Dni Jastrzębia

Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 15°12°
29 października 2018

Złoty Medal dla innowatorów z SP4 w Jastrzębiu-Zdroju

Złoty Medal dla innowatorów z SP4 w Jastrzębiu-Zdroju
fot. SP 4

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Jastrzębiu otrzymali złoty medal na prestiżowej wystawie wynalazków w Warszawie. Młodzież klasy 8 „b” ma wyraźne zacięcie techniczne i pewnie jeszcze nieraz o niej  usłyszymy.

- Uczniowie naszej szkoły: Mateusz Lerke i Mateusz Kozłowski z klasy 8 b wraz z opiekunem Barbarą Polnik i Dyrektorem szkoły Agatą Madej uczestniczyli w XII Międzynarodowej Wystawie Wynalazków IWIS 2018 i otrzymali złoty medal za projekt innowacyjny  - „Elektroniczny translator migowy „ETM” - komunikator między osobami niesłyszącymi – migającymi, a osobami sprawnymi w zakresie mowy i słuchu”, przygotowany pod kierunkiem mgr inż. Barbary Polnik - informuje SP nr 4.

To już drugi raz uczniowie otrzymali medal za swoje wynalazki na tej prestiżowej wystawie. Pierwszy był na IWIS 2016, gdzie Jury konkursu przyznało im srebrny medal za wynalazek - „Odśnieżarka X-TOPIX wykorzystująca zmianę stanu skupienia”.

Oprócz tego na IWIS 2018 uczniowie Mateusz Lerke i Mateusz Kozłowski otrzymali za swój wynalazek specjalną nagrodę od Uniwersytetu Medycznego z Bukaresztu w Rumunii.

Co to jest IWIS? Międzynarodowa Warszawska Wystawa Wynalazków IWIS to największe w Polsce międzynarodowe wydarzenie promujące wynalazczość i innowacje. Co roku na wystawie prezentują swoje osiągniecia wynalazcy z ponad 25 państw świata m.in. z Arabii Saudyjskiej, Chorwacji, Egiptu, Iranu, Kanady, Malezji, Korei, Turcji, Rumunii, Tajwanu czy oczywiście z Polski. Wynalazcy prezentują na wystawie innowacje stanowiące przegląd osiągnięć technicznych, częściowo już wykorzystywanych w praktyce, a częściowo wciąż oczekujących na wdrożenie.

Elektroniczny Translator Migowego „ETM” to aplikacja przetwarzająca dane z języka migowego na język werbalny i odwrotnie, baza nagrań w języku migowym, „Rękawica” dla osób migających łącząca się bezprzewodowo z aplikacją oraz urządzenie do odtworzenia i przesyłania informacji np.: smartfon, tablet, komputer.

Dla kogo ETM? Urządzenie pozwoli osobom niesłyszącym- migającym, komunikować się z osobami sprawnymi w zakresie mowy i słuchu i odwrotnie. Sprawi, ze młodzież niesłysząca będzie mogła integrować się ze społeczeństwem, poprawi komunikacje w instytucjach publicznych, starszym migającym przebywającym w domach opieki umożliwi kontakt z otoczeniem i służbą medyczną.

 

Opracowała Barbara Polnik

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Ferie w szkole mogą być ciekawe Ferie w szkole mogą być ciekawe

ZS nr 6: Szkoła językami stoi ZS nr 6: Szkoła językami stoi

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (6)
gość28.11.2018 18:07

Świetne chłopaki, miałem okazję dzisiaj ich poznać. Pomysł z translatorem j. migowego super! Brawo!

Ja30.10.2018 15:50

Gratuluję
Nie liczmy na władze

Gość30.10.2018 14:57

brawo, brawo, brawo, brawo, brawo, brawo

jastrzębianin30.10.2018 12:44

brawo gratulacje to jest najlepsza Szkoła Podstawowa w Jastrzębiu - Zdroju ale któż z RM będzie sobie zawracał głowę skoro są ważniejsze sprawy np. wybory.

Gość29.10.2018 14:05

Gratulacje dla chłopców i dla Pani Barbary Polnik. Doceniony został ogrom pracy, szkoda, że władze naszego miasta nie doceniają takich nauczycieli z pasją, promujących naszą szkołę i miasto nie przyznają nagrody Prezydenta Miasta

popularny29.10.2018 12:51

Brawo młodzieży !!! Druga szkoła w krótkim czasie, która przynosi dumę naszemu miastu na targach innowacyjności... Jeszcze raz BRAWO !!!!