Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 8°
18 października 2018

JSW: 200 milionów preferencyjnej pożyczki

JSW: 200 milionów preferencyjnej pożyczki
fot. Śląsko-Dąbrowska Solidarność

200 milionów złotych dofinansowania na modernizację baterii koksowniczej w Koksowni „Przyjaźń” w Dąbrowie Górniczej uzyskała spółka JSW KOKS.

W Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach spółka JSW KOKS i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisali  w środę umowę w ramach Programu „E-KUMULATOR Ekologiczny Akumulator dla Przemysłu”. Będzie to największa inwestycja w historii koksowni.

Jak informuje Jastrzębska Spółka Węglowa, celem inwestycji jest poprawa procesu produkcyjnego, który ograniczy oddziaływanie koksowni na środowisko naturalne, szczególnie w zakresie emisji gazowo-pyłowej. Ponadto modernizacja zwiększy elastyczność w zakresie surowców stosowanych do komponowania wsadu oraz obniży koszty wytwarzania koksu. Połączenie ubijanego systemu napełniania komór, suchego chłodzenia oraz nowoczesnych rozwiązań technologicznych spowoduje - poza najwyższym możliwym wzrostem jakości koksu - powstanie najnowocześniejszej baterii koksowniczej w Polsce i jednej z najbardziej nowoczesnych na świecie, o zdolności produkcyjnej 610 tys. ton koksu rocznie.

Do uruchomienia procesu inwestycyjnego konieczne było zapewnienie odpowiedniego finansowania. Spółka przeanalizowała szereg możliwości pozyskania środków na to zadanie zarówno z krajowych, jak i unijnych źródeł finansowania. Wielkość przedsiębiorstwa oraz specyfika inwestycji uniemożliwiają aplikowanie o dotacje w ramach większości konkursów w programach unijnych. Ponadto przedsięwzięcie musi spełniać wytyczne w zakresie pomocy publicznej, dlatego pod koniec ubiegłego roku Spółka złożyła do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska  i Gospodarki Wodnej w Warszawie wniosek o dofinasowanie zadania inwestycyjnego „Modernizacja baterii koksowniczej nr 4 w Koksowni Przyjaźń” w formie pożyczki preferencyjnej w wysokości 200 mln zł. Wniosek przeszedł pozytywnie ocenę formalną oraz techniczno-finansową i został rekomendowany do dofinansowania.

Modernizacja wpisuje się w rodzaj przedsięwzięcia ograniczającego szkodliwe emisje do atmosfery dla źródeł spalania paliw o mocy powyżej 50 MW, tj. ograniczenie emisji tlenku węgla, dwutlenku siarki, tlenków azotu oraz pyłów. Inwestycja planowana jest od marca 2019 do marca 2021 i stanowi pierwszy etap cyklicznej modernizacji baterii 3 i 4 w Koksowni „Przyjaźń” w Dąbrowie Górniczej.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Przerwano Walne Zgromadzenie JSW. Będzie 1 mld zł kredytu? Przerwano Walne Zgromadzenie JSW. Będzie 1 mld zł kredytu?

Zmiany we władzach Jastrzębskiej Spółki Węglowej Zmiany we władzach Jastrzębskiej Spółki Węglowej

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (6)
Radio Teheran18.10.2018 16:04

@Koń
To jest tak jakby wyplacac pieniadze z karty kredytowej, by splacic debet karty kredytowej.
To musi p..ac wkrotce.

Gość18.10.2018 15:18

JSW KOKS pożycza od JSW. To tak jak by dobrze zarabiająca córka pożyczyła od ojca w podobnej sytuacji. Ale opinia do okoła wie że jeden ma ciężko a drugi ciut lepiej. Pralnia pieniędzy? Kiedyś to mafia się nazywało.

Koń18.10.2018 14:16

Po co poźyczać jak się ma nadwyżkę.

koks18.10.2018 9:49

To już nie mają własnych środków tylko muszą pożyczać? wszystko już przehulane tak trzymać.

Radio Teheran18.10.2018 8:42

300 milionow na jakis "fundusz", z czego banki wezma prowizje.
200 milionow pozyczki.

To wyprowadzanie pieniedzy.

Prezes 18.10.2018 6:21

Zrobię baterię a potem sprzedadzą koksownię .