Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°°
11 grudnia 2018

Zmieniają świat słowami - bronią kobiet

Zmieniają świat słowami - bronią kobiet
fot. ZS nr 5

1624 listy – to efekt 8. Maratonu Pisania Listów w obronie Więźniów Sumienia w Zespole Szkół nr 5 im. Jana Pawła II.

Akcja, która odbywa się co roku w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, w ZS nr 5 rozpoczęła się od chwytającego za serce przedstawienia w wykonaniu uczniów gimnazjum i liceum. Podczas oglądania „Luster” widzowie mogli wczuć się w przeżycia tegorocznych bohaterek, ponieważ nasi aktorzy doskonale przedstawili ich przeżycia i ujawnili, dlaczego tak ważna jest niesiona im pomoc. Oglądając te sceny odrodziła się w nas wszystkich prawdziwa nadzieja na to, że „mury runą, runą” na zawsze.

Naszym nadrzędnym celem było pokazanie, jak ważny jest drugi człowiek. Staraliśmy się napisać jak najwięcej listów do władz poszczególnych krajów w obronie osób i społeczności, których prawa są łamane. W tym roku pisaliśmy listy w obronie kobiet, które odważnie przeciwstawiały się łamaniu praw człowieka.

Przez salę maratonową przewinęły się tłumy. Listy pisali przedstawiciele władz miasta, służb mundurowych, nauczyciele i uczniowie kilku szkół, absolwenci, harcerze i mieszkańcy miasta. Każdy sam decydował, kogo chce bronić. W sumie napisaliśmy 1624 listy.

Najwięcej kopert z listami poślemy do Kenii w obronie rdzennych mieszkańców walczących o ziemię przodków i do Kirgistanu, by wesprzeć Gulzarę Duszenową w walce o prawa dla niepełnosprawnych osób. Bardzo dużo poślemy do RPA i Wenzeueli, sporo poleci również do Maroko. Przed nami jeszcze tylko pakowanie listów, adresowanie oraz wysyłka.

Dziękujemy wszystkim piszącym listy za bezinteresowną pomoc w walce o prawa człowieka! Razem mamy siłę i zmienimy świat.

ZS nr 5

Polub i udostępnij
Czytaj też

Solidarnie przeciw naruszeniom praw człowieka Solidarnie przeciw naruszeniom praw człowieka

Będą bronić kobiet walczących o prawa człowieka Będą bronić kobiet walczących o prawa człowieka

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (3)
Absolwentkazs512.12.2018 22:46

Re: Do sem ja
Ten maraton uratował już setki ludzi na całym świecie, chyba nie masz pojęcia o czym mówisz. Nad takimi ludźmi właśnie załamuje się ręce, nie dość że małej wiary to niedouczony, ale wypowiadający się. Szkoda słów

Alicja11.12.2018 22:12

Wspaniała inicjatywa - nie po raz pierwszy w tej szkole i w naszym mieście. Brawa dla młodzieży i jej nauczycieli.

To sem ja11.12.2018 13:45

Ta, już zmienić. Nie wiem czy to wyśmiać czy załamać ręce...