Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 10°
TEB
25 września 2018

Co z tą gospodarką w Jastrzębiu?

Co z tą gospodarką w Jastrzębiu?

Gospodarka powinna być numerem „1” w samorządowej kampanii wyborczej. To przecież głównie od jej rozwoju zależy jakość życia w mieście i w ogóle to, czy jastrzębianie zechcą tutaj żyć, czy też wolą gdzie indziej poszukiwać swojego miejsca do pracy i założenia rodziny. W tym artykule kandydaci na prezydenta miasta wypowiedzą się, co myślą na ten temat, w jaki sposób stymulować rozwój gospodarki.

Prezydent Anna Hetman,  KWW Koalicja Anny Hetman

Gospodarka w Jastrzębiu-Zdroju opiera się na dwóch filarach. Pierwszy z nich to górnictwo. JSW to główny pracodawca w regionie i ważny partner w realizacji miejskich przedsięwzięć. Drugi filar to sektor małych i średnich przedsiębiorców, które, jak pokazuje życie, potrafią świetnie sobie radzić nie tylko na lokalnym ale i ogólnopolskim rynku.

Szanując współpracę ze spółką, ale mając też na uwadze daleką przyszłość, kładziemy szczególny nacisk na rozwój małej i średniej przedsiębiorczości. Naszą zasługą jest powiększenie o 150% powierzchni tereny w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. To przyniosło wymierne efekty.

Wprowadziliśmy do strefy 6 inwestorów. Efekty inkubowania się w strefie Bzie, Moszczenica czy Dębina będą widoczne za około 2-3 lata. Nie mam wątpliwości, że w ślad za tymi inwestorami pojawią się następni. To naturalny efekt synergii. Stworzyliśmy ku temu dobry klimat, wprowadzając maksymalne zwolnienia podatkowe.

Ważne są również większe przedsięwzięcia, jak budowa centrum logistycznego na terenach po byłym Jas-Mosie. Od 2015 roku rozmawiam z JSW i JSK o zagospodarowaniu terenu na terminal przeładunkowy. To już się dzieje a miasto zaplanowało w budżecie pieniądze na budowę drogi w celu skomunikowania tych terenów.

Ważnym elementem w rozwoju gospodarczym jest powrót kolei do Jastrzębia. Realne działania już podjęłam. Mamy ekspertyzę, przeprowadziliśmy dziesiątki rozmów ze stroną rządową, z PKP PLK, z Marszałkiem Województwa i włodarzami gmin, przez którą ma przebiegać linia kolejowa. Podpisaliśmy list intencyjny. To są realne działania.

By pobudzić rozwój gospodarczy Jastrzębia-Zdroju na pewno musimy mieć więcej przygotowanych i  skomunikowane terenów inwestycyjnych, z naciskiem na tzw. greenfieldy, czyli nieruchomości dotąd niezagospodarowane.

Kolejnym krokiem jest budowanie przyjaznego urzędu dla przedsiębiorców. I na koniec jeszcze jedno wyzwanie. Zagwarantowanie inwestorom i przedsiębiorcom wykwalifikowanej kadry.

Łukasz Kasza,  Prawo i Sprawiedliwość

Jastrzębie węglem stoi. To dobrze - górnictwo i górników należy zawsze w Jastrzębiu wspierać. Nigdy od tego nie możemy się odciąć czy będzie z kopalniami dobrze, źle czy nawet gdy będą protesty na ulicach. Z górnictwa żyjemy wszyscy. Na szczęście dla nas, aktualnie JSW S.A. notuje pod obecnymi rządami i przy obecnej sytuacji makroekonomicznej wspaniałe wyniki. Mimo tego, na rynkach jest różnie i sytuacja może się zmienić. Trzeba stworzyć drugą nogę gospodarczą, by Jastrzębie stało zawsze stabilnie. Kluczową dla mnie jest realna, a nie pozorowana współpraca miasta z grupą JSW S.A. oraz z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną S.A. Razem, przy efekcie synergii, współpracując m.in. z JSW Innowacje, jesteśmy w stanie powalczyć o finansowanie zewnętrzne, np. z programów rządowych. Liczę na stworzenie dużych stref ekonomicznych m.in. na terenach po kończącej działalność KWK „Jas-Mos”, które wykorzystają dotychczas drzemiący potencjał miasta. Sytuację gospodarczą oraz rynek pracy mocno zmieni przywrócenie połączenia kolejowego z centrum Śląska. To tematy dla mnie najważniejsze, dlatego od tego zacząłem też cykl 25-ciu krótkich filmów, które promuję w mediach społecznościowych. Prowadziłem wiele starań w Jastrzębiu, Katowicach i Warszawie, aby sprawa kolei stała się planem a nie pomysłem. Jako prezydent będę nad tym pracował wykorzystując wszystkie możliwości. W mojej wizji Jastrzębia, stabilizację osiągniemy także poprzez pobudzanie i wspieranie przedsiębiorczości – także małej i średniej, szczególnie rodzimej i jastrzębskiej. Musimy pokazać, że jesteśmy dumni z jastrzębskich produktów i usług. Dostrzegam dużą potrzebę usprawnienia obsługi biura inwestora, a także Rady Biznesu. Chcę wesprzeć również Cech Rzemiosł, który został bez wsparcia miasta. Dochodowa gospodarka da ludziom i miastu pieniądze, wtedy starczy na wszystkie potrzebne, dające uciechę inwestycje.

