Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Hejt nasz powszedni - "Niech zdechnie!"

Złośliwe komentarze dotyczące wyglądu nastolatki zamieszczone na profilu społecznościowym stały się przyczyną popadnięcia w depresję. Zdarzają się nawet próby samobójcze wśród młodzieży  z tym związane. Cyberprzestępczość zatacza coraz szersze kręgi, także w Jastrzębiu.

Hejt nasz powszedni - "Niech zdechnie!"

Przestępstwa internetowe nazywane inaczej cyberprzestępstwami to coraz większy odsetek czynów karalnych. Sprawcom wydaje się, że są anonimowi i bezkarni. Jednak nierzadko są namierzani i doprowadzeni przed oblicze sądu.

Zwyzywanie człowieka, poniżenie odbywa się zazwyczaj twarzą w twarz, ale nie tylko. Coraz częściej sprawcy wykorzystują do tego portale społecznościowe czy popularne komentarze pod artykułami publikowanymi w Internecie.

- Internet nie zapewnia sprawcom przestępstw całkowitej anonimowości. Poza tym uporczywe ośmieszanie kogoś, szydercze wytykanie mu wad, np. wyglądu, wyśmiewanie może być uznane za formę znęcania się psychicznego i tak się niejednokrotnie dzieje. Z takimi sytuacjami mamy do czynienia nagminnie w świecie nastolatków, ale również dorosłych. Nit nie jest bezkarny. Młodzi ludzie za swoje czynu odpowiadają przed sądem rodzinnym (do 17 roku życia), a dorośli przed sądem karnym - wyjaśnia kom. Aneta Zacharjasz, która w Komendzie Miejskiej Policji w Jastrzębiu-Zdroju zajmuje się szeroko rozumianą profilaktyką.

Ma?‚??e?„skie pary 60 lat razem
Ma?‚??e?„skie pary 60 lat razem

(fot.pixabay)

Są też i inne sytuacje. Nierzadko uczniowie bez wiedzy nauczyciela nagrywają go albo kierują pod jego adresem groźby. Dla nich może to być dobra zabawa, natomiast w przepisach prawa takie działania są określane, jako groźby karalne. Jastrzębska Policja zetknęła się z takimi sytuacjami w szkołach na terenie miasta. Prowodyrzy takich czynów ponieśli odpowiedzialność.

Osoby wyrażające swoje opinie w Internecie często czynią to pod swoim imieniem i nazwiskiem. Zdarza się, że komentarze dotyczą aktualnej sytuacji politycznej i są, mówiąc delikatnie, bardzo dosadne. Jak na przykład ten znaleziony na profilu internetowym jednego z mieszkańców Jastrzębia.

-  Wsadzić tą k… j… do Oświęcimia i uruchomić piec. Niech zdechnie – to opinia 28-letniego jastrzębianina o poglądach „konserwatywnych”, odnośnie jednej ze znanych polityków.

Inne tego typu stwierdzenia dotyczą grup społecznych, narodowościowych, religijnych podżegają do nienawiści rasowej. I ta grupa przestępstw jest ścigana z urzędu.

Co organy ścigania, czyli policja robią w takich sytuacjach? Nie jest przecież żadną tajemnicą, że częstokroć policjanci natykają się na takie i inne zdania na portalach społecznosciowych, ponieważ często są ich użytkownikami. Poza tym przeglądają te portale w celu zdobycia różnych informacji i inwigilacji różnych środowisk, na przykład kibolskich.

- Tego typu stwierdzenia, które zostały przed chwilą przytoczone są ścigane przez Policję. Jednak w określonych przypadkach do KMP musi wpłynąć zawiadomienie od osoby pokrzywdzonej, która zgłasza tego typu sytuacje i wnosi o wszczęcie postępowania – wyjaśniał podczas spotkania, jakie zostało zorganizowane na Uniwersytecie III wieku, asp. sztab. Piotr Jaśkiewicz.  

Ma?‚??e?„skie pary 60 lat razem
Ma?‚??e?„skie pary 60 lat razem

(fot.pixabay)

W sumie łatwo powiedzieć, że należy zgłosić takie przestępstwa. Trudniej potem uchronić taką osobę, przed zemstą osób, które się ich dopuściły. Marnym pocieszeniem jest to, że po ewentualnym pobiciu czy zwyzywaniu albo zniszczeniu samochodu otrzymają oni kolejny zarzut. Poza tym przestępstwa o charakterze siania nienawiści między narodami i podżeganie do waśni są ścigane z urzędu. Bo to jednak Policja, a nie zwykły obywatel dysponