Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 27°22°
25 września 2018

Nie udzielają pierwszeństwa przejazdu

Nie udzielają pierwszeństwa przejazdu
fot. Policja.pl

W miniony weekend do Jastrzębia zawitała jesienna pogoda. Kierowcy nie potrafią zachować odpowiednich warunków jazdy i dochodzi do kolizji.

Panująca obecnie aura sprawia, że warunki na drodze robią się bardzo zmienne, bardziej zdradliwe i niebezpieczne zarówno dla kierujących jak i dla pieszych. Tylko w miniony weekend na drogach Jastrzębia-Zdroju doszło do 10 zdarzeń drogowych. Do większości z kolizji doszło w wyniku nie ustąpienia pierwszeństwa przejazdu oraz nadmiernej prędkości.

- Jesień to trudny okres zarówno dla kierowców jak i pieszych. W tym czasie pogoda jest zmienna. Na drogach jest ślisko, co wydłuża drogę zatrzymania pojazdów. Szybciej zapadający zmrok również wpływa niekorzystnie na komfort i bezpieczeństwo podróżowania i na naszą sprawność psychofizyczną. Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości samochodu do warunków panujących na drodze! To właśnie niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze jest powodem powstawania największej ilości poważnych zdarzeń drogowych - informuje mł.asp. Bogusława Kobeszko, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Jastrzębiu-Zdroju.

Warto pamiętać, że przy prędkości 50 km/h samochód w ciągu 1 sekundy przejeżdża około 14 metrów. Droga zatrzymania przy tej prędkości na suchej nawierzchni wynosi 26 metrów, na mokrej 30, a na śliskiej jezdni 46 metrów. Natomiast przy prędkości 90 km/h w ciągu 1 sekundy samochód przejeżdża dystans 25 metrów. Droga zatrzymania przy tej prędkości na suchej nawierzchni wynosi 70 metrów, na mokrej 90, a na śliskiej 140 metrów.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Posiadali narkotyki. Teraz siedzą za kratami Posiadali narkotyki. Teraz siedzą za kratami

Dziewczynka mogła wylecieć przez okno Dziewczynka mogła wylecieć przez okno

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (4)
enter26.09.2018 11:09

@Gość Ja to bym się kazał zabrać za Ciebie skoro nie wiesz, że w terenie zabudowanym należy umożliwić wyjazd autobusowi z zatoki. Na "eLce" każdy puszcza, a po egzaminie się "zapomina".

Gość25.09.2018 15:57

jak ktoś jedzie więcej jak 50 to niech się nie dziwi jak ktoś mu wjeżdża z bocznej drogi i nie zdarzy się rozpędzić. Paczcie na siebie później na innych. 50 km/h w terenie zabudowanym to wystarczająco mało, że nie musicie jechać 40 km/h bo już jest bezpiecznie ;)

jo25.09.2018 14:43

gosciu - Prawo o ruchu drogowym mowi ze to autobus wyjezdzający z zatoki na teranie zabudowanym ma pierwszenstwo !!! Wiec jesli wiedzisz autobus w zatoce ktory sygnalizuje kierunkowskazem ze wyjezdza na niej, nalezy sie zatrzymac u ustąpic mu pierwszenstwa !!! tyle w tej kwesti.
Wiele sie zmieniło w przepisach a co niektórzy dalej jezdzą na "pamięć" bo zdawali kurs na prawo jazdy 15 czy 20 lat temu i czesto z niewiedzy popełniają wykroczenia !!!

Gość25.09.2018 8:16

Powinno się zabrać za aroganckich kierowców autobusów PKM którzy z zatoczek przystankowych wyjeżdżają sobie nie patrząc na nic