Jakub Gruszka,  Kukiz’15 w Jastrzębiu-Zdroju

Dziennie setki (a może już tysiące) jastrzębian z powodu braku dobrze płatnej pracy w Jastrzębiu jest zmuszona wyjeżdżać na pół dnia do Republiki Czeskiej a w tym czasie jastrzębskie strefy ekonomiczne porastają chaszcze - nie podoba mi się to.

Moim zdaniem jastrzębski magistrat powinien zmienić podejście do rozwoju gospodarczego miasta z urzędniczego na przedsiębiorczy i nowoczesny. Osoby zajmujące się dziś (nie) pozyskiwaniem nowych inwestorów nie mają doświadczenia w pozyskiwaniu klientów i przyciąganiu pieniędzy. Odpowiadałem za pozyskiwanie klientów w polsko-hiszpańskiej spółce, przez lata uczyłem się obsługi klienta, marketingu, uczestniczyłem w wielu dodatkowych szkoleniach sprzedażowych i negocjacyjnych, za które sam sobie płaciłem - myślę, że wspólnie z dwoma, trzema osobami mądrzejszymi od siebie stworzyłbym zespół, który pozyskałby dla Jastrzębia cennych inwestorów.  Zapraszam do zapoznania się z moim felietonem na portalu jastrzębieonline.pl pt. "Pozyskiwanie inwestorów zamiast chodzenia po festynach.

Jarosław Ligas – Lewica Razem

Nic nie jest dane raz na zawsze. Tym bardziej koniunktura w górnictwie. Miasto jest odpowiedzialne za los swoich mieszkańców i musi dokładać wszelkich starań by mieszkańcy mieli pracę, a do kasy miasta wpływały podatki. Każde działanie, które nas do tego przybliża jest wskazane. Oto mój pomysł na gospodarkę w Jastrzębiu-Zdroju:

Ścisła współpraca z JSW, jako strategicznym partnerem miasta, jak choćby w sprawie komercyjnego wydobycia metanu, wykorzystywanego później do ogrzewania budynków użyteczności publicznej, czy zasilania komunikacji miejskiej.

Wykorzystanie terenów po byłej kopalni Moszczenica na stworzenie parku technologiczno-badawczego. Będzie to miejsce spotkania idei z pieniędzmi inwestorów. Jastrzębskie start-upy znajdą swoje miejsce i fundusze.

Aktywnie działająca Rada Biznesu, jako miejsce wymiany doświadczeń i stymulator rozwoju biznesu. Nikt, tak jak Jastrzębscy przedsiębiorcy, nie wie lepiej, co jest ważne i potrzebne dla gospodarki.

Zagospodarowanie terenu po kopalni Jas-Mos. Widzę tam centrum przeładunkowo-logistyczne. Miejsce które przyniesie wiele miejsc pracy.

Efektywny system kształcenia. Począwszy od szkół zawodowych, gdzie będą wdrażane nowoczesne kierunki kształcenia, a na prywatnej uczelni technologicznej, skończywszy.

I jeszcze jedno. Temat rozwoju gospodarki, to taki szczególny temat, gdzie bez porozumienia wszystkich zainteresowanych, nie osiągnie się sukcesu. Z każdym. Dosłownie z każdym usiądę i będę rozmawiał. Nieważne, z jakiego jest ugrupowania. Gdy celem jest dobro miasta, to uprzedzenia trzeba schować do kieszeni.

