Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 17°11°
Eko Okna
26 września 2018

Kopalnia oparta na elektronice prawie bez ludzi?

Kopalnia oparta na elektronice prawie bez ludzi?

Coraz częściej mówi się o wprowadzeniu tak zwanych inteligentnych kopalni, które naszpikowane elektroniką znacząco zmniejszą ilość górników pod ziemią.

Przedstawiciele branży górniczej zastanawiają się, w jakim stopniu kopalnie mogą funkcjonować bez ludzi.  Między innymi na ten temat będą toczyć się rozmowy podczas NP Expo w najbliższy piątek.

Jastrzębska Spółka Węglowa mocno stawia na inteligentną kopalnię. Wprawdzie nie można mówić o tym, aby praca pod ziemią została całkowicie zautomatyzowana, ale wprowadza się nowoczesne rozwiązania techniczne. JSW zakupiła od firmy JOY nowoczesny kompleks przodkowy wraz z kombajnem Bolter Mainer 12CM30. Trafi on do kopalni Budryk w czerwcu 2019 roku. Budowa kombajnu potrwa blisko rok, później nowa maszyna trafi do kopalni Budryk do chodnika „Bw-1N badawczy” o wybiegu 1950 metrów. W kombajnie zastosowany zostanie walcowy organ o szerokości 5,6 metra. Wyposażony będzie również w 6 kotwiarek - 4 stropowe i 2 ociosowe. Dla przyjętych założeń jego postępy będą wynosić około 400 mb/miesiąc.  

Decyzja zarządu JSW o zakupie całego kompleksu przodkowego zapadła w związku z prowadzoną w spółce strategią ograniczenia kosztów wydobycia oraz przyspieszenia prac przygotowawczych w kopalniach JSW, a jego zakup jest praktycznym efektem realizacji programu „Efektywność”. Innowacyjny kompleks, który będzie pracował w kopalni Budryk to również efekt wprowadzonego w zeszłym roku w Jastrzębskiej Spółce Węglowej „projektu wdrożenia samodzielnej obudowy kotwiowej”.  

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Po szkole jest praca w JSW Po szkole jest praca w JSW

Związki zawodowe JSW popierają prezesa Hereźniaka Związki zawodowe JSW popierają prezesa Hereźniaka

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (6)
Mieszkaniec28.09.2018 0:04

Masz rację fizoli zwolnią a związki będą nadal na tym samym zatrudnieniu - czy się siedzi czy się leży 5000 się należy.

gość27.09.2018 3:04

Urząd Miasta też jest oparty na bardzo kosztownej elektronice, drogich certyfikatach jakości i ile set ludzi tam siedzi, a efektów brak!!! Ile milionów wydaje Miasto na materiały biurowe i wyposażenie ich biur.
Ok. 600 ludzi tam siedzi. używa je i marnuje a kompletnie nic nie produkuje!!!!

Lokatoer26.09.2018 20:41

Związki sa na całym świecie skad problem .

Oko proroka 26.09.2018 14:44

Zobaczycie że będzie 2 razy więcej ludzi w przodku niż zwykle

Radio Teheran26.09.2018 8:34

Ale prezesi i dyrektorzy z PiS byc musza.

........26.09.2018 6:49

Górników może nie być ważne żeby byli nadsztygarzy i tłuste koty związkowe