Życzenia Wielkanocne

Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 15°
24 września 2018

Ostrożnie! Te kapsułki zawierają wirusa wścieklizny

Ostrożnie! Te kapsułki zawierają wirusa wścieklizny

Jeżeli znajdziecie w lesie lub ogrodzie brązową kapsułkę nie dotykajcie jej. Będzie to szczepionka przeciwko wściekliźnie dla lisów. Ludzie powinni zachować ostrożność, ponieważ zawiera ona osłabiony wirus wścieklizny.

- Akcja będzie prowadzona przy użyciu samolotów, startujących z lotniska Katowice - Muchowiec. Szczepionka zostanie wyłożona z wysokości około 200 metrów, na obszarze ponad 10 tys. km kw. powierzchni zielonych. Szczepionki zostaną wyłożone nie tylko w lasach, ale i na pozostałych terenach zielonych np. na polach, łąkach, w ogródkach działkowych. W sumie na terenie całego województwa śląskiego zostanie wyłożonych 202620 dawek szczepionki - informuje Wojewódzki Lekarz Weterynarii.

Przynęta ze szczepionką, tzw. „kęs", jest brązowa, o kształcie prezentowanym na poniższych zdjęciach. Płynna szczepionka zawarta jest w plastykowym, szczelnie zamkniętym folią aluminiową kapsułce/blistrze. Kapsułki/blistry są odpowiednio oznakowane i łatwe do rozpoznania - koloru różowego. Całość umieszczona jest w przynęcie zawierającej substancje wabiące lisy.

Lisy wyczuwają przynętę nawet z dużej odległości. Podczas próby konsumpcji przynęty dochodzi do uszkodzenia kapsułki/blistra ze szczepionką, po jej przegryzieniu następuje zetknięcie się wirusa z błonami śluzowymi i zawartość szczepionki dostaje się do jamy ustnej lisa. Przez błony śluzowe wirus szczepionki dociera do organizmu powodując jego uodpornienie.

Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii przypomina, że:

 Znalezioną przynętę należy pozostawić w danym miejscu, tak żeby lis mógł ją znaleźć i zjeść. Należy również zwrócić uwagę, na fakt, iż „zapach ludzki" pozostawiony na przynęcie sprawia, iż staje się ona nieatrakcyjna dla lisa. Wielokrotne badania potwierdzają, iż przynęta nie jest niebezpieczna dla ludzi. Jednakże należy zachować ostrożność, gdyż szczepionka zawiera osłabiony wirus wścieklizny. Dla zdrowia ludzkiego może stanowić pewne niebezpieczeństwo w momencie nie zachowania odpowiedniej ostrożności i zaleceń. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określa konkretne sposoby zachowania się w momencie znalezienia blistra/kapsułki. W przypadku, kontaktu człowieka z płynną zawartością kapsułki, należy niezwłocznie umyć bieżącą wodą z mydłem ręce oraz wszystkie inne części ciała, które zetknęły się płynną szczepionką. W takich przypadkach należy natychmiast skonsultować się z lekarzem medycyny, który zadecyduje o dalszym postępowaniu.
 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Uwaga! Nie dotykajcie brunatnych krążków Uwaga! Nie dotykajcie brunatnych krążków

Nie dotykajcie brunatnych kapsułek. Zwracajcie uwagę na dzieci Nie dotykajcie brunatnych kapsułek. Zwracajcie uwagę na dzieci

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (5)
miki26.09.2018 14:59

do menel: Ty zaKODowany gupku no wam to dożynie trzeba dawać juz wsciekliznę. chorzy ludzie

menel24.09.2018 21:34

MAM nadzieję że na wściekliznę pisowską wystarczy 202620 dawek

axel24.09.2018 13:53

Zbieram po lesie i podrzucam kotom na zofiowce razem z resztkami jedzenia, mam nadzieje ze pozdychaja

Zołza z zofiówki24.09.2018 13:23

Ja już zjadłam

KAZ24.09.2018 11:04

202 620 kapsułek. Jak dokładnie policzone. Moim zdaniem wystarczy 199 999 kapsułek.