Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°°
22 listopada 2018

Używane auto - jak kupić je bezpiecznie i nie narobić sobie problemów?

Używane auto - jak kupić je bezpiecznie i nie narobić sobie problemów?

Niestety są osoby, dla których kupno używanego samochodu zapoczątkowało pasmo problemów. Nie dołączaj do grona tych osób i dowiedz się, jak kupić auto z drugiej ręki i zminimalizować ryzyko oszustwa. 

Zdaje się, że uczciwi ludzie, którzy chcą uczciwie sprzedać używany samochód to wymierający gatunek. Co więcej, wielu nieuczciwych sprzedawców zgodnie twierdzi, że do nieuczciwości zmusił ich psujący się rynek samochodów używanych. Okazuje się, że potencjalni konsumenci są wymagający i często kupują używane samochody bez wad, albo takie, które posiadają zatajone i niewidoczne gołym okiem usterki. Wszystko to sprawia, że prawdomówni sprzedawcy samochodów używanych na tym cierpią, bowiem nikt nie zwraca uwagi na ich ogłoszenia. Ile w tym prawdy? Nie wiadomo. Faktem jednak jest, że osoby chcące kupić auto z drugiej ręki muszą być ostrożni. Interesuje cię kupno samochodu? Dowiedz się, jak zrobić to bezpiecznie i bezproblemowo.

Jak kupić używane auto bezpiecznie i bezproblemowo?

Przed spotkaniem zabaw się w detektywa

Dokładnie przeczytaj ogłoszenie, jeśli cię ono zainteresuje, zainicjuj kontakt telefoniczny. Zadawaj pytania, wyjaśniaj wszelkie niejasności i w żadnym wypadku nie daj się zbyć. Poproś o numer VIN i o to, aby sprzedawca przysłał ci skan dokumentów związanych z pojazdem, czyli między innymi dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, książkę serwisową i dokumenty właścicieli. Dzięki temu oszczędzisz czas i w razie czego na tym etapie zorientujesz się, czy sprzedawca coś kręci.

Na spotkaniu bądź dociekliwy

Obejrzyj dokładnie każdy element samochodu zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Jeśli zobaczysz coś, o czym sprzedawca wcześniej nie wspomniał, wyjaśnij z nim to. Nie bój się zadawać pytań, bądź asertywny i nie daj się zagadać. Jeśli masz taką możliwość, na spotkanie ze sprzedawcą udaj się z niezależnym specjalistą, który obiektywnym okiem oceni stan pojazdu i sam nie da się wciągnąć w ewentualne gierki potencjalnie nieuczciwego sprzedającego.

Pamiętaj, że jazda próbna to podstawa

Jeśli sprzedający ma wykupioną polisę ubezpieczeniową dla osób fizycznych bądź posiada specjalne ubezpieczenie, na które decydują się handlarze samochodów (na przykład takie jak te, które znajdziemy pod adresem https://www.insurancefactory.co.uk/motortrade-insurance), możemy zaczynać jazdę próbną. Jeśli sprzedawca odmówi wiedz, że coś tutaj jest nie tak. Nie kupuj kota w worku i dopnij swego lub zrezygnuj z zakupu auta, którego przed sfinalizowaniem transakcji nie możesz w pełni sprawdzić.

Przy podpisywaniu umowy zachowaj czujność

Zdaje się, że wszystkie potencjalnie niosące za sobą zagrożenie sytuacje już za nami. Nic bardziej mylnego! Pora na podpisanie umowy, od której bardzo wiele zależy. Tutaj także musisz zachować ostrożność. Na tym etapie nie tylko musisz zweryfikować autentyczność dokumentów auta lecz także powinieneś sprawdzić, czy podpisujesz umowę z jego właścicielem. Nie zapominaj także, aby dokładnie przeanalizować warunki umowy, którą masz podpisać. Jeśli zauważysz jakieś nieścisłości lub coś wzbudzi twoje wątpliwości, reaguj od razu i nie czekaj aż będzie za późno.

 

Materiał partnera

Polub i udostępnij
Czytaj też
Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (2)
lenny29.09.2019 17:47

Swoje auto kupiłem w bardzo dobrej cenie w salonie ASO w Katowicach na ul Kościuszki. Trafił mi się tam używany Hyundai, ale stan idealny a pieniądze w kieszeni. Nowego auta bym nie kupował

.25.11.2018 7:18

Przede wszystkim szerokim łukiem omijać trzeba komisy samochodowe. Kupowałem kiedyś Toyotę Yaris. Na sześć czy siedem oglądanych aut - WSZYSTKIE były wcześniej rozbite i ściągnięte do Polski. Większość miała ukryte poważne wady, co sprzedający ukrywali. Szczęśliwie znajomy mechanik pomógł i ustrzegłem się konsekwencji kupna wraku.

Jeśli używane auto, to tylko kupione w polskim salonie, choćby droższe. Sprawdzajcie w internecie historię auta. I trzymajcie się Z DALA OD KOMISÓW.