Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 23°14°
25 września 2018

Absolwenci otrzymają gwarancję pracy na kolei

Absolwenci otrzymają gwarancję pracy na kolei
fot. Bartłomiej Banaszak / PKP

Władze miasta podejmują działania zmierzające do powrotu kolei do Jastrzębia. Chodzi o to, aby uzyskać połączenie ze stolicą województwa - Katowicami w czasie nie dłuższym, niż 60 minut.

W lipcu prezydent Anna Hetman oraz przedstawiciele innych samorządów podpisali list intencyjny, w którym zobowiązali się do wspólnych działań na rzecz rewitalizacji linii kolejowej. Teraz w plany te włączono jastrzębską szkołę, która ma zapewnić przyszłe, dobrze wykwalifikowane kadry, zapewniające obsługę kolei.

W Zespole Szkół nr 5 im. Jana Pawła II trwają działania mające przekonać uczniów oraz ich rodziców do podjęcia nauki w klasach o profilu kolejowym. Dla uczniów przewiduje się specjalny program stypendialny, dobrze wyposażone pracownie, organizację praktyk. Absolwenci mają otrzymać gwarancję zatrudnienia, co może okazać się decydujące przy wyborze dalszej drogi kształcenia.

W celu rewitalizacji linii kolejowej niezbędne jest opracowanie dokumentacji projektowej - studium z operatem szacunkowym. Koszt takiego dokumentu waha się w granicach 1-4 mln zł. Miasto i Marszałek Województwa Śląskiego poszukują źródeł finansowania takiego opracowania.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Koleją z Jastrzębia do Centralnego Portu Komunikacyjnego i Ostrawy Koleją z Jastrzębia do Centralnego Portu Komunikacyjnego i Ostrawy

Plany reaktywacji kolei po ścieżce rowerowej? Plany reaktywacji kolei po ścieżce rowerowej?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (16)
Mirosław27.09.2018 19:30

Ciekawe, że Hetman dopiero w lipcu się przebudziła, a Pan Kasza już od stycznia starał się przywrócić połączenie kolejowe do Jastrzębia... Hetman chyba się obudziła, że to rok wyborów i coś by trzeba zrobić...

Radio Teheran26.09.2018 9:39

@maszynista
"ale takiej lini nie wybudują"

Bo glowny problem chyba polega na tym, ze urzednicy i przyszli / niedoszli pasazerowie postrzegaja kolej w wersji z XIX w.
Transport kolejowy nie powinien byc zapchaj-dziura a rozwiazaniem wyprzedzajacym terazniejszosc.
Taka jest naturalna kolejnosc rozwoju miast. Do miasta jedzie sie pociagiem, bo samochod w miescie to kosztowny przedmiot niewygody.

gość25.09.2018 22:01

Jak można pisać takie pierdoły? Nie mogą Panu Ł. KASZY w niczym dorównać, więc dostają pomylenia z poplątaniem, a może za dużo wizyt u specjalistów lub w klubach??? Nawiasem mówiąc ta pani źle wygląda, widać też pesel i tuszę!!!

zenek25.09.2018 17:55

Toż to kłamstfo ochydne a tfu!

Janusz25.09.2018 15:24

Dokładnie likwidacja torów na szlak rowerowy, a nagle obietnica wyborcza, jak z darmowa komunikacją.

axel25.09.2018 15:13

Ludzie jaka kolej w Jastrzębiu...za 100lat albo więcej...pani Hetman już nie wie czym ludzi czarować!!! a po zatym po co ta kolej? kto będzie tym jeździł? zobaczcie ościenne gminy np.Strumień, Chybie, Cieszyn a nawet Bielsko...tam lokalna kolej leży!!! jeżdżą tylko IC a reszta kaput!!! np.linia Bielsko-Cieszyn skasowana i tak samo obiecują jak u nas!!!

maszynista 25.09.2018 14:40

@Radio TeheranDziś o 14:01,ale takiej lini nie wybudują,chyba że w innym wieku

Pokaż wszystkie opinie (16)