Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 28°23°
5 października 2018

Wstrząs w "Zofiówce": Nikt nie zawinił

Wstrząs w "Zofiówce": Nikt nie zawinił

Wstrząs jaki miał miejsce w kopalni „Zofiówka” w dniu 5 maja, w wyniku którego śmierć poniosło pięciu górników nie był zawiniony przez człowieka. Nikt nie popełnił błędu.

Swoją prace zakończyła komisja badająca przyczyny tragicznego wypadku w kopalni „Zofiówka”. Ogłoszono wnioski końcowe. Jak poinformował Zbigniew Rawicki, przewodniczący komisji, tąpnięcie nie było spowodowane przez człowieka, a było wynikiem gwałtownego wyładowanie energii skumulowanej w górotworze. Tego zjawiska nie dało się przewidzieć.

- Do przesunięcia tych mas skalnych doszło z powodu naruszenia równowagi występującej w górotworze. Chcę wyraźnie podkreślić, że nie doszło do tego w ostatnim okresie przed zdarzeniem, ale złożyła się na to działalność zakładu w całym okresie wydobywczym. Komisja nie stwierdziła błędów - według dzisiejszego poziomu wiedzy - w prowadzeniu robót górniczych, w prognozowaniu i w zwalczaniu zagrożenia tąpaniami. Natura z nami wygrała - mówił Rawicki.

Był to największy wstrząs w historii „Zofiówki”

- Patrząc na historię kopalni, przeszło dwudziestoletnią, to w tym okresie, w tym zakładzie doszło do 110 tys. zjawisk sejsmicznych (nazywanych wstrząsami lub tylko zjawiskami) i sumaryczna energia tych 110 tys. zjawisk, nie dawała tyle, co wydatek energetyczny tego wstrząsu. To obrazuje, z jaką skalą zjawiska mieliśmy do czynienia - wyjaśniał Zbigniew Rawicki.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Ratownicy z Zofiówki najlepsi w JSW Ratownicy z Zofiówki najlepsi w JSW

Tragiczna majówka. Pięciu górników zginęło  Tragiczna majówka. Pięciu górników zginęło

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (6)
gosc10.10.2018 15:33

Dac tam firmę zatrudniająca ciapatych hehe

Jastrzębianin08.10.2018 18:14

Do fusekla. Lepiej leżeć niż robic metry. Ale 10-tego wypłata musi być a jakże. Czy się stoi czy się leży wyplata mi się należy.

Fusekla06.10.2018 12:10

Metry metry metry...Reszta się nie liczy

AveZagórowski05.10.2018 15:23

Ciekawe ;) a teraz chłopaki z grp strzelaja za rejonu przodek by odprężyć...

Ryl05.10.2018 14:33

Ryle juz drążą chodnik do tego pokladu, wogóle mi ich nie szkoda, absolutny brak mózgu i przybierka za 5zł

karlik05.10.2018 14:01

DAJCIE TĄ KOPALNIE DO SRK