Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 23°15°
10 grudnia 2018

Co dalej z kinem? Głos zabiera właściciel budynku

Co  dalej z kinem? Głos zabiera właściciel budynku

Sprawa dalszego wynajmu budynku, w którym znajduje się kino „Centrum” oraz Miejski Ośrodek Kultury, wywołała spore zainteresowanie. Tym razem głos zabrał właściciel budynku „Silesia Film”, którego oświadczenie zamieszczamy poniżej.

Instytucja Filmowa „Silesia-Film" w Katowicach zawarła umowę z Miastem Jastrzębie Zdrój na wynajem budynku przy Al. Piłsudskiego 27 w 2011 roku, na okres 7 lat, kończący się z dniem 30 listopada br. Mając powyższe na względzie z wielomiesięcznym wyprzedzeniem inicjowaliśmy rozmowy z Urzędem Miasta, dążąc do wypracowania warunków kontynuacji stosunku najmu. Na negocjacje w tej sprawie stawiliśmy się w Jastrzębiu-Zdroju trzykrotnie: 24 sierpnia, 1 października i 18 października br. Pomimo spotkań zmierzających do przedłużenia umowy, Urząd Miasta nie wyraził jednoznacznie woli jej przedłużenia i uregulowania kwestii dalszego najmu.

Wobec braku konkretnego stanowiska, w dniu 27 listopada br., na trzy dni przed wygaśnięciem umowy najmu, wystosowaliśmy do Urzędu Miasta pismo wzywające do opuszczenia zajmowanego budynku  w terminie do 15 grudnia br. Zareagował na nie tylko, nie będący formalnie stroną umowy, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, pan Janusz Jurczak. Mając już zakontraktowane wydarzenia na grudzień, doprowadził do podpisania aneksu pomiędzy Instytucją a Urzędem Miasta, przedłużającego umowę najmu do końca grudnia br. Warunki dalszej współpracy wciąż pozostały niedookreślone.

Przytaczane artykuły jako główną przyczynę trudnej sytuacji Miejskiego Ośrodka Kultury w Jastrzębiu Zdroju wskazują podwyższenie przez IF „Silesia-Film" stawek wynajmu. Podczas rozmów prowadzonych z Urzędem Miasta wielokrotnie sygnalizowaliśmy, że jest to dla nas przedsięwzięcie komercyjne i w interesie zarówno Instytucji, jak i województwa, leży uzgodnienie jak najkorzystniejszych finansowo warunków wynajmu, gdyż wpływy z niego zostają przeznaczone na działalność statutową Instytucji. Stawka, nawet po podwyżce, jest nadal niższa od stawek rynkowych. Dodatkowo warto podkreślić również, że sam Urząd Miasta wynajmuje obiekty według przyjętej przez siebie stawki  w wysokości 26 zł 60 gr za m2. Nie widzimy w związku z tym powodu, dlaczego nasze warunki wynajmu nie mogłyby zostać określone na tym samym poziomie.

W kontekście powyższego ze zdziwieniem przyjęliśmy również informację o tym, że sprawa dalszego wynajmu budynku była przedmiotem spotkania Pani Prezydent Anny Hetman oraz radnych Rady Miasta, podczas którego ustalono warunki ewentualnej dalszej dzierżawy i zapowiedziano zaangażowanie w negocjacje Marszałka Województwa. Przypominamy, że stroną umowy formalnie pozostaje Instytucja Filmowa „Silesia-Film" w Katowicach i to my powinniśmy być partnerem wszelkich prowadzonych w tej sprawie rozmów. Nikt nie ustalił z nami chociażby tego, czy jesteśmy zainteresowani przedłużeniem wynajmu na tak krótki okres, o jakim dyskutowano podczas wspomnianego spotkania.  

Na przestrzeni ostatniego roku, w przeciwieństwie do Urzędu Miasta Jastrzębie-Zdrój, wielokrotnie wykazaliśmy się wolą współpracy i przedłużenia umowy wynajmu, w kształcie satysfakcjonującym dla obu stron. Ponieważ prowadzone przez nas negocjacje nie zostały sfinalizowane nową umową, uznajemy je za niebyłe i wystąpimy do Urzędu Miasta z propozycją przedłużenia dzierżawy na nowych, podyktowanych obiektywnymi okolicznościami, warunkach.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Ruszył Jarmark Wielkanocny Ruszył Jarmark Wielkanocny

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (59)
byk14.12.2018 19:10

Głupota wielka. Za takie pieniądze,jak sie płaciło to juz dawno by wybudowli coś. Było fajne kino Panorama w Zdroju. Mogli je utrzymac, bo to chyba było miasta lub kopalni. Za niegospodarność pieniędzy, to ludzie powinni iść do paki.

do widź14.12.2018 10:46

Dlaczego pani prezydent nie pomyslała o tym przez cztery lata? Dlaczego nie napisała tego w swojej gazetce "Jastrząb"? Dlaczego nie powiedziała o tym na sesji rady miasta? Czy oprócz myśli o wygraniu wyborów robiła coś - NIE!!!! Zmarnowała nasze podatki - 8,4 milinona zł na niby OWN I etap, około 400 tys. zł na 1. bardzo zbędny wybieg dla psów, rolkownie, która stosi pusta. Nam potrzeba prezydenta gospodarza!!!

hawk13.12.2018 14:50

zaorać

Arek13.12.2018 14:15

Niech padnie jeszcze kino to w tym miescie nie bedzie nic oprócz marketów....

Obserwator12.12.2018 22:10

A kiedy będzie kino 3D 4DX, IMAX, sreenX, superScreen???

widz12.12.2018 14:35

Mam wrażenie, że wszyscy skupili się tylko na kinie i potem piszą teksty w stylu "niech zamykają pojedziemy do Rybnika" itp. A zastanowił się ktoś, że w tej samej sali bo innej jak do tej pory miasto nie ma, odbywają się spektakle teatralne, teatr rodzinny dla dzieci, koncerty, wszelkiego rodzaju imprezy miejskie, jubileusze miejskich instytucji.Co roku jestem np. na uroczystości i występie z okazji święta edukacji, koncercie noworocznym, ostatnio balecie. Likwidacja kina to także brak miejsca na organizację takich wydarzeń, z których korzystają inne instytucje i mieszkańcy. Szkoda, że władze miasta o tym wcześniej nie pomyślały i nie przewidzieli środków na budowę nowego lub wykupienie tego budynku.

nikus12.12.2018 13:26

nowy marszałek województwa zalatwi sprawę jak zaproponuje nową kwotę np 150 tyś za miesiąc

Pokaż wszystkie opinie (59)