Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 22°18°
5 grudnia 2018

Premier Morawiecki: "Górnictwo to napęd gospodarki"

Premier Morawiecki: "Górnictwo to napęd gospodarki"
fot. JSW S.A.

Uroczysta Akademia Barbórkowa Jastrzębskiej Spółki Węglowej odbyła się w kopalni „Pniówek”. W obchodach wzięli udział między innymi parlamentarzyści, duchowni, organizacje związkowe oraz zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Podczas Akademii Barbórkowej wręczono honorowe odznaczenia i szpady górnicze.

 - Świętujemy 100-lecie Odzyskania Niepodległości i 25-lecie powstania Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Cieszymy się, że Barbórka została wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Od lat z dumą celebrujemy Barbórkę, jako ważne wydarzenie­ - powiedział Józef Jaszczyk, dyrektor kopalni „Pniówek”, witając przybyłych gości.

Centralna Akademia Barbórkowa Jastrzębskiej Spółki Węglowej rozpoczęła się od uczczenia minutą ciszy pamięci tragicznie zmarłych górników. W Ruchu Zofiówka kopalni „Borynia-Zofiówka-Jastrzębie” w maju zginęło pięciu górników, a dwóch cudem ocalało. Prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej wspomniał jedenastodniową akcję ratowniczą, w której wzięło udział ponad 2500 osób.

- To dla nas wielki ból, który trudno wyrazić słowami. Od wielu lat w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej nie prowadzono tak trudnej i długiej akcji ratowniczej. Ogromny szacunek należy się ratownikom górniczym, którzy z narażeniem życia ratowali kolegów, za co w tym miejscu pragnę im szczególnie podziękować.

25 lat temu powołano Jastrzębską Spółkę Węglową, która obecnie jest rozpoznawana w kraju, Europie i na świecie. JSW jest silną i cenioną firmą, która stale zyskuje w oczach inwestorów.

- Staliśmy się firmą nowoczesną i ambitną. Mamy ogromny potencjał, przodujemy w innowacyjnych technologiach i stawiamy na ciągły rozwój. Jastrzębska Spółka Węglowa myśli perspektywicznie i mamy świadomość, że zasoby węgla koksowego stanowią o naszym być albo nie być, dlatego skupiamy się na poszerzaniu bazy zasobowej. Kontynuujemy inwestycje związane z modernizacją Zakładów Przeróbki Mechanicznej Węgla, aby poprawić jakość naszego produktu. Na inwestycje wydaliśmy już niemal 800 mln złotych - powiedział Daniel Ozon, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej

Daniel Ozon, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej z okazji górniczego święta - Dnia Świętej Barbary, złożył życzenia wszystkim uczestnikom uroczystości i całej braci górniczej.

- Wasze poświęcenie i trud zasługują na uznanie i najwyższy szacunek. Życzę wszelkiej pomyślności, zdrowia, ale przede wszystkim bezpiecznej pracy. Niech z okazji Barbórki nasza Patronka dodaje Wam wytrwałości i sił w codziennych obowiązkach. Bądźcie dumni z wykonywanej pracy. Szczęść Boże!

Kilka słów do górników skierował również Premier RP Mateusz Morawiecki. List odczytał Robert Magdziarz, wicewojewoda śląski. Oto jego fragment:

 - Barbórka to jeden z najcenniejszych skarbów naszego narodowego dziedzictwa, przekonuje o sile i pięknie górniczej tradycji. Górnictwo stanowi napęd polskiej gospodarki. W ostatnich trzech latach górnictwo przeszło proces restrukturyzacji i naprawy, który zapewnia bezpieczne funkcjonowanie. Przyszłość górnictwa to zwiększenie wydajności i wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań. Tak rodzi się nowoczesna Polska. Barbórka to wasz dzień, dzień wyjątkowy - jak wyjątkowa jest ważna praca. Dziękuję pracownikom i zarządowi Jastrzębskiej Spółki Węglowej za wszystko, co robicie dla Polski. Składam serdeczne gratulacje i życzę spokojnej pracy -

Na koniec Barbórkowych uroczystości, ksiądz prałat Bernard Czernecki przekonywał o swojej szczególnej służbie dla górników i ludzi ciężkiej pracy.

