Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 5°
3 września 2018

"Strajk 1980 roku był naszym narodowym powstaniem"

"Strajk 1980 roku był naszym narodowym powstaniem"Zobacz więcej zdjęć
fot. Adam Łukasik

Potwierdził się wcześniejsze informacje, że na 38. rocznicę podpisania Porozumienia Jastrzębskiego przyjedzie premier Mateusz Morawiecki. Natomiast nie pojawił się prezydent Andrzej Duda.

Tradycyjnie już obchody rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego odbyły się w kościele pw. Najświętszej Marii Panny - Matki Kościoła „na górce”, gdzie mszę świętą koncelebrował ks. bp. Marek Szkudło oraz - na placu przed KWK „Zofiówka”. Plac ten od dnia dzisiejszego nosi imię Tadeusza Jedynka, zmarłego sygnatariusza Porozumienia Jastrzębskiego.

W 38. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego wzięli m.in. udział: premier Mateusz Morawiecki, minister w kancelarii prezydenta RP Andrzej Dera, wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek,  radny sejmiku wojewódzkiego Janusz Ogiegło, prezydent miasta Anna Hetman, przewodniczący Rady Miasta Łukasz Kasza, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarności Piotr Duda, oraz parlamentarzyści i przedstawiciele organizacji zakładowych NSZZ „Solidarność”,  Jastrzębskiej Spółki Węglowej, a także delegacje służb mundurowych, weterani strajków z lat 80 z sygnatariuszem Porozumienia Grzegorzem Stawskim. 

-  Strajk, tamtych lat, 1980 roku był w jakimś sensie naszym narodowym powstaniem, był wielkim świadectwem odwagi. Odwagi, za którą dzisiejsza Polska jest wam winna ogromnie dużo. Sierpień 1980 roku to nie tylko historia. To coś jeszcze więcej, to jest definicja polskości. Właśnie wtedy robotnicy z Jastrzębia-Zdroju, ze Szczecina, Gdańska i z całej Polski powiedzieli światu, co jest naszym narodowym DNA. Kwintesencją polskości jest solidarność, godność, walka o wolność.Byliśmy w szpicy walki o człowieczeństwo wśród narodów świata.  - mówił na placu przed KWK „Zofiówka” premier Morawiecki.

 W wystąpieniu przewodniczącego Piotra Dudy nie zabrakło akcentów współczesnych.

-  Postulaty sierpnia 1980 roku  nie są żadnym reliktem przeszłości. To są marzenia spisane przez robotników. I my, jako ich depozytariusze jesteśmy zobowiązani te porozumienia realizować i to robimy. Wiele tych postulatów jest nadal aktualnych. Zwyciężyliśmy system komunistyczny. Chociaż do dzisiaj zmagamy się z jego pozostałościami i musimy się z tym do końca rozprawić.  Udało się nam odebrać przywileje SB-ekom i funkcjonariuszom MO, stąd taki pisk i krzyk na ulicach. Można zadać pytanie, gdzie byliście wy wszyscy, którzy dzisiaj krzyczycie „konstytucja”, jak za poprzednich rządów łamany był artykuł 20, dotyczący dialogu społecznego i społecznej gospodarki rynkowej? Gdzie byliście, jak tu przed siedzibą JSW, w 2015 r., strzelano do górników, tylko dlatego, że bronili polskiego górnictwa? Rządzący wtedy podnieśli rękę na tych, którzy wywalczyli im tę wolność. Bo największe zasługi - to, że dzisiaj żyjemy w wolnym kraju - mają waśnie górnicy, hutnicy i stoczniowcy - mówił Piotr Duda.

Po uroczystościach przed pomnikiem delegacje złożyły wiązanki kwiatów.

Transmisja z uroczystości

Polub i udostępnij
Czytaj też

Szydło w Jastrzębiu: Nie pozwolę by górnictwo zostało zniszczone Szydło w Jastrzębiu: Nie pozwolę by górnictwo zostało zniszczone

Co na obchodach podpisania porozumienia jastrzębskiego? Co na obchodach podpisania porozumienia jastrzębskiego?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (55)
Gosc04.09.2018 22:30

Bujda dla ryli na zmetaniałe łby

Gornik04.09.2018 19:02

Gornictwo sie rozwija, warunki sie poprawiaja. Mozemy byc dumni z premiera

do premiera04.09.2018 18:20

Swoim działaniem pokazuje pan, że to nie pan chciał lepszej Polski. To myśmy ją chcieli a Pan ją niszczy.

Inspektor04.09.2018 16:09

Wielu z tych tam obecnych zdecydowanie dlużej bierze emeryture niz pracowało. Reszta narodu Ich musi utrzymywać i to jest przegiecie gdy sa tacy co mają po 45 lat pracy ni nie potrafią Im wladze dać emerytury. Duda o dlugoletniozatrudnionych nawet się nie zająknął.

Deuter04.09.2018 13:06

Justin Bober nie wkładaj munduru bo śmiech na sali uszy masz ogromne a Pikachu był??5 lat górnictwa u mu dali mundur związki są the best

Stec04.09.2018 12:43

Pchiiiii same staruszki dziaduszki .

do *do wszystkich*04.09.2018 10:02

Drogo pacjencie , wrzód to Ci na mózgu rośnie ,zalecamy jak najszybsza operacje.

Pokaż wszystkie opinie (55)