Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 24°21°
28 listopada 2018

Radni obniżyli wynagrodzenie prezydent miasta

Radni obniżyli wynagrodzenie prezydent miasta
fot. UM Jastrzębie / Aneta Czarnocka-Kanik

Podczas środowej sesji Rady Miasta radni przegłosowali uchwałę o obniżeniu wynagrodzenia dla prezydent Anny Hetman. Pensja prezydent jest teraz niższa o 1 218 zł miesięcznie.

W uzasadnieniu do uchwały znajduje się wskazanie na obowiązujące przepisy zawarte w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 15 maja 2018 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, które zakładają obniżenie pensji o 20 proc.

Ustalone przez Radę Miasta Jastrzębie-Zdrój wynagrodzenie Prezydenta Miasta Jastrzębie-Zdrój wynosi dotychczas: wynagrodzenie zasadnicze - 6 000 zł miesięcznie, dodatek funkcyjny - 1 970 zł miesięcznie, dodatek za wieloletnią pracę zgodnie z obowiązującymi przepisami, dodatek specjalny - 40%,  łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego, ze względu na charakter pracy i zakres wykonywania zadań.

Obecnie proponowane wynagrodzenie wynosi: wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 5 000 zł miesięcznie, dodatek funkcyjny w wysokości 2 100 zł miesięcznie, dodatek za wieloletnią pracę zgodnie z obowiązującymi przepisami, dodatek specjalny w wysokości 40% łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego, ze względu na charakter pracy i zakres wykonywania zadań. Wynagrodzenie zasadnicze Prezydenta Miasta Jastrzębie-Zdrój, wraz z zależnymi od niego dodatkami, po zmianach będzie o niższe od dotychczas otrzymywanego o kwotę 1 218 zł miesięcznie.

Radni w ubiegłej kadencji (21 czerwca 2018 roku) głosowali uchwałę zakładającą obniżenie wynagrodzenia prezydent miasta. Jednak Rada Miasta nie przyjęła tego projektu uchwały. Podczas sesji padały pytania, co stanie się w takiej sytuacji. Argumentowano, że według Ustawy o samorządzie gminnym, to Rada Miasta określa wysokość wynagrodzenia prezydenta. Obecny wówczas na sesji prawnik wskazywał na brak aktów wykonawczych do rozporządzenia premiera na temat wynagrodzeń prezydentów i burmistrzów. Wyniki głosowania w sprawie obniżenia uposażenia prezydent miasta przedstawiały się wtedy następująco: „za” - 3 radnych, „przeciwko” - 11, „wstrzymało się od głosu” - 3.

Obniżenie pensji samorządowcom jest pokłosiem afery związanej z przyznaniem wysokich nagród dla ministrów rządu Prawa i Sprawiedliwość. Premier Beata Szydło i ministrowie zostali zobowiązani do wpłacenia pieniędzy na cel charytatywny. Jednocześnie kierownictwo partii rządzącej podjęło decyzję o obniżce o 20 proc. uposażenie parlamentarzystów, a także prezydentów miast, burmistrzów i wójtów.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Laszkiewicz Honorowym Obywatelem Miasta Laszkiewicz Honorowym Obywatelem Miasta

Prezydent Hetman: "Bez polityki w mieście" Prezydent Hetman: "Bez polityki w mieście"

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (94)
gość03.12.2018 18:42

Radni nie obniżyli wynagrodzenia prezyden ta lecz ustalili na maksymalnym poziomie. Przyznali jrj najwyższe stawki według obowiązujących przepisów prawa!!! Przed napisaniem artykułu proszę zaczerpnąć fachowych innformacji i pisać prawdę!!!!

Gość zołza z zofiówki 01.12.2018 23:37

Ładne kwiatki,jak w przyszłym roku będą opracowywać średnią pensje w naszym mieście to się okaże ,że nikt nie pracuje poniżej 6 koła na miesiąc.Jak kiedyś stwierdziła nasza obecna europarlamentarzystka,że,, poniżej 6 tysi to pracuje tylko złodziej lub k...wa,,Miłego, pracująca w sieciówce za najniższą średnią krajową

do szeredy i matupisiaka01.12.2018 11:54

szereda i matupisiak trzeba wiedziec kiedy ze sceny zejsc

tylko ja30.11.2018 23:35

Ci ludzie są hipokrytami do n-tej potęgi. Przed wyborami, gdy jeszcze mieli pewność że to Kasza będzie prezydentem to głosowali przeciw obniżeniu wynagrodzenia dla prezydenta miasta. Po wyborach jak nie został Kasza przezydentem to z zemsty, z tych najniższych pobudek przegłosowali coś innego. Oni naprawdę uważają Jastrzębian za ludzi bardzo naiwnych, uważają że mieszkańcy nie zauważą że to jest zemsta malutkich stworzonek. Przecież nie może być nic bardziej czytelnego, świadczącego, że to była zemsta jak takie posunięcie PiS- sowców po wygranych wyborach. A już szczytem obłudy i zakłamania jest wystąpienie jednego z radnych, że za krytykę ich wyczynu mają pretensję do Pani Prezydent. To jest najbardziej wyraźny sygnał, że dla nich nie liczy się w ogóle zdanie mieszkańców Jastrzębia. To jest całkowite lekceważenie mieszkańców naszego miasta.

Obserwator30.11.2018 14:16

W mojej ocenie osoby pełniące funkcje jednocześnie zarządcze i reprezentacyjne powinny mieć porządne zarobki, zwłaszcza prezydenci. Niskie zarobki na takim szczeblu to OBCIACH! Przecież osoby pełniące taką funkcję na różną skalę nie zarabiają jak przykładowi prezesi spółek czy banków, to nie są bajońskie sumy! A ludzie się cieszą, że komuś coś zabrano... z czystej zawiści?

Nie dla jastrzębie 30.11.2018 3:08

Bravo !!!!!!

Gość30.11.2018 1:35

A radni nie obniża sobie pensji> Czyżby te pieniądze "te pieniądze im się po prostu należały" ?

Pokaż wszystkie opinie (94)