Barbórka - życzenia

Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 -1°
Bank Spółdzielczy Święta 2020
18 września 2018

Jastrzębska Spółka Węglowa czerpie energię ze słońca

Jastrzębska Spółka Węglowa czerpie energię ze słońca
fot. JSW S.A.

Centrum Usług Wspólnych jako pierwsze w Jastrzębskiej Spółce Węglowej korzystać będzie z farmy fotowoltaicznej. Taka instalacja pojawiła się już na dachu budynku.

Pierwsze panele fotowoltaiczne to program pilotażowy. Instalacja składa się z dwóch falowników o mocy 15 kW oraz 93 paneli fotowoltaicznych generujących moc 320 Wp każdy. Wyprodukowana energia elektryczna z instalacji fotowoltaicznej zostanie wprowadzona do wewnętrznej instalacji biurowca, a nadwyżki produkowanej energii trafią do zewnętrznej sieci energetycznej.

- Średnioroczny dobowy uzysk energii elektrycznej wyniesie około 72,5 kWh/d, będzie jednak uzależniony od nasłonecznienia. Przeprowadzone analizy techniczne szacują roczne oszczędności w kosztach zużytej energii na poziomie około 15 tys. zł. Zwrot inwestycji powinien nastąpić po niespełna 10 latach. Instalacja zostanie uruchomiona pod koniec września. W przyszłości planowany jest montaż kolejnych paneli fotowoltaicznych, tym razem na budynku biura zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej - informuje Jastrzębska Spółka Węglowa.

Jastrzębska Spółka Węglowa, podkreśla, że od lat popiera alternatywne i ekologiczne źródła zasilania energii. Instalacja paneli fotowoltaicznych jest jednym z elementów tworzenia innowacyjnej i  przyjaznej środowisku firmy, wnoszącej poważny wkład w poprawę jakości powietrza.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Solid Sun: będą dotacje na fotowoltaikę w 2021 roku Solid Sun: będą dotacje na fotowoltaikę w 2021 roku

Hala zamiast kopalni. Fedrowało tam 3 tys. górników. Hala zamiast kopalni. Fedrowało tam 3 tys. górników.

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (8)
Radio Teheran19.09.2018 8:55

@foto
" i ma zainstalowane ponad 200 kwp"

To jest wielkie nic. W chwili najlepszych warunkow (a to zdarza sie rzadko), wszystkie te miejskie instalacje sa w stanie zasilic kilkadziesiat zelazek.
Zwykle w ciagu dnia moze polowe tego i mniej.
W nocy - nie zasilaja nic.

do "........." 19.09.2018 8:43

Do głupiego tchórza, który nie potrafi się podpisać a przy tym nie jest zbyt rozgarniętym opiniotwórcą. Napisał bzdurę i patrzy dumnie wokół jaki to on jest błyskotliwy.
Nie gap się. Sprawdź zanim coś napiszesz.

Lucek18.09.2018 19:45

To już nie będą musieli gasić światła w ubikacji.

Gość18.09.2018 19:22

foto

Byłeś na szkoleniu w centrum polski dal zainteresowanych instalacją fotowoltaiczną? Bo tu na miejscu można kupić w ciemno bardziej ciekawscy są zapraszani właśnie tam i ponad połowa z nich rezygnuje po wnikliwych zapytaniach.
Jak ktoś jest zainteresowany tą instalacją ale tańszymi pieniędzmi to poszukać na www. Bez pośredników typu BOŚ i UM.
Byłem na takim szkoleniu we Wrocławiu trwało 5 dni po 8h dziennie z czego 2h słuchania i pytania a reszta balanga i balanga na koszt organizatora - zrezygnowałem jak kilku innych po 2 dniach. Z tego co wiem to w innych miastach Polski tez były takie szkolenia.

foto18.09.2018 16:22

Szybko się obudzili, ale dibre teraz niż wcale. Urząd Miasta robi to już od 2 lat i ma zainstalowane ponad 200 kwp energii z fotowoltaiki.
I jeszcze jedno - gdyby Polska zabudowała 80 km kwadratowych paneli fotowoltaicznych, to wystarczyło by to na pokrycie kraju w energię elektryczną.

Pozdrawiam wszystkich myślących nowocześnie.

dobry kierunek 18.09.2018 9:39

dobry kierunek naszego rozwoju. Zamiast wielkich elektrowni napędzanych węglem, malutkie elektrownie na budynkach wykorzystujące energię odnawialną.
Przemysł energetyczny wkłada mnóstwo energii w zatrzymaniu rozwoju pozyskiwania energii odnawialnej, bo kilkaset osób chce żyć wygodnie. A rząd wspomaga te osoby.

Radio Teheran18.09.2018 9:18

"Zwrot inwestycji powinien nastąpić po niespełna 10 latach"

Sprawnosc instalacji spada z czasem. Dochodza koszty konserwacji. Za ile uda sie sprzedac prad do sieci - to tez pozostaje nieznane.
Slowem - trzeba duzo szczescia, by instalacja zwrocila sie podczas czasu swojego zycia.

.........18.09.2018 6:55

Do parzenia kawy wystarczy , bo do zasilenia łopaty i kilofa się nie nadaje.

Pokaż wszystkie opinie (8)