaru „Space Mining”. Polsko-amerykańska współpraca umożliwi rozwój technologii bezzałogowych pod kątem potrzeb górnictwa.

List intencyjny podpisali: Daniel Ozon, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz Tadeusz Wenecki i Agnieszka Hankus-Kubica, prezes i wiceprezes JSW Innowacje. HAWK-e reprezentowali: Karol Cheda, prezes zarządu oraz wiceprezes Bartosz Brzozowski. Ze strony Nevada Institute for Autonomous Systems (NIAS) porozumienie podpisał Chris Walach, dyrektor instytutu.

Amerykański NIAS jest organizacją non-profit, która kieruje rozwojem autonomicznego przemysłu lotniczego w Nevadzie poprzez relacje biznesowe, współpracę z głównymi instytucjami badawczymi i pomoc w rozbudowie bazy wiedzy o branży BSP (Bezzałogowych Systemów Powietrznych). Z kolei JSW Innowacje to spółka należąca do grupy kapitałowej JSW skupiająca się na działalności badawczo-rozwojowej. Spółka dąży do uzyskania statusu wiodącego na rynku europejskim centrum innowacji dla górnictwa.

Przedstawiciele NIAS spędzili w Polsce 5 dni, w czasie których zapoznali się z projektami prowadzonymi przez spółki JSW Innowacje oraz HAWK-e, a także zwiedzili koksownię oraz kopalnię węgla.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

"JSW szczególnie zasłużona dla regionu" "JSW szczególnie zasłużona dla regionu"

Premier Morawiecki: "Górnictwo to napęd gospodarki" Premier Morawiecki: "Górnictwo to napęd gospodarki"

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (14)
Do JSW01.09.2018 7:39

Na początek zacząłbym od dopracowania aktualnej technologii wydobycia oraz konserwacji urządzeń, bo aktualnie nie jest najlepsza. Pozdrawiam

mateusz31.08.2018 13:29

Ja to widzę tak, że spółka różne formy współpracy, żeby zarobić, i wszystko to bezpośrednio lub pośrednio jest związane z górnictwem

kruk31.08.2018 13:10

Drony to akurat bdb inwestycja http://colidrone.pl/zastosowanie-dronow-gornictwie/ 

kokos31.08.2018 13:07

Muszą równocześnie rozwijać się i "na dole" i "na górze", bo inaczej staną w mejscu

TPW30.08.2018 22:53

Pewnie, że ciekawy pomysł! Ale najpierw trzeba zainwestować w wydobycie! A na dole epoka kamienia łupanego!

Ryl30.08.2018 18:56

Fajnie może tych ryli drony wywiozą w kosmos

optymista30.08.2018 16:46

Świetnie! Możliwości dronów w Polsce są niedoceniane, a szkoda bo to mega przydatne urządzonka w górnictwie

Pokaż wszystkie opinie (14)