To Prezydent ma być stymulatorem rozwoju gospodarczego i to on ma odpowiadać za kontakty z inwestorami krajowymi i zagranicznymi

Janina SzymańskaSamorządne Jastrzębie

W zakresie gospodarki naszego miasta mój program wyborczy przewiduje powołanie pełnomocnika ds. górnictwa, który skontroluje dotychczasową współpracę z Jastrzębską Spółką Węglową. Wyniki przedmiotowej kontroli wykorzystam do opracowania długofalowej strategii współpracy z całą grupą JSW. Oznacza to, że rozwój gospodarczy miasta należy oprzeć na partnerstwie z JSW, co otworzy drogę do uzyskania realnych szans pozyskania i sprowadzenia do miasta inwestorów kooperujących z górnictwem. Natomiast lokalny biznes należy wesprzeć realnymi zwolnieniami z opłat, które przedsiębiorca wnosi do miasta. Utworzę Jastrzębskie Centrum Konferencyjno-Biznesowe, gdzie znajdować się będą profesjonalnie wyposażone sale, w których lokalni przedsiębiorcy nieodpłatnie będą mogli prowadzić spotkania, szkolenia czy konferencje. To tutaj przedsiębiorcy będą mieli do dyspozycji park maszynowy, niezbędny do prowadzenia firmy. Zależy mi na utworzeniu przestrzeni dla „young business” czyli Jastrzębskiej Akademii Biznesu, która nieodpłatnie będzie szkolić młodych przedsiębiorców, otwierających firmy w Jastrzębiu-Zdroju. Wdrożę program „Przodem do biznesu”, który będzie polegał na bezpośrednim wyjściu do przedsiębiorców. Będą to regularne wizyty w lokalnych firmach i rozwiązywanie ich problemów. W przypadku objęcia funkcji Prezydenta Miasta w pierwszej kolejności przygotuję bilans otwarcia, który pokaże mi, jakie działania zostały dotychczas podjęte i jaki jest ich skutek w zakresie współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami.

Zdjęcia pochodzą od poszczególnych kandydatów na prezydenta miasta - ich komitetów wyborczych 

Katarzyna Barczyńska-Łukasik 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Jak rozwinąć przedsiębiorczość w Jastrzębiu? Jak rozwinąć przedsiębiorczość w Jastrzębiu?

Powstał nowy wydział z  nowym  naczelnikiem w magistracie Powstał nowy wydział z nowym naczelnikiem w magistracie

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (82)
Gość01.10.2018 23:37

Kasza się wiele jeszcze musi nauczyć, ukończenie studiow to nie wszystko. Chce być taką marionetką jak Adrian?

Do kami30.09.2018 10:15

Jakie doświadczenie ma. Kasza. Chce wiedzieć bo widzę człowieka co nic nie zrobił i jest sterowany. Mlodzian który nie ma własnego zdania.. Jego zachowanie to wstyd który zostanie.

Gość29.09.2018 17:19

Kami, p. Hetman ma większe. Wybór jest oczywisty. Tylko ona prezydentem.

Gość29.09.2018 8:39

Uważam że należy podejść bez emocji. Opisy że Hetman zrujnowala. Miasto napisze jakiś polglowek lub osoba nie z Jastrzębia. Przez 16 lat Janecki zniszczył miasto i zatrzymał rozwój a prze 4 lata dominujący pis dobił miasto i jego mieszkańców. Kasza z pisem to najgorszy zestaw. Kolejne 4 lata tylko dla Hetman żeby dokończyła to co zaczęła.

...28.09.2018 23:08

Teraz tylko Hetman . Za 10 lat może Kasza - jak nabierze praktyki życia będzie się nadawał na prezydenta miasta. Teraz niech będzie prezydentem dla własnej rodziny. Tylko PISu do domu niech nie wpuszcza.
O reszcie kandydatów nawet nie warto pisać.

Agnes28.09.2018 21:14

Wydaje mi się, że przez to co robiła Pani Hetman, nawet nie ma co mówić o czymś takim jak gospodarka w jastrzębiu. Przecież miasto przestało się rozwijać, a zaczęło powoli popadać w ruinę...

Kami28.09.2018 20:49

Kandydatów jest naprawdę wielu, ale chyba najbardziej na uwagę zasługuje Pan Kasza. Ma zdecydowanie największe doświadczenie samorządowe

Pokaż wszystkie opinie (82)