Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 24°21°
8 listopada 2018

Technologia przyszłości wkrótce w JSW

Technologia przyszłości wkrótce w JSW
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Nanostruktury węglowe będą produkowane dzięki międzynarodowej kooperacji. W środę podpisano umowę o współpracy w zakresie rozwoju i wdrażania technologii produkcji nanostruktur węglowych pomiędzy JSW Innowacje SA a AGT Management & Engineering AG z siedzibą w Szwajcarii.

Innowacyjny projekt zakłada produkcję nanostruktur węglowych, w tym nanorurek węglowych, za pomocą technologii polegającej na konwersji niskotemperaturowej i chemicznym osadzaniu z fazy gazowej przy udziale odpowiednio przygotowanych katalizatorów. Do wytwarzania nanorurek mają zostać wykorzystane kopalniany metan, gaz ziemny, paliwo alternatywne z odpadów oraz plastik.

- Umowa o współpracy przewiduje realizację projektu CNT (Carbon Nanotubes) w trzech etapach. Najpierw zostaną przeprowadzone badania i analizy zastosowania technologii nanowęglowej, którą dostarcza spółka AGT, mające na celu sprawdzenie jej skuteczności w skali przemysłowej. Ta część odbędzie się w Uniwersytecie St. Andrews w Szkocji, przy udziale partnera zewnętrznego Eisenmann Anlagenbau GmbH & Co. KG, który jest wykonawcą infrastruktury technicznej. Potem powstanie spółka celowa - założona wspólnie przez JSWI oraz AGT - do dalszego rozwijania projektu. To ona zbuduje pierwszą linię do produkcji nanostruktur węglowych na terenach poprzemysłowych po Koksowni Dębieńsko w województwie śląskim. Finalnie, w ramach spółki celowej, powstaną kolejne linie produkcyjne nanostruktur węglowych. Tym samym, dzięki międzynarodowej współpracy, portfel produktów Grupy Kapitałowej JSW zostanie znacząco rozszerzony o cenne surowce do materiałów kompozytowych oraz specjalistycznych zastosowań materiałowych – informuje Jastrzębska Spółka Węglowa.

Czym są nanostruktury węglowe? To odmiana węgla w postaci pustych w środku walców, których ścianki zbudowane są ze zwiniętego grafenu (jednoatomowej warstwy grafenu). Jednościenne nanorurki węglowe – czyli grafen zwinięty w cylindry – mogą mieć średnicę od 1 do 1,5 nm. Produkowane są też nanorurki dwuścienne i wielościenne. Są niezwykle lekkie, ale za to bardzo wytrzymałe, nawet sto razy bardziej niż stal, a do tego przewodzą doskonale ciepło i prąd. Nanostruktury węglowe poprawiają właściwości materiałów, dzięki temu stają się one bardziej wytrzymałe i podlegają mniejszemu zużyciu. Wydłużenie cyklu życia materiału sprawia, że staje się on bardziej przyjazny dla środowiska, bo zmniejsza się ilość odpadów. Są również dodawane do materiałów konstrukcyjnych zmniejszając ich wagę, a to ma ogromne znaczenie m.in. w motoryzacji, przyczyniając się do zmniejszenia emisji spalin. Nanorurki znajdują najczęściej zastosowanie w elektronice, energetyce, ochronie środowiska, medycynie i produkcji kompozytów. 

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Górnicy stracą zaufanie do PiS? Kaczyński nie wyszedł do protestujących  Górnicy stracą zaufanie do PiS? Kaczyński nie wyszedł do protestujących

Daniel Ozon nie odpuszcza. Walczy o fotel prezesa JSW Daniel Ozon nie odpuszcza. Walczy o fotel prezesa JSW

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (19)
Piotr08.11.2018 20:03

Em 18.42 kasę oddali a związki są od dawna za bramą.obudz się.

Postęp jest08.11.2018 19:48

Tylko niewidoczny, jakby chcieli tego ludzie, którzy niewiele wiedzą i przez to niczego nie rozumieją.
Kilka lat temu spotkałem osobę, która nie wiedziała, czy na księżycu miasta czy też niema.

MarB08.11.2018 18:45

Ja u ładowaczy na Zofii majo robić nanorurki.

em08.11.2018 18:42

Oddac 14stke i węgiel za 2016a związki za brame

Seba08.11.2018 18:03

Największe inwestycje w dziesiątkach biurowcow jsw serwisy klimatyzacji i nowe czajniki do kawy.

Mieszkaniec08.11.2018 16:37

To spółki do wyprowadzania kasy z JSW, trzeba będzie zrobić audyt po dobrej zmianie.

Radio Teheran08.11.2018 12:05

Krystyna jechaliśmy na tym samym wagonie ja na ziemniakach , a Ty w bańce po mleku . Stała ta bańka między workami z owsem co je ojciec wziął bo myślał że hektary dostanie , a dostał pokój w hotelu robotniczym i owies wróble zjadły , a te biuro co o nim piszesz to ojciec miał na zdjęciu w gazecie co w wychodku wisiała i wziął ją na pamiątkę na Śląsk teraz robi u ciebie za fototapetę.

Pokaż wszystkie opinie (19)