Dni Jastrzębia

Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 15°11°
EkoOkna
29 października 2018

Samorząd: Porozumienie czy kłótnia?

Samorząd: Porozumienie czy kłótnia?
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Wiadomo już, że Anna Hetman będzie piastować funkcję prezydenta miasta przez kolejne pięć lat. Wiadomo też, jak wygląda układ sił politycznych w Radzie Miasta Jastrzębie-Zdrój. Pojawia się pytanie czy władza wykonawcza porozumie się z władzą uchwałodawczą? Czy mieszkańcy zobaczą współpracę, czy też ciągłe kłótnie i „politykę” w wydaniu warszawskim?  Jakie zdanie mają na ten temat byli już kandydaci na prezydenta Jastrzębia?

Przypomnijmy, że w nowo wybranej radzie miasta układ mandatów przedstawia się następująco: Prawo i Sprawiedliwość - 10 radnych, Koalicja Anny Hetman - 9 radnych, Wspólnota Samorządowa - 3 radnych, Samorządne Jastrzębie - 1 radny. Prezydent do zapewnienia bezpiecznej większości w radzie brakuje 3 mandatów.  Jaki będzie rozwój wydarzeń?

Prezydent Anna Hetman

Dziękuję bardzo wyborcom za zaufanie, jakim mnie obdarzyli na kolejną kadencję. Wygrana w I turze oznacza, że mieszkańcy oczekują realizacji programu rozwoju miasta wg moich propozycji. Nasze ugrupowanie uzyskało bardzo dobry wynik. To oznacza, że mieszkańcy chcą rozwoju miasta a nie polityki. Kolejne 4 mandaty też są pozapartyjne. Współpraca radnych i prezydenta jest konieczna dla stabilnego rozwoju. Jestem otwarta na każdego, kto chce pracować na rzecz naszego Jastrzębia-Zdroju.

Łukasz Kasza, Prawo i Sprawiedliwość

Rysuje się tu pewne status quo, tym samym myślę, że wszystkie ugrupowania będą przede wszystkim dążyć do realizacji swoich programów wyborczych. Tymczasem fakt, iż w dużej mierze są to programy zbieżne pozwala sądzić, że w wielu konkretnych projektach będziemy mówić jednym głosem.

Jakub Gruszka, Stowarzyszenie Kukiz 15’ w Jastrzębiu-Zdroju

W jastrzębskiej Radzie Miasta wiele się nie zmieniło. Beneficjentami tego rozdania na pewno będą emeryci i renciści - to ich głosy dały miażdżące zwycięstwo Platformie Obywatelskiej (oficjalnie KWW Koalicja Anny Hetman) oraz Prawu i Sprawiedliwości. Ten elektorat jak widać nie jest wymagający, za to karnie bierze udział w wyborach. W tej kadencji na pewno i jedni i drudzy razem będą się prześcigać w fundowaniu kolejnych świetlic dla seniorów, organizowaniem dni seniora itp. Pamiętajmy, że za rok o tej porze odbędą się wybory parlamentarne więc i chleba i igrzysk w mieście nie zabraknie.

Światełkiem w tunelu jest wejście do Rady Miasta pana Wojciecha Marcola - przedsiębiorcy z krwi i kości, który swoją energią i umiejętnościami może przepchnąć kilka dobrych dla miasta projektów.

Nie wiem jak będzie wyglądała współpraca Rady Miasta z Panią Prezydent. Liczę, że w kwestii wydawanych przez Urząd Miasta pieniędzy znajdą się ludzie, którzy zwrócą uwagę na bardzo wysokie koszty zamówień takich jak Psi Wybieg za 380 000 PLN - i będą zwyczajnie zwracać na to uwagę.

Z tego miejsca gratuluję Pani Prezydent Annie Hetman i jej Sztabowi perfekcyjnej kampanii wyborczej. Wygranie wyborów prezydenckich w pierwszej turze robi duże wrażenie. Z wyników wyborów jasno widać, że elektorat lewicowych komitetów: SLD oraz Samorządnego Jastrzębia wolał oddać głos na Panią Hetman niż na swoich kandydatów - nie przypominam sobie drugiej takiej sytuacji nigdzie indziej.

Żałuję, że moje ugrupowanie nie ma reprezentacji w RM. Za 5 lat musimy skuteczniej dotrzeć do mieszkańców - merytorycznie i programowo mamy dobre rozwiązania, aby zmienić Jastrzębie w dumne i bogate miasto.

Jarosław Ligas, SLD Lewica Razem

Gratuluję Pani Prezydent zwycięstwa w pierwszej turze. Gratuluję również wszystkim wybranym radnym i serdecznie dziękuję kandydatom Lewicy do Rady Miasta. To dzięki ich zaangażowaniu mieszkańcy mieli okazję do poznania Naszego pomysłu na rozwój Jastrzębia-Zdroju.

Rozkład sił w naszej Radzie Miasta wskazuje na to, że po raz kolejny władza wykonawcza nie posiada większości. Chciałbym napisać, że mam nadzieję, że dobro miasta stanie się tym razem, dobrem najwyższym dla ludzi odpowiedzialnych za miasto i będą ze sobą współpracować. Niestety, ostatnie cztery lata wskazały na to, że jest to niemożliwe. W efekcie Anna Hetman powinna szukać koalicji, która dałaby jej większość. Naturalnym sprzymierzeńcem powinni być tutaj radni Wspólnoty Samorządowej. Czy tak się stanie? Nie wiem. Pragnę jeszcze tylko przypomnieć, tym którzy objęli mandaty do sprawowania władzy, że szli do wyborów z wolą dbania o rozwój miasta, a nie pilnowania swoich partyjnych interesów.

To miasto zasługuje na rozwój przede wszystkim!

 Janina Szymańska, Samorządne Jastrzębie  

Wynik wyborów samorządowych jest odzwierciedleniem sporu politycznego, jaki obserwujemy w kraju. Podział niemalże wszystkich mandatów pomiędzy dwie zwalczające się siły polityczne to jednoznacznie pokazuje.  Stowarzyszenie Samorządne Jastrzębie stawia ponad wszelkie podziały dobro mieszkańców naszego miasta. Obecna sytuacja pokaże czy posiadająca silny mandat Prezydentka Miasta Anna Hetman będzie potrafiła zbudować większość w Radzie Miasta. Jeżeli tak się nie stanie, czeka nas kolejne pięć lat przepychanek, z których nic dobrego dla miasta nie będzie wynikało.

 

 

Katarzyna Barczyńska-Łukasik

Polub i udostępnij
Czytaj też

Będzie darmowa komunikacja Będzie darmowa komunikacja

Prezydent Hetman: "Odpowiem na wszystkie pytania" Prezydent Hetman: "Odpowiem na wszystkie pytania"

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (76)
Gość04.11.2018 22:58

Żadnych głosów nie rozbili. Przyjęli do siebie lajzy że wspólnoty, miernoty pchające się do władzy. Siwiec na szczęście już nie straszy a Piechoczek nadal się ciśnie do koryta nic nie robiąc.

Kamikadze04.11.2018 14:04

Zielone SLD zrobiło kawał dobrej roboty. Rozbili głosy wspólnoty samorządowej. W ten sposób osłabili pozycje janeckiego. Za 5 lat już nikt nie będzie pamiętał o historyku z bzia. Niektóre polityczne trupy już dawno powinny odejść i nie robić obciachu miastu. Nie lubię kopać leżącego, ale niektórych trzeba dobić, bo nie mają zasad i honoru. Scena polityczna w mieście podzieli się jak w Żorach. Będą dwie frakcje. Albo Hetman, albo Matusiak. Wybór należy do nas.

Gość04.11.2018 12:16

Gołębia należy rozluczyc bardzo dokładnie ma wiele do ukrycia

Gość03.11.2018 23:00

Zielone zgnilo i oby się nie odrodzilo. Zaklamani popaprancy. Pisowskie stowarzyszenie.

Gość02.11.2018 14:32

Anka jak jej każe jej przełożony Krzysztof to będzie się kłócić a Krzysztof każe się kłócić bo Krzysztofowi tak każe grzesio jego przywódca s wszystko z szkoda dla nas przez opętanego rządzą władzy mściwego Grzesia.

Niebieski02.11.2018 13:45

Zielone SLD dało nieźle zarobić Panu W. Ten to się musiał uśmiac jak czytał te absolutnie społeczne bzdury. Klęska i kompromitacja zielonej waty cukrowej i yyyyyy kandydatki

Gość02.11.2018 9:27

A kto rozliczy gołębia za klęskę jego stowarzyszenia?

Pokaż wszystkie opinie (76)