Dni Jastrzębia

Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 15°12°
9 listopada 2018

Górnictwo: Ustawa dla działaczy związkowych?

Górnictwo: Ustawa dla działaczy związkowych?
fot. Kompania Węglowa

W Sejmie trwają prace nad ustawą górniczą. Obejmuje ona między innymi zasady nabywania prawa do urlopów górniczych przez działaczy związkowych. Skorzysta z tego ok. 100 osób.

W czwartek w Sejmie odbyło się drugie czytanie rządowego projektu nowelizacji tzw. ustawy górniczej, wydłużającej czas jej obowiązywania o pięć lat, do końca 2023 r. W tym czasie nadal możliwa będzie pomoc publiczna dla górnictwa, w tym przechodzenie na urlopy górnicze.

Posłowie przyjęli poprawkę dotyczącą górników z restrukturyzowanych zakładów, którzy przepracowali na stanowiskach górniczych co najmniej 10 lat, zanim zostali wybrani do pełnienia funkcji związkowych. Będą oni mogli przejść na urlopy górnicze. W Jastrzębskiej Spółce Węglowej może to dotyczyć ok. 50-70 osób, w Polskiej Grupie Górniczej 30-40, a w Tauronie Wydobyciu i Węglokoksie Kraj - ok. 12 osób. 

Podczas prac sejmowej Komisji do spraw Energii i Skarbu Państwa poprawkę umożliwiającą takie rozwiązanie złożył poseł Małecki w imieniu Klubu PiS. Została ona poparta przez posła Sitarskiego z Klubu Kukiz,'15. Uzasadniał on, że chodzi o osoby, które „podejmowały trudne wyzwania, dając opór pewnym działaniom w zakładach pracy i zdobywając zaufanie swoich kolegów. Często ta praca jest niedoceniana, a jest jak najbardziej ważna".

Na wydłużenie do końca 2023 r. możliwości udzielenia przez państwo pomocy publicznej na restrukturyzację górnictwa węgla kamiennego Komisja Europejska zgodziła się w lutym br. 

Według ministerstwa przedłużenie obowiązywania ustawy górniczej o kolejne pięć lat zagwarantuje ciągłość finansowania procesów likwidacji kopalń i działań polikwidacyjnych, w tym realizację zadań związanych z zabezpieczeniem kopalń sąsiednich przed zagrożeniem wodnym, gazowym oraz pożarowym w trakcie i po zakończeniu likwidacji kopalń. Da także możliwość pokrywania kosztów naprawy szkód górniczych, wywoływanych przez kopalnie będące już w likwidacji lub zlikwidowane. 

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW kupiła firmę. Zapłaciła za nią ponad 200 mln zł JSW kupiła firmę. Zapłaciła za nią ponad 200 mln zł

Prezes Ozon w Radiu Maryja o przyszłości górnictwa Prezes Ozon w Radiu Maryja o przyszłości górnictwa

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (46)
Edek z fabryki wungla13.11.2018 10:51

do 2021 jest gwarancja zatrudnienia

Gość12.11.2018 19:21

Werbus to dobrze że po 2o23 nie będzie już gwarancji zatrudnienia niech jsw pozbędzie się wszelkiej maści rewirantow.

werbus12.11.2018 19:02

Powiem wam jedno te pięć lat zleci szybciej niż się spodziewacie , i zaręczam wam że nic się przez ten czas nie zmieni . Po 2023 w JSW nie będzie już gwarancji zatrudnienia i będzie bolało , bo na żadną pomoc nie będzie szans.Związki się zabezpieczyły bo wiedzą co się będzie działo i oni pierwsi opuszczą tonący okręt wszak 90 % działaczy ma już prawa emerytalne od kilknastu lat , a ci ci nie mają to właśnie się zabezpieczyli tą ustawą.Wiecie jak było teraz z urlopami górniczymi no to przemyślcie to podczas długiego fedrunkowego weekendu .i spórzcie jak będziecie szli do pracy na okna siedzib związkowych będą ....ciemne, bo oni nie są od roboty oni wypoczywają po "ciężkim" tygodniu.

Marian12.11.2018 9:39

A jeden związkowiec z kontry na boryni taki w okularach jest na urlopie górniczym i pracuje na hali okazało się że może pracować jak inni aż mi miło gdy na to patrzę.

Do alojz11.11.2018 16:15

Jestem przewodniczącym związku na zofiówce pracuję na ładowni nie dopuscimy do tego zeby pracowac do 65 lat

Alojz11.11.2018 14:39

Związkowców to zostawić w spokoju są potrzebni i tyle a każdy może zostać związkowcem jak zazdroscicie natomiast w trybie pilnym należy podnieść wiek emerytalny dla sygnalistów, maszynistów, dysponentów , elektryków z ładowni akumulatorów ci ludzie mogą pracować do 65 lat życia nie pracują w szkodliwych warunkach.Emerytura po 25 latach tylko dla ścian i przodków.

Hmm...10.11.2018 21:11

Hmm...ciekawe kto ich wybrał,i dał pozwolenie na to co robią.:)

Pokaż wszystkie opinie (46)