Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 5°
15 listopada 2018

Nie dajcie się zabić! Policja ostrzega

Nie dajcie się zabić! Policja ostrzega
fot. Policja.pl

Zaczął się sezon na cichego zabójcę - czad. Policja ostrzega przez tym śmiercionośnym gazem. Warto zadbać o bezpieczeństwo swoje i najbliższych. 

Podstawową przyczyną zatruć jest niepełne spalanie, do którego może dojść, np. gdy zbyt szczelnie zamknięte są okna, brak jest właściwej wentylacji. Powoduje to powstawanie tlenku i utrudnia jego odpływ. Tyle spalin wypłynie na zewnątrz ile świeżego powietrza napłynie do pomieszczenia. Przede wszystkim należy więc zapewnić możliwość stałego dopływu świeżego powietrza do paleniska (pieca gazowego, kuchenki gazowej, kuchni węglowej lub pieca) oraz swobodny odpływ spalin.

- Osłabienie i znużenie, które czuje zaczadzony, oraz zaburzenia orientacji i zdolności oceny zagrożenia powodują, że jest on całkowicie bierny (nie ucieka z miejsca nagromadzenia trucizny), traci przytomność i - jeśli nikt nie przyjdzie mu z pomocą - umiera - mówi mł. asp. Bogusława Kobeszko, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Jastrzębiu-Zdroju.

Jak pomóc przy zatruciu tlenkiem węgla? Należy natychmiast zapewnić dopływ świeżego, czystego powietrza. Jak najszybciej wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, na świeże powietrze. Rozluźnić poszkodowanemu ubranie - rozpiąć pasek, guziki, ale nie rozbierać go, gdyż nie można doprowadzić do jego przemarznięcia.  Wezwać służby ratownicze (pogotowie ratunkowe - tel. 999, straż pożarna - tel. 998 lub 112).Jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzony nie oddycha, należy niezwłocznie przystąpić do wykonania sztucznego oddychania i masażu serca.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Ruszyli na pomoc, kobieta się tylko kąpała Ruszyli na pomoc, kobieta się tylko kąpała

Smog. Czy da się przed nim ochronić? Smog. Czy da się przed nim ochronić?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (5)
Os. Staszica15.11.2018 23:18

Kupiłem czujnik za lekko ponad 100 zł (firma górna półka). Już dwa razy uciekaliśmy z łazienki bo się włączył. Raz brakło skali czyli ponad 999 PPM. Przyjechała straż, porobili własne pomiary i stwierdzili, że gdyby nie czujnik to po 3 minutach kąpieli byłoby co najmniej jednego mniej w rodzinie. Gratulowali odpowiedzialnej decyzji o zakupie czujnika. Piecyk był sprawny, dwa piętra wyżej ktoś sobie w mieszkaniu zrobił przeciąg, czy coś, spaliny wracały przez kratki wentylacyjne, na wyższych piętrach ciąg był ok.

Rolex 15.11.2018 17:30

Tutaj podaję link, który daje do myślenia : https://youtu.be/crQurWbKHm4 

Adam15.11.2018 14:33

Koszt zakupu czujnika ok. 100zł .
Tyle jest warte wasze życie ????
Ludzie ogarnijcie się, kupcie sobie czujnik.

Gość15.11.2018 11:43

Szanowni policjanci dobry apel. NIE DAJ SIĘ ZABIĆ. To jeszcze to samo wystosujcie i respektujcie u pieszych z telefonami w ręku i włażeniem wprost pod koła samochodu. Dotyczy to również zombi ze słuchawkami na łbie.

Ratunek15.11.2018 9:56

Bardzo dobrym wskaźnikiem jest czujnik czadu zainstalowany w łazience. Jeśli czad się pojawi włączy się głośny sygnał akustyczny. Gdy to się wydarzy podczas kąpieli, należy uciec z łazienki starając się nie oddychać do momentu wyjścia.
Potem wezwać na przykład pogotowie gazowe. Mają mierniki czadu i odnajdą nieszczelność.