Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 24°21°
26 października 2018

JSW: Wiercą w "Bziu-Dębina 2-Zachód"

JSW: Wiercą w "Bziu-Dębina 2-Zachód"
fot. JSW S.A.

W obszarze górniczym „Bzie-Dębina 2-Zachód” rozpoczęto wiercenie nowych powierzchniowych otworów badawczych. W ten sposób Jastrzębska Spółka Węglowa poszerza zakres prac zmierzających do zabezpieczenia dostępu do zasobów węgla koksowego w kolejnych latach.

Informacje geologiczne uzyskane podczas drążenia wyrobisk dołowych oraz pogłębiania szybu 1 Bzie pozwoliły bardziej szczegółowo poznać strukturę nowego złoża. Wiążą się z nim poważne plany, złoże zostało bowiem ujęte w nowej strategii JSW. By złoże „Bzie-Dębina 2-Zachód” mogło służyć rozwojowi spółki, trzeba jednak zdobyć dokładne dane dotyczące miąższości zalegających w nim pokładów węgla oraz jego, jakości. 

- Strategia zakłada pozyskiwanie dostępu do nowych złóż węgla koksowego. Pamiętajmy, że bogata baza zasobowa decyduje o wartości każdej spółki surowcowej, dlatego tak ważne jest jej ciągłe poszerzanie– wyjaśnia Daniel Ozon, prezes zarządu JSW.

W czerwcu tego roku Zarząd JSW podjął decyzję o wykonaniu pięciu otworów badawczych z powierzchni – każdy o głębokości 1300 metrów. 

- Aby potwierdzić bardzo dobrą jakość węgla przed dotarciem do parcel eksploatacyjnych wyrobiskami dołowymi, konieczne jest odwiercenie powierzchniowych otworów badawczych. Wyniki pomogą nam zinterpretować budowę złoża, a także ułatwią weryfikację wytyczonych obecnie kierunków przyszłej eksploatacji Korzystamy z najlepszych narzędzi, aby mieć pewność, co do jakości i parametrów złoża - tłumaczy Artur Dyczko, zastępca prezesa zarządu JSW ds. strategii i rozwoju.

W tym tygodniu rozpoczęto wiercenia pierwszych trzech otworów. Według harmonogramu, w listopadzie prace wiertnicze prowadzone będą na wszystkich pięciu otworach. Wiercenia - zgodnie z planem - mają zakończyć się w pierwszym kwartale 2019 roku.

 

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Górnicy stracą zaufanie do PiS? Kaczyński nie wyszedł do protestujących  Górnicy stracą zaufanie do PiS? Kaczyński nie wyszedł do protestujących

Daniel Ozon nie odpuszcza. Walczy o fotel prezesa JSW Daniel Ozon nie odpuszcza. Walczy o fotel prezesa JSW

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (41)
do Ginter29.10.2018 18:49

Moszczenicę zamknęli bo miała słabsze ZZ ale lepsze zasoby.

A układy polityczne dalej działają. Głośno było o przyjęciach do SiG na Boryni. A cichaczem związkowcy poprzyjmowali swoje pociechy po szkołach typu piekarz, masarz, malarz. Wprost pod KWK ale ja Jastrzębiu.
Poczekają jeszcze kilka tygodni i sobie ich przeniosą pod swoje skrzydełka na Borynię. A na wszystko daje przyzwolenie prezes dlatego go tak związki bronią. Jest jeszcze jeden w zarządzie wielki człowiek - też poplecznik ZZ z Boryni. Ten co kwity ujawniał podczas strajków.

Ginter29.10.2018 8:29

Układy polityczne i związkowcy doprowadziły do zamknięcia najlepszych kopalń Moszczenicy i Morcinka a utrzymywali sztucznie kosztem innych kopalń Zofiówke i co teraz za chwilę w Jastrzębiu nie będzie ani jednej kopalni.

........28.10.2018 13:40

Zofia nie przetrwa i jak ją będą utrzymywać to pociągnie spółkę na dno.

jola2228.10.2018 12:34

Zofiówka zawsze żywa. Mimo ze przynosi straty od wielu lat.
Wszyscy to wiedzą ale trzeba lądować dotować sponsorować i kombinować by ten zakład dalej istniał

Srk zofia28.10.2018 8:09

Dla mnie powinni z Jastrzębia zrobić Wałbrzych. Ludzie i wscipskie wdowy wzięły by się do roboty.a nie narzekanie tylko.

Marek27.10.2018 22:54

Mam nadzieję, że te rylownie upadną razem z tym chorym z nienawiści miastem. Nik w Polsce tego niby miasta nie będzie żałował.

mika27.10.2018 21:59

Po co oni jeszcze wskrzeszają te trupy kopalniane; rząd zamiast promować energię odnawialną, rozdał pieniądze górnikom na przeżarcie.

Pokaż wszystkie opinie (41)