Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 17°11°
Eko Okna
30 października 2018

Szpital z zakazaną przeszłością

Szpital z zakazaną przeszłością

Jastrzębie uczciło 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości kolejną książką z serii Perły Architektury Jastrzębskiej - Sanatorium im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

W czasach komunistycznych trudno było poznać historię budynku szpitala dziecięcego w zdrojowej dzielnicy Jastrzębia. Wówczas imię marszałka Józefa Piłsudskiego było zakazane, a właśnie to on był patronem powstałego przed wojną obiektu.

- Sanatorium im. Marszałka Piłsudskiego w Jastrzębiu-Zdroju wybudowano 90 lat temu,  czyli w 1928 roku, aby uczcić Jubileusz Dziesięciolecia Polski Niepodległej. Obiekt służył bojownikom o wolność naszej Ojczyzny - Powstańcom Śląskim. W czasie II wojny światowej  korzystali z niego żołnierze niemieccy. Po wojnie pełnił rolę sanatorium dla dzieci z chorobą Heinego-Medina, obecnie  jest siedzibą Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego dla Dzieci - mówił podczas promocji albumu poświęconemu temu obiektowi Marcin Boratyn, kierownik Galerii Historii Miasta.

Podczas spotkania w GHM w ciekawy sposób została przybliżona historia tego budynku. Największą uwagę przykuwały fotografie, które przeniosły zebranych do lat międzywojennych, kiedy to jastrzębski kurort przeżywał czasy swojej świetności. Podczas tej sentymentalnej podróży w czasie ukazano piękno zdrojowiska, na tle którego odznaczała się monumentalna budowla.

Książkę poświęconą jastrzębskiemu szpitalowi można zakupić w Galerii Historii Miasta za 18 zł.

Relacja video ze spotkania

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Nowe gadżety w Galerii Historii Miasta Nowe gadżety w Galerii Historii Miasta

"Z kołoczem do pana młodego? (video) "Z kołoczem do pana młodego? (video)

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (1)
Olon31.10.2018 9:52

Piękna sprawa i piękna historia.