Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 17°11°
Poseł Gadowski Sprawozdanie
24 września 2018

Uwaga! To może spowodować wypadek

Uwaga! To może spowodować wypadek

Jastrzębscy policjanci apelują o ostrożność na drogach. Chwila dekoncentracji spowodowana słuchaniem głośnej muzyki czy rozmową przez telefon wystarczy, aby doszło do groźnego wypadku.

Telefon komórkowy to nieodłączny element naszego życia. Rozmawiamy wszędzie: w domu, w pracy, na spacerze. Niestety, coraz częściej także w czasie jazdy samochodem. Przekroczenie dozwolonej prędkości, wyprzedzanie w miejscu niedozwolonym to nadal główne przewinienia kierowców. Z policyjnych statystyk wynika jednak, że z roku na rok wzrasta liczba kierowców naruszających zakaz korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku (art. 45 ust.2 pkt 1 prd).

- Z obserwacji mundurowych wynika, że niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jakie niebezpieczeństwo niesie za sobą korzystanie w czasie jazdy z trzymanego w dłoni telefonu komórkowego. Tymczasem w ciągu pierwszych sekund rozmowy telefonicznej prawdopodobieństwo spowodowania wypadku wzrasta nawet sześciokrotnie. Odbierając telefon, kierowca rozprasza się na pięć sekund. Przy prędkości 100 km/h samochód pokonuje w tym czasie prawie 140 m. Wybieranie numeru zajmuje prowadzącemu pojazd średnio 12 sekund, w trakcie których auto poruszające się 100 km/h przejeżdża aż 330 m - mówi mł. asp. Bogusława Kobeszko, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Jastrzębiu-Zdroju.

Zgodnie bowiem z aktualnym taryfikatorem za opisane wykroczenie policjant ma prawo nałożyć mandat karny w wysokości 200 złotych. Bardziej dotkliwą karą dla wielu kierowców mogą okazać się jednak punkty karne przypisane do powyższego naruszenia. Kierowca, który w czasie jazdy samochodem korzysta z trzymanego w ręku telefonu otrzyma 5 punktów karnych, które następnie wpisane zostaną do ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego.
O mandat więc nie trudno, jednak przede wszystkim pamiętać należy, że decydując się na naruszenie zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu narażamy się na dekoncentrację, a tym samym stanowimy zagrożenie dla siebie i innych użytkowników dróg.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Karambol na Cieszyńskiej przez... otwarte drzwi Karambol na Cieszyńskiej przez... otwarte drzwi

Motocykl wjechał wprost pod autobus Motocykl wjechał wprost pod autobus

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (4)
Janusz Nosacz24.09.2018 14:54

Panowie Policjanci niech się lepiej zajmą panami którzy z pszyczyńskiej zjeżdżają na parking kwk zofiówka za sklepem komputerowym przekraczają ciągłą stwarzając zagrożenie dla pojazdów jadących od pawłowic i od jastrzębia bo wyjeżdżasz za zakręt a tam stoi gość na środku drogi i chce skręcać chociaż nie ma do tego wyznaczonego pasa. Polecam przyczajke z rana 5:00-5:45 madatów na pare tysi pewne

Wasabi24.09.2018 11:40

Często widzę, że w tych "wypasionych' samochodach kierowcy rozmawiają przez komórkę. Czy naprawdę w takich autach nie ma zestawu głośnomówiącego z którego można bezpiecznie korzystać? Na pewno jest taka możliwość ale cóż ....autko fajne jest ale w głowie pusto, że aż echo się niesie.

Byk24.09.2018 10:07

Ludzie róbcie zdjęcia kamerka tym co gadają przez komórke i czytaja lub piszą esemsey. Takich debili trzeba karać. Sa zagrożeniam dla innych. Bo jak chce sie taki zabić, to proszę bardzo,ale nie innych.Ile razy widzę,jak debilka/bil pisze esemesa i nie patrzy na drogę, lub jedna reką trzyma kierownice a druga odczytuje esemesa. Polak to jednak debil, tak nie ma w żadnym kraju UE. Bo tam sa takie kary,ze zabrakło by takiej/iemu wypłaty.

prawda24.09.2018 8:58

Znacznie bezpieczniejsze jest zatrzymanie się i porozmawianie, jeśli jest taka pilna potrzeba.
Telefony komórkowe służą do komunikacji w dowolnym miejscu. Ale jak zwykle, rozsądek przede wszystkim. Bez niego, nawet prosta czynność może zabić.