Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 23°14°
25 września 2018

Czy kopalnie będą pracować sześć dni w tygodniu?

Czy kopalnie będą pracować sześć dni w tygodniu?
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

O sześciodniowym pracy kopalń mówił już były prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej Jarosław Zagórowski. Teraz sprawa ta znowu powraca.

Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki w wywiadzie dla portalu wnp odniósł się do pomysłu pracy kopalń przez sześć dni w tygodniu.

- Tak, kopalnie powinny wydobywać węgiel przez sześć dni w tygodniu.  Tu potrzebny będzie kompromis między właścicielem a górniczymi związkami zawodowymi. Przykładem jest tu kopalnia Silesia w Czechowicach-Dziedzicach. Nie można ciągle mówić: „nie, bo nie”. W przeszłości przedstawiciele strony społecznej potrafili iść na kompromis w obronie miejsc pracy. Przede wszystkim potrzebny jest dialog.  Trzeba pamiętać o tym, że może nadejść gorsza koniunktura w górnictwie. Polska potrzebuje górnictwa funkcjonującego na potrzeby energetyki zawodowej i ciepłownictwa. To górnictwo musi być konkurencyjne - uzasadniał Janusz Steinhoff.

Rozmowy na temat przyszłości górnictwa będą prowadzone podczas trzeciej sesji poświęconej tej gałęzi gospodarki podczas NP Expo w piątek , 28 września, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW płaci najlepszym. Zatrudnienie bezpośrednio pod spółkę JSW płaci najlepszym. Zatrudnienie bezpośrednio pod spółkę

Kto rządzi w JSW?  Niezaksięgowany węgiel? Kto rządzi w JSW? Niezaksięgowany węgiel?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (52)
Gość28.09.2018 22:08

Do Do Gość z 13:50
Dziś o 12:08

No to poczytaj i poczekaj jeszcze jakiś krótki czas. Wchodzi unijny nakaz tygodnia roboczego.

Do Gość z 13:5028.09.2018 12:08

Głupotki piszesz.
W obowiązującym w Polsce kodeksie pracy istnieje pojęcie niedzieli jako dnia wolnego od pracy, za który pracodawca zatrudniający w tym dniu pracownika, karany jest 100% dodatkiem do dniówki lub obowiązkiem wydania tego dnia jako wolnego w stosunku 1:1,5.
I tu ciekawostka, dzień wolny za pracę w niedzielę lub święta, jest PRZYWILEJEM należnym pracownikowi :))),, ten dzień mu się należy jako wolny bo tak wywalczyły związki zawodowe... niestety nie wszyscy to rozumieją i czują się pokrzywdzeni.
W kodeksie pisze również że czas przepracowany w okresie rozliczeniowym jest czasem UŚREDNIONYM, co znaczy że w tym tygodniu pracujesz 32 godziny a w następnym 48 godzin , co średnio daje 40 godzin w tygodniu okresu rozliczeniowego..:).. dużo jest takich chwytów niby korzystnych dla pracownika.. ale zrozumcie że kodeks pracy układają pracodawcy.

Gość27.09.2018 13:50

do znany

Tylko że w 6 dniowym trybie nie będziesz miał nadgodzin czy szycht weekendowych. Weekend przypadnie ci w środę i czwartek i będziesz dylał na msze czwartkową.

Obudzicie się jak zwykle z ręka w nocniku a ZZ będą się śmiały jak 2015 roku. I w innych przypadkach.

Poszukajcie w necie informacji z UE o tygodniu pracy i godzinach pracy w danym tygodniu. W tygodniu macie przepracować 40 godzin a tydzień jest od poniedziałku do niedzieli. I nie ma ani wyrazu o wolnej sobocie czy niedzieli. One wchodzą w skład 7 dni z których masz 5 przerobić po 8 godzin na dzień.

znany27.09.2018 8:59

Praca w kopalniach to nie tylko 6 dni to też 7 dzień. Pomysł niestety jest srejnhoffa taki żeby nie płacić za pracę w nadgodzinach (sobota niedziela i święto to nadgodziny). Więc niech się wypcha. Jeśli pracodawca będzie płacił, to i chętni do pracy się znajdą.

Mariusz26.09.2018 16:38

To moi rodzice na Jastrzębiu wpierdol od zomo dostali za darmo? Do emeryt 2018 - zrób miejsce młodym. Widocznie się nie narobiłeś w życiu, a na kopalni się opierniczałeś. Stary obiboku.

miki26.09.2018 14:56

ten srejnhoff niech sam pracuje sobie 7 dni i gada głupoty ! bo gadać a pracować to jest róznica

Zdziwiony26.09.2018 12:44

"Porozumienia jastrzębskie" gwarantują wam, górnikom, sobotę wolną od pracy, tak jak niedziele i święta. Inne branże oparte o kodeks pracy, niestety mają precyzyjnie zapisane z daty, święta i niedziele w które mogą zgodnie z prawem odmówić pracy. Sobota w tych branżach jest czarnym dniem pracy... ! ..jak wtorek czy piątek. U was sobota to ŚWIĘTO :))). Więc mnie oświećcie, po co jęczycie skoro możecie zgodnie z prawem oglądać w domu reklamy zamiast dusić się na grubie ??? Bo nie pojmę ...

Pokaż wszystkie opinie (52)