 - Jesteście nie tylko w mojej pamięci, jesteście w moim sercu i w moich modlitwach. Przed tygodniem byłem w Częstochowie u Matki Boskiej i tam polecałem każdego z was, waszą pracę, kopalnie i wasze kochane rodziny. Wiemy, że kopalnia to żywicielka górniczych rodzin. Ale przecież wiecie doskonale, że kopalnia potrafi wyciskać także łzy, bo kopalnia to świątynia żywiołów, gazu, wody, ciemności, ognia, są tąpnięcia, zawały i dlatego górnicy powinni wchodzić do kopalni tak, jak do kościoła - z czystą duszą. Bo czasem trzeba tę duszę kopalni zostawić na zawsze. Niech każda szychta będzie szczęśliwa, niech na waszych stołach nigdy chleba nie zabraknie, niech Święta Barbara otacza was opieką i wasze rodziny. Gratuluję jubilatom, kłaniam się sztandarom i orkiestrze. Szczęść Wam Boże zawsze i wszędzie - mówił wzruszony ksiądz prałat.

Na zakończenie oficjalnej części tegorocznej Akademii Barbórkowej odbyło się wręczenie honorowych szpad górniczych, odznaczeń i wyróżnień. Po raz pierwszy w historii Jastrzębskiej Spółki Węglowej w sposób szczególny uhonorowano osoby zasłużone dla Spółki. Wyróżniono osiemnaście osób, wśród nich księdza prałata Bernarda Czerneckiego oraz Józefa Jaszczyka, dyrektora kopalni „Pniówek”.

 

Polub i udostępnij
Mali Giganci
Czytaj też

Co z węglem dla emerytów górniczych? Dyskusja w Sejmie Co z węglem dla emerytów górniczych? Dyskusja w Sejmie

Nadchodzi spadek cen węgla koksującego? Nadchodzi spadek cen węgla koksującego?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (21)
szczepionkowy faszyzm07.12.2018 1:56

premier nikoś jak zwykle bajdurzy, aby każdego zadowolić. A w Katowicach prawi takie dyrdymały, że głowa boli:
Premier Morawiecki na szczycie klimatycznym: ?Polska popiera zieloną transformację?

Kopidol06.12.2018 20:32

Oddac wegiel i 14stke za 2016 emerytom

...06.12.2018 19:07

Nie wiem co jest bardziej śmieszne...to co powiedział Morawiecki w Katowicach czy do górników...proponuje otworzyć oczy że wszystkie te bzdury są mówione tylko po to zeby miec poparcie a końcem końców i tak bedzie inaczej...

Artystka16.06.12.2018 18:02

A w nowoczesnej i Po już się żrą o miejsca na listy do europarlamentu wielcy patrioci a naprawdę zwykle ciule a jechali po kałuży jak po łysej szkapie a sami gówno mają za uszami szlapki i inne miernoty.

do "Gość - 13:1106.12.2018 16:39

Do jakich "waszych". Jesteś Ruski czy jakiś innych. To co piszesz jest bzdurą. Tu nikt nie pisze o węglu z JSW, tylko o węglu jaki wydobywa się w polskich kopalniach. Za trudne dla ciebie do zrozumienia?

do "inzynier BOLEK"06.12.2018 16:35

Pisowski komuchu. Dopisz się do listy przedstawionej przez JANA WYLICZNKA. Chcesz żeby cię dopisać?
Idealnie do niej pasujesz. Podaj swoje nazwisko.

Gość06.12.2018 13:11

Pieprzycie jeden przez drugiego: "zamknąć kopalnie a co z elektrowniami" A czepiacie się kopalń JSW bo innych nie znacie poza nielicznymi wyjątkami.
Węgiel z JSW to węgiel koksujący! Nie nadaje się do waszych elektrowni ale po przetworzeniu do hut i zakładów chemicznych. Węgiel do elektrowni to ten z najbielszego otoczenia czyli z Rybnika. Dalej nie szukajcie bo się zgubicie.

Pokaż wszystkie opinie (21)