Dni Jastrzębia

Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 14°10°
21 września 2018

Zamykają kopalnię i mają problem z górnikami

Zamykają kopalnię i mają problem z górnikami
fot. UM Jastrzębie

W niemieckim Ibbenbüren zamykają ostatnią kopalnię i mają problem z aktywizacją zawodową górników.  Włodarze tego partnerskiego dla Jastrzębia miasta, liczą na współpracę także w tym zakresie.

Przedstawiciele Jastrzębia - władz miasta i przedsiębiorcy udali się na początku września z wizytą do partnerskiego miasta Ibbenbüren, w ramach misji gospodarczej.

Do tej pory współpraca pomiędzy miastami opierała się na wymianie doświadczeń w zarządzaniu samorządem oraz jednostkami kulturalno-oświatowymi.

- Cieszę się, że tworzymy nową platformę współpracy. W Ibbenbüren zamykamy ostatnią kopalnię i borykamy się z problemem aktywizacji zawodowej pracowników z sektora górniczego. Mamy pomysł na uruchomienie programu, który wsparłby naszych mieszkańców w podjęciu nowej działalności gospodarczej. Widzimy tutaj szansę na współpracę z Jastrzębiem, które ma doświadczenie w absorbcji pracowników zamykanych kopalń. Tym bardziej, że to Jastrzębie zainicjowało taką współpracę - mówi Marc Schrameyer, burmistrz Ibbenbüren.

Podczas spotkania szeroko dyskutowany był nie tylko wpływ przemysłu na lokalny rynek pracy, ale i kształcenie dualne, które w praktyce wprowadza wizytowana na strefie ekonomicznej firma NFT Automatisierungssysteme.

- Współpraca z niemieckim partnerem jest dla nas strategiczna z perspektywy naszych planów stworzenia centrum edukacji dualnej w partnerstwie z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną. Chcemy zapewnić przyszłym inwestorom wyspecjalizowaną kadrę pracowniczą. Równie ważna jest wymiana naszych doświadczeń z Ibbenbüren z zakresu współpracy samorządu z branżą górniczą – podsumowała prezydent Jastrzębia-Zdroju Anna Hetman.

W misji gospodarczej do Ibbenbüren uczestniczył przedstawiciel jastrzębskich przedsiębiorców z ramienia Rady Biznesu.

- Wyjazd oceniam jako bardzo owocny. Była to okazja do nawiązania bezpośredniego kontaktu z partnerami gospodarczymi w Niemczech, ale także do promocji jastrzębskich marek - deklaruje Bartosz Stachurski z jastrzębskiej Rady Biznesu.

Kolejne spotkanie tematyczne polskich i niemieckich przedsiębiorców jeszcze tej jesieni w Jastrzębiu-Zdroju.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Prezes Ozon w Radiu Maryja o przyszłości górnictwa Prezes Ozon w Radiu Maryja o przyszłości górnictwa

JSW: Pierwszy kwartał z zyskiem ponad 400 mln zł JSW: Pierwszy kwartał z zyskiem ponad 400 mln zł

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (34)
Do BYk 25.09.2018 9:57

zażyj leki i ciesz się życiem górnictwo ma się dobrze i nic się nie kończy. Warszawa na górnictwie zbija kokosy.

Byk24.09.2018 10:03

Nasze państwo zamiast zamykać nierentowne kopalnie, to pompuje w nie pieniadze podatników. Reaktywuja trupów a i tak to nie będzie żyło. U nas brakuje takiego zarzadzajacego jak Margaret Theater.To kobieta z jajami i nie dała się stłamsić przez strajkujących górników!

Radio Teheran24.09.2018 9:09

@werbus
"za rok góra dwa w jastrzębiu też będzie ten problem"

Ale Niemcy nie maja problemu. Zamkneli kopalnie w 2918, planowali to od lat 90.
https://www.noz.de/deutschland-welt/wirtschaft/artikel/571677/aus-fur-zeche-ibbenburen-hier-endet-das-kohlezeitalter#gallery&0&0&571677 

gość24.09.2018 6:15

U nas też pozamykali kopalnię i nikogo za granicą to w ogóle nie obchodziło. Nie przyjmie ich przecież JSW! Czy przyjmie ich urząd miasta? Jaki jest w ogóle sens tej info?

gość23.09.2018 14:13

W czym problem? Mogą się przebranżowić i dadzą sobie radę. Nikt za granicy nie martwi się o Polaków. Dlaczego w ogóle to info?

werbus22.09.2018 22:37

za rok góra dwa w jastrzębiu też będzie ten problem

Seboc22.09.2018 19:31

My mamy 4000 zl oni będą mieć 4000e. Proste

Pokaż wszystkie opinie (34)