Woś

Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 17°12°
Michał Woś
29 listopada 2018

JSW: Obligacje lub finansowanie bankowe

JSW: Obligacje lub finansowanie bankowe
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Jastrzębska Spółka Węglowa zamierza na początku 2019 roku przejąć Przedsiębiorstwo Budowy Szybów. Jest też zainteresowana złożami węgla Dębieńsko i Jan Karski, należącymi do Prairie Mining.

Rozmowy JSW w sprawie przejęcia Przedsiębiorstwa Budowy Szybów (PBSz) będą kontynuowane. Do końca pierwszego kwartału 2019 roku powinny zakończyć się negocjacje w sprawie przejęcia kontroli nad aktywami firmy Prairie Mining - Dębieńsko i Jan Karski. Inwestycje te mają zapewnić poszerzenie bazy zasobowej węgla oraz zintensyfikowania robót przygotowawczych w kopalniach JSW.

JSW rozpatrywała dwa warianty refinansowania: emisja obligacji na rynku amerykańskim oraz pozyskanie finansowania z polskich banków. Po rozmowach z właścicielem wybrano ścieżkę refinansowania na rynku polskim, w ramach której konsorcjum banków ma - po sfinalizowaniu rozmów - udostępnić JSW ok. 750 mln zł w kilku transzach - to środki m.in. na akwizycję PBSz oraz środki obrotowe, na siedem lat. 

Oprócz tego  spółka pozyskuje ok. 250 mln zł (na 8 lat) z Europejskiego Banku Inwestycyjnego na inwestycje proekologiczne i prace badawcze. „Jastrzębska” otrzymała również 200 mln zł preferencyjnej pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na modernizację baterii w koksowni Przyjaźń, a także 130 mln zł na inwestycję w elektrociepłownię Radlin. 

Polub i udostępnij
Czytaj też

"Precz z nepotyzmem, kolesiostwem i mobbingiem w JSW" "Precz z nepotyzmem, kolesiostwem i mobbingiem w JSW"

JSW będzie szukać węgla w lubelskiem JSW będzie szukać węgla w lubelskiem

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (20)
gosc do Srk zofia03.12.2018 11:36

ooo leber na urlopie jeszcze sie czegos domaga hehe, trzeba bylo robic to by 14 i wegiel byly wyplacone

Srk zofia30.11.2018 8:18

Ozon złodzieju oddać kasę chłopakom co są na urlopach górniczych. Zapomniałeś juz krótką masz pamięć widzę

Egon 29.11.2018 13:14

Oni złodzieje tylko kombinują a gornik ciula z tego ma doprowadzą kopalnie , do upadłości taki jest cel pisioruw rząd nie pilnuje kopalń tylko kolesie i banda złodziei.

Leszek Pniówek29.11.2018 9:03

Niech kupią te firmy i złoża i kominy do remontu bo za rok wybory, trzeba znaleźć sposób żeby wypompować siano ze skarbca.. jak się uda to na wiosnę zuca jakieś ochłapy górnikom

WalęsaJanKowalski28.11.2018 21:39

Tadam!! Prywatyzacja coraz bliżej tylko pasibrzuchów muszą wyj... Na święta niema kasy z socjalu dla dzieci... A rzeka piyniondza płynie do zz ... "Nie o takom Polskem walczyl3m" uno omo zomo czasy prawilnej Polski

Emeryt 201528.11.2018 21:21

Lepiej wyplaccie rekompensate za wegiel kolegom ktorych pozbawiliscie deputat tlumaczac sie zla kondycja firmly a teraz chcecie brac firmly zadluzone a o nas zapomnieliscie Co za malo was w tych biurach siedzi.

Radio Teheran28.11.2018 18:45

@Arex emeryt 2016
"Oczywiście głupi gornik pomoże"

Nie gornik a cale spoleczenstwo ponosi koszty wielokrotnych chybionych restrukturyzacji.
Gornik jest posrednim beneficjentem tego wsparcia.

Pokaż wszystkie opinie (20)