Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 24°21°
10 grudnia 2018

JSW: Nowe kopalnie sfinansują Chińczycy?

JSW: Nowe kopalnie sfinansują Chińczycy?
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Jastrzębska Spółka Węglowa szuka środków na konieczne inwestycje. Obecnie rozważa się pozyskanie ich na rynku amerykańskim lub chińskim.

Na zakup Przedsiębiorstwa Budowy Szybów JSW pozyska kredyt w wysokości 750 mln zł w kilku transzach. W skład konsorcjum polskich banków, które współfinansują tą operację znalazł się jeden bank z Chin. Jest to dobry prognostyk dla dalszej współpracy z tym azjatyckim państwem, na którą liczy spółka.

Podczas szczytu klimatycznego w Katowicach prezes JSW Daniel Ozon mówił, że budowa  kopalni Dębieńsko czy Jan Karski mogłaby odbywać się przy współpracy z chińskimi bankami. Spółka jest już po wstępnych rozmowach z partnerami z tego kraju. Zagraniczni partnerzy są zainteresowani węglem koksującym.

Koszt budowy jednej kopalni to około 3 mld zł. Udźwignięcie takiej inwestycji samodzielnie przez JSW byłoby trudne do wykonania.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Górnictwo: "Szykujcie bracia amunicję" Górnictwo: "Szykujcie bracia amunicję"

Minister energii o "rozrzutnym prezesie" JSW Minister energii o "rozrzutnym prezesie" JSW

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (17)
Bolek Lolek 11.12.2018 21:08

" nie o takom Polskem walczyłem" zz kochane mnie przerzucily przez płot pijanego to i kopalnie uratują hahaha

szczepionkowy faszyzm10.12.2018 23:58

suwerenność jak się patrzy...
Gość Dziś o 15:50 - a ty zapewne wykształciuch z wielkich miast? Jak długo będziesz powtarzać te brednie?
bolo, przestań lemingować... za dużo tu tego.

Do Bolo10.12.2018 15:55

No i z czego ty wyżyjesz jak zamkną kopalnie?
Pomyśl 22 tyś ludzi pracuje w JSW z regionu. W firmach około górniczych szacowane jest około 45tyś ludzi. Reszta infrastruktury jest napędzana przez nich właśnie i to wszystko się kręci.
Teraz pomyśl zamykasz kopalnie i wszystko pada zostaje garstka emerytów i rencistów bo reszta na bezrobociu albo wróci w rodzinną głuszę gdzieś w Polsce. Zostaje kilka sklepów utrzymywanych przez zakupy wyżej wymienionych emerytów/rencistów.
I teraz zasadnicze pytanie co z tobą? Sam za pewne albo stracisz robotę w sieci jakiś butików albo jesteś jeszcze uczniem. Rodzice emeryci bądź renciści dają rade cie wyżywić i utrzymać? W świat nie masz po co jechać bo z takim myśleniem nie dasz sobie rady. W Polskę to samo. tam jest sporo mądrzejszych i tez nie dają rady.
WIĘC ZASTANÓW SIĘ NA DRUGI RAZ JAK NAPISZESZ COŚ O ZAMKNIĘCIU KOPALŃ!
Gdybyś chciał zobaczyć jak działa taki ekosystem to zajedź do Wałbrzycha i popytaj co tam było tak 20 do 5 lat wstecz.

Gość10.12.2018 15:50

Jeszcze kredyt na zakup Knurów - Szczygłowice niespłacony... Znacjonalizowane "polskie" banki też muszą zarobić. Jaki jest koszt rat tych kredytów? Ale wyborcy pis i tak będą zadowoleni, bo pińcet plusy majOm i uchodźcy nie gwałcOM na "tylko polskich" ulicach! No wykształciuchom zabrali i dali IM - kwiatom i dumie narodowej(nieukom, dzieciorobom, nierobom,niepiśmiennym i nieczytelnym).

Bolo10.12.2018 12:16

Zamykac kopalnie po co truciciele nam potrzebni

Janusz Tracz10.12.2018 11:48

najpierw australiczycy, potem niemcy, teraz amerykanie lub chinczycy, ktos ma chyba bujna wyobraznie w tej spolce

Aga10.12.2018 11:45

Oddac wegiel i 14stke za 2016 emerytom i srk priorytet pisiory i zwuazkowe zarlacze

Pokaż wszystkie opinie (17)