Woś

Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 17°12°
Michał Woś
27 listopada 2018

Nie ma koalicji w Radzie Miasta. Fiasko rozmów?

Nie ma koalicji w Radzie Miasta. Fiasko rozmów?
fot. UM Jastrzębie / Aneta Czarnocka-Kanik

Jeszcze w poniedziałek były prowadzone rozmowy między prezydent miasta Anną Hetman a przedstawicielami klubów radnych Prawo i Sprawiedliwość oraz Wspólnotą Samorządową w sprawie zawiązania koalicji w Radzie Miasta, do porozumienia nie doszło. 

Zaraz po wygranych wyborach prezydenckich Anna Hetman deklarowała, że jest otwarta na współpracę z każdym radnym w jastrzębskiej Radzie Miasta. Jeszcze przed zaprzysiężeniem doszło do pierwszych rozmów pomiędzy nowo wybraną prezydenta a przedstawicielami PiS i WS. Każda ze stron deklarowała, że jest gotowa do zawarcia porozumienia ponad podziałami, dla którego najważniejsze będzie dobro miasta.

We wtorek rano przedstawiciele PiS poinformowali, że rozmowy zakończyły się niepowodzeniem.

- Przyznaję,  rozmowy były trudne, ale i koniecznie, bo pokazał to wynik wyborów. Naszej większości (ze Wspólnotą Samorządową) powierzono kierowanie Radą Miasta, a pani Annie Hetman kierowanie władzą wykonawczą jako prezydentowi. Byłem jednym z pomysłodawców szerokiej koalicji - Klubów PiS, PO, WS, SSJ. Wzajemny szacunek, wzajemna otwartość i współpraca rozumiana jako tyle samo dawania z siebie, co brania - dla prowadzonych przez siebie spraw. Naprawdę to mogło się udać, ale Prezydent Anna Hetman nie pozostawiła wczoraj złudzeń... szkoda - to mało powiedziane – mówi radny Szymon Klimczak, rzecznik prasowy Klubu Radnych Prawo i Sprawiedliwość.

Także prezydent Anna Hetman, która  - jak twierdzi - o zerwaniu rozmów dowiedziała sie z portalu społecznościowego facebook,  przedstawiła swój komentarz na ten temat:

- Wierzę, że koalicja jest możliwa. Z uwagi na przebieg współpracy pomiędzy prezydentem a radą w minionej kadencji, wymaga ona zbudowania wzajemnego zaufania. Pierwszym krokiem w realizacji tego celu miał być wybór przewodniczącego Rady Miasta. Proponowaliśmy, by funkcję tą piastował jeden z radnych Wspólnoty Samorządowej, dając tym samym bezpieczny status quo i godząc interesy dwóch, największych klubów w Radzie Miasta. Prawo i Sprawiedliwość wraz z większością Wspólnoty Samorządowej taką propozycję odrzuciło. Mimo to deklarowaliśmy chęć prowadzenia dalszych rozmów. Daliśmy tym sygnał, że skłonni jesteśmy do kompromisu na rzecz współpracy dla dobra miasta. Dalej podtrzymuję to stanowisko. Rozmawiajmy o koalicji, budując wzajemne zaufanie. Wypracujmy sprawiedliwy podział funkcji w Radzie Miasta. W moim odczuciu, warunkiem udanych negocjacji jest zdolność do kompromisów. Dodam, że od momentu opublikowania wyników wyborów rozmawialiśmy ze Wspólnotą Samorządową i Samorządnym Jastrzębiem o warunkach utworzenia koalicji samorządowej i bezpartyjnej. Było to naturalne. Rozmowy były na tyle zaawansowane, że mowa była o personaliach, w tym o stanowisku wiceprezydenta. Jednak w kluczowej fazie rozmów, część Wspólnoty Samorządowej zaczęła lobbować w interesach PiS-u, w efekcie czego głosami PiS i większości Wspólnoty Samorządowej wybrano przewodniczącego z ramienia PiS - mówi prezydent. 

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Kto dostanie nagrodę prezydent miasta? Kto dostanie nagrodę prezydent miasta?

Będzie darmowa komunikacja Będzie darmowa komunikacja

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (46)
Gość28.11.2018 22:14

Wspólnota to tylko nazwa. Sprzedawczyki pisowskie. Kałuże jastrzębskie.

Gość28.11.2018 20:16

Wspólnota Samorządow znowu robi sie podnózkiem-wasalem PIS - to się skonczy dla nich przy następnych wyborach UNICESTWIENIEM.

zły28.11.2018 20:08

grom, a czy ty wiesz co to jest faszyzm? Chyba nie, skoro takie bzdury wypisujesz...
A radnym pisu, choć na nich nie głosowałem, życzę anielskiej cierpliwości... mieszkańcy dali się nabrać po raz kolejny na figurę.
Dlatego uważam, że demokracja to zło. Jakikolwiek system autorytarny. Wtedy będziemy znowu potęgą.

grom28.11.2018 16:01

do szczepionkowy faszyzm: nie ma niczego gorszego niż ......faszyzm w twoim wydaniu.

gość28.11.2018 15:59

Nie wiem czy cokolwiek robi dla swoich wrogów ale dla miasta też nic nie robi, od 4 lat nie ma rozwoju miasto dalej jak było w letargu takie jest, gdzie są inwestycje jakieś osiągnięcia w dziedzinie rozwoju miasta? Poza pustymi laurami, nagrodami a gdzie wyniki tej pracy ile jest zakładów, inwestorów w mieście 4 lata minęły na jednej wielkiej imprezie.

Górnik JSW28.11.2018 13:28

Na pierwszym planie jak zwykle sprzedawczyk PISowski Szereda! Szereda Ty zdrajco, już raz sprzedałeś górników, a teraz mącisz w Radzie Miasta!!!

do gość 12:0428.11.2018 13:20

Co za durne stwierdzenie. Gdyby tak było to miasto już by było zrujnowane, bo obrażona Pani Prezydent niczego by nie chciała robić dla swoich wrogów. Jesteś z PiS, co oznacza, że jesteś przeciwnikiem rozwoju miasta ze względów politycznych. Czyli szkodzisz sam sobie. Przymilanie się tym, którzy chcą nas zniszczyć stawia cię w złym świetle. Tacy są ci, którzy popierają PiS.

Pokaż wszystkie opinie (46)