Dni Jastrzębia

Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 16°13°
EkoOkna
29 października 2018

JSW: Powstanie kopalnia za 2,5 mld zł?

JSW: Powstanie kopalnia za 2,5 mld zł?

Jastrzębska Spółka Węglowa jest zainteresowana złożami węgla koksującego na  Lubelszczyźnie. W przypadku ich przejęcia, co jeszcze nie jest przesądzone, konieczne byłoby wybudowanie kopalni, a jest to koszt ok. 2,5 mld zł.

 

Jastrzębska Spółka Węglowa potwierdziła zainteresowanie złożami węgla koksującego w Zagłębiu Lubelskim. 26 października 2018 roku w Delegaturze Urzędu Wojewódzkiego w Chełmie Spółka zaprezentowała swoje plany rozwojowe. Jastrzębska Spółka Węglowa kontynuuje rozmowy z Prairie Mining w sprawie przejęcia pokładów węgla koksującego w złożu „Dębieńsko” na Górnym Śląsku i kopalni „Jan Karski” w Zagłębiu Lubelskim.

W wyniku przeprowadzonych badań potwierdzono, że część złoża „Lublin” zawiera węgiel gazowo-koksowy typu 34 (semi-soft), który potencjalnie może zostać wykorzystany przez JSW, wzmacniając tym samym potencjał surowcowy Spółki. Kopalnia „Jan Karski” wpisuje się nie tylko w strategię rozwoju Jastrzębskiej Spółki Węglowej na lata 2018–2030, ale wykracza też daleko w przyszłość, nawet do 2050 roku. 

- Zagłębie Lubelskie posiada duże zasoby węgla koksującego, które pozwoliłyby Jastrzębskiej Spółce Węglowej na wzrost wolumenu wydobycia, obniżenie kosztów produkcji, a to mogłoby mieć wpływ na wzrost efektywności Spółki JSW jest spółką górniczą, musimy więc koncentrować się nad poszerzeniem bazy zasobowej, ponieważ to ona gwarantuje funkcjonowanie Grupy Kapitałowej JSW - mówi Daniel Ozon, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Złoża węgla, którymi interesuje się Spółka, znajdują się w centralnej i południowo-wschodniej części województwa lubelskiego. Zasoby operatywne w tych złożach wynoszą 200 mln ton węgla koksującego typu 34.1 oraz 34.2. Powierzchnia rozpatrywanego złoża to 151 km2. Można ją porównać do pięciu zakładów wielkości kopalni „Budryk”, która działa w śląskich Ornontowicach. Do wydobycia jest tu ok. 5 mln ton węgla rocznie, a koszt budowy kopalni szacowany jest na ok. 2,5 mld zł. Nowa kopalnia mogłaby wygenerować miejsca pracy dla około 2300 osób. Nie ma jednak pewności, że rozmowy doprowadzą do zawarcia jakiejkolwiek umowy, nie ma też pewności co do formy ewentualnej transakcji. Należy też podkreślić, że potencjalna transakcja, o ile do niej dojdzie, uzależniona jest od spełnienia szeregu warunków, o czym Spółka informowała w swoich komunikatach

JSW zainteresowana jest także pozyskaniem od Praire Mining złoża „Dębieńsko” położonego na terenie woj. śląskiego. Badania potwierdziły techniczne możliwości związane z udostępnieniem pokładów węgla z tego złoża przy wykorzystaniu infrastruktury sąsiedniej kopalni „Knurów-Szczygłowice”. Konieczna jest jednak modyfikacja warunków technicznych przedsięwzięcia oraz uzyskanie niezbędnych zmian decyzji administracyjnych, w tym koncesyjnych. Z pokładów złoża „Dębieńsko” - już półtora roku po uzyskaniu zezwoleń - będzie można wydobywać do 500 tys. ton rocznie węgla orto-koksowego typu 35, który stanowi 90 proc. zasobów surowca w tym rejonie. 

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW kupiła firmę. Zapłaciła za nią ponad 200 mln zł JSW kupiła firmę. Zapłaciła za nią ponad 200 mln zł

JSW: Pierwszy kwartał z zyskiem ponad 400 mln zł JSW: Pierwszy kwartał z zyskiem ponad 400 mln zł

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (34)
ecik07.11.2018 13:13

niech buduja.za dziesiec lat beda zamykac

Leon04.11.2018 13:03

AveZagórowski ty naprawdę jesteś hanys i to w dodatku z Marklowic, nie dość że analfabeta to i debil, bo gdyby nie ,,GOROLE,, to do tej pory byście na żarówkę dmuchali, w muszli ziemniaki płukali i przez żerdkę srali, tak wielka cywilizacja wśród was jest tylko pokaż mi hanysa z zadupia który ma normalną łazienkę i mieszka jak człowiek bo większość z was ma pokoje na pokaz a na codzień mieszkacie w piwnicach gdzie człowiek normalnego wzrostu musi się schylać, dywany na ścianach oczywiście w folii jak na ukrainie, wodzionka i leberka zamiast normalnego jedzenia tfuuuu, te GOROLE to wam kaganek oświat przyniosły, boście sami nie wiedzieli kim jesteście zresztą ilu was jest??? 170 tyś? to w Ameryce więcej indian w rezerwatach jest, zeby nie te GOROLE to do tej pory byś na boso do kościoła zapieprzał i na schodkach zakładał trzewiki, wielki mi to naród który w zależności kto rządził to takie flagi wywieszał feeee

aa31.10.2018 10:10

okradli nas

AveZagórowski30.10.2018 19:32

Wysiedlic jastrzebie na jan Kurski. pod nim jest węgiel !! Uratować zofie baba z pralni musi mieć robotę .A Krupiński zastawilismy na wasze barborki co wam zz obiecalo w czasach dekoniunktury. Bzie i ukraincy uratuja górnictwo jsw, borynia jastrzębie zofia powinny byc dawno w srk. Tylko gdzie by ci najezdni robili jak na workach ziemniakow przyjechali ze sloikami , pgr niema co by robili sprywatyzowac powierzchnię a nie po 5 lebrow z każdego odzdzialu generuje hajsy. Rozwiazac zz i wszystkie powiazania rodzinne w jsw bo teraz zamiast pracowac to jeden drugiemu tylko na rece patrzy. Kiedys byly czasy pstrowski ciagnol robotę a teraz gorole szerzą tylko patologie w pracy picie w domu bicie na ulicach smród. I wysiedlic lebrow z jedności jako pierwszych robic im sie niechce.

niki30.10.2018 17:35

Poprzednicy już wzięli kokosy za poprzednie lata i to jeszcze przy dotacjach państwa; zaległe ZUSY im w 2016 roku państwo anulowało. Niech teraz siedzą cicho na d..pie na blokach.

zły30.10.2018 10:49

kopalnie trzeba zamykać, a nie budować.

srk30.10.2018 9:54

ozon z ryba ze zzjg oddajcie chłopakom pieniądze za 2016.a potem dla mnie możecie zofiówke zalac betonem.wdowy i dziecioroby do roboty a nie łapska wyciągacie po kase .zagnac bachory do roboty.najlepiej wyciągac od państwa totalna patologia w tym jastrzebiu.ryba ciebie powinni gnoju na smierc głodową skazac ty złodzieju jeden

Pokaż wszystkie opinie (34)