Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 4°
12 września 2018

JSW wyprodukuje paliwo z węgla

JSW wyprodukuje paliwo z węgla
fot. pixabay

Jastrzębska Spółka Węglowa przymierza się do produkcji paliwa syntetycznego z węgla, W tym celu spółka zamierza nawiązać współpracę z firmą SASOL, notowaną na giełdzie papierów wartościowych w Nowym Jorku.

- W Europie nie ma lepszego miejsca na tego typu zakład. Mamy złoża węgla, politykę klimatyczną, przez którą węgiel wypierany jest z energetyki przez gaz i energetykę odnawialną, a w przyszłości być może również przez elektrownie jądrowe.  Nie można nie wspomnieć, że zużywane w Polsce paliwa do aut wytwarzane są głównie z rosyjskiej ropy. W związku z tym powstanie zakładu przerabiającego węgiel na gaz oraz paliwa pozostaje w zgodzie z polską racją stanu. W ramach współpracy z Sasol przeprowadzimy niezbędne ekspertyzy dotyczące opłacalności inwestycji związanych z przemysłowym przerabianiem węgla kamiennego na  paliwa, gaz oraz chemikalia - powiedział Daniel Ozon, prezes JSW. 

Przystąpienie przez JSW i JSW Innowacje do rozmów z Sasol to kolejny etap  działań  Jastrzębskiej Spółki mających na celu wprowadzanie innowacji i nowoczesnych technologii w Grupie JSW.  W najbliższych dniach Jastrzębska Spółka Węglowa przedstawi efekty prowadzonych w RPA rozmów oraz  szczegóły ewentualnych obszarów współpracy.

 Południowoafrykański Sasol to międzynarodowy, innowacyjny  koncern z rocznymi obrotami sięgającymi około 15 mld dolarów. Zatrudnia ponad 30 tys. osób i działa w kilkudziesięciu  krajach. Jest największym podatnikiem w RPA i jedną z największych spółek na giełdzie w Johannesburgu. Sasol  jest notowany także na New York Stock Exchange. Spółka posiada kopalnie węgla, które wydobywają ok. 40 mln ton  rocznie. Sasol większość produkcji przetwarza na paliwa syntetyczne, gaz przemysłowy oraz chemikalia, w tym paliwa (ponad 30 mln baryłek rocznie).

 

Polub i udostępnij
Czytaj też
Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (7)
Smolka12.09.2018 23:12

Większość węgla jest importowana z Rosji.

GW12.09.2018 15:47

Jak zwykle w komunikacie spółki wszystko brzmi niesamowicie ale w rzeczywistości sprawa nie jest już taka kolorowa.
Węgiel wydobywany na śląsku nie jest w wystarczającej ilości i nie ma odpowiednich parametrów aby budowa takiego zakładu miała sens i była uzasadniona ekonomicznie dla koncernu SASOL. Zresztą technologicznie rownież byłby problem. Wystarczy odorbinę wiedzy techniczno-ekonomicznej.
Nie ma się czym podniecać bo nic z tego nie wyjdzie...

Radio Teheran12.09.2018 13:06

@do teherana
I co z tego?
Zadna instalacja do syntetycznego paliwa nie powstanie.
Jest wiele mozliwosci, by zmiejszyc udzial paliw ropopochodnych i rynku (patrz Brazylia np.).
Polska z zadnej nie korzysta. Sprawa jest polityczna. Rosja musi z czegos zyc.

Gość12.09.2018 12:26

A czy to będzie to paliwo darmowe dla związkowców?

do teherana12.09.2018 12:18

I znowu wiesz o czymś oczywistym co wiedzą prawie wszyscy. A wiesz że taka instalacja była również w latach 40 w Oświęcimiu? Zabudowę i częściowo zostawione urządzenia można zobaczyć do dziś dzień.

Gość12.09.2018 9:56

Kaj je radio? Teheran

Radio Teheran12.09.2018 8:53

Tak od polowy lat 80. slysze, ze na Slasku bedzie produkowane paliwo z wegla.
Technologia nie jest nowa. Niemcy w czasie wojny produkowali paliwo z wegla. W Policach pod Szczecinem znajdowal sie duzy zaklad.

"powstanie zakładu przerabiającego węgiel na gaz oraz paliwa pozostaje w zgodzie z polską racją stanu"

A to oczywiste. Poza tym zgodne w polska racja stanu jest nieprzerwanie import ropy z Rosji.
Obecnie niezgodne z racja jest kupowanie ropy w Iranie. Polska racje stanu w sprawach energetycznych definiuja Putin i Zoltowlosy.