Pogoda na dziś zobacz prognozy
 20°13°
Wesele w Dąbrówce
30 października 2018

JSW: hala produkcyjna zamiast kopalni

JSW: hala produkcyjna zamiast kopalni
fot. JSW S.A.

Jastrzębskie Zakłady Remontowe rozpoczęły budowę pierwszych hal produkcyjno-remontowych na terenie byłej kopalni Krupiński w Suszcu. Cztery inne hale zostaną gruntownie zmodernizowane.

Nowe hale w Suszcu powstaną w formule „projektuj i buduj”. To faktyczny początek Programu JZR Rozwój, który pozwoli na rozszerzenie działalności produkcyjno-remontowej spółki JZR. Dzięki temu do zakładów Jastrzębskiej Spółki Węglowej trafią nowe i lepsze jakościowo produkty.

 - Projekt JZR Rozwój  ma finansowanie zagwarantowane uchwałą zarządu JSW. Wiemy, jak ten projekt przeprowadzić , a pierwszy krok to właśnie podpisanie umowy z generalnym wykonawcą - mówi Rafał Rychter, prezes zarządu Jastrzębskich Zakładów Remontowych.

Dzięki tej inwestycji realizowanej przez Jastrzębskie Zakłady Remontowe należące do Grupy Kapitałowej JSW, w Suszcu pracę znajdzie początkowo 37 osób – to głównie ślusarze, spawacze i tokarze. Ale w planach jest też zwiększenie zatrudnienia finalnie do 170 osób; chodzi przede wszystkim o osoby zamieszkałe na terenie Suszca i okolic.

W halach będą produkowane szyny kolejek podwieszanych, rurociągi magistralne, krążniki do przenośników taśmowych, rynny trasowe do przenośników zgrzebłowych i sekcje obudów zmechanizowanych. Produkty te zostały wybrane dzięki analizie  zapotrzebowania, zarówno historycznego, jak i bieżącego oraz planów poszczególnych zakładów Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Dzięki temu JSW SA będzie mogła częściowo uniezależnić się od dostawców maszyn i urządzeń górniczych.

Plan, którego realizacja właśnie się rozpoczęła jest odpowiedzią na sytuację rynkową i jest strategiczną decyzja Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która przewiduje podniesienie rangi JZR do jednej z największych Spółek w Polsce produkujących maszyny i urządzenia górnicze oraz świadczących usługi produkcyjno-remontowe usługi na rzecz JSW S.A. Zespół obiektów produkcyjno-remontowych powstanie w Suszcu do 2022 roku. Natomiast pierwsze produkty zjadą z linii produkcyjnych w 1 Q 2020r.

Program JZR Rozwój to pierwszy element planu związanego z rewitalizacją terenów po byłej kopalni „Krupiński”. 
 

 - To część szerszego programu uprzemysłowienia regionu Dzięki nowej inwestycji, spółka JZR nie tylko zwiększy swój potencjał produkcyjny, ale także my realizujemy nasze zobowiązania związane z zagospodarowaniem terenu po byłej kopalni „Krupiński”. To potwierdzenie naszego zaangażowania w społeczną odpowiedzialność biznesu - mówi Daniel Ozon, prezes zarządu JSW.

 Jastrzębska Spółka Węglowa ma ambitne plany związane z rewitalizacją byłej kopalni w Suszcu. Ma tam powstać nowoczesny kompleks przemysłowy, w skład którego - obok obiektów JZR - wejdzie m.in. fabryka ogniw wodorowych stosowanych w elektromobilności oraz pojazdów napędzanych tym czystym paliwem, nowoczesny zakład włókien węglowych, a także wyjątkowa w skali kraju podziemna elektrownia szczytowo–pompowa. Kolejny z projektów zakłada stworzenie na tym terenie centrum serwisowo-logistycznego. Program rewitalizacji został opracowany przez ekspertów i partnerów w oparciu o analizę możliwości i potrzeb regionu oraz wyzwań technologicznych, przed którymi stoi także JSW.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Wyższej podwyżki w JSW nie będzie. Są kredyty Wyższej podwyżki w JSW nie będzie. Są kredyty

Izabela Kloc: Węgiel koksowy ma przyszłość Izabela Kloc: Węgiel koksowy ma przyszłość

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (14)
Do Gość Dziś o 11:3901.11.2018 23:44

Po co jak są gotowe hale. Tylko zmiana adaptacji. I to częściowej bo w większości są gotowe.

Gość01.11.2018 11:39

Jeszcze nic niestawiają

Gość31.10.2018 22:26

Teheran z ciebie takie radio jak z gramofonu wiertarka. Sam pełno byków walisz ale komuś wypominasz.
Akcja byki radiowe rozpoczęta.
A już widzę spokrewnione języki Polski i Perski. Jedyne co mamy wspólne to cyfry arabskie. No i pomoc dal naszych rodaków w okresie II wojny.

Radio Teheran31.10.2018 13:43

@GośćDziś o 11:16
1. W Teheranie nie mieszkaja Arabowie

2. Persowie maja wlasny jezyk (spokrewniony m.in. z j.polskim - wiele wspolnych elementow)

3. Teheran nie lezy na pustyni
https://pl.wikipedia.org/wiki/Teheran 
https://en.wikipedia.org/wiki/Tehran 

4. Piszemy w jezyku polskim "pseudospawacz", "spoza"

Gość31.10.2018 11:16

Do radia na pustyni - czytałem te wypowiedź z 10:38 i powiedz gdzie tam masz co nie tak? No chyba że w arabskim jest inna pisownia. A ty nie jesteś arab tylko jakiś przyszywaniec.

Do adam30.10.2018 20:41

Masz rację. Znowu ich pełno będzie a młodzi roboty nie mają.

Gall Anonim30.10.2018 17:27

Nie wiem czy dobrą wiadomością jest że ważne zamówienia przejmą JZR które stają się dla spółki monopolistą i ciągną z kopalń na maxa. Wiele rzeczy można by kupić taniej w ramach otwartego przetargu. Jakość remontowanych przekładni PZS też pozostawia wiele do życzenia.

adam30.10.2018 15:09

czyli nowe stanowiska dla emerytów

Radio Teheran30.10.2018 12:10

@GośćDziś o 10:38
Panie nieholota, moglby Pan nauczyc sie j.polskiego.

Radio Maryja30.10.2018 12:01

Hej mlody junaku smutek zwalcz i strach, przecież na tym piachu za trzydzieści lat, powstanie z pewewnością...

Pokaż wszystkie opinie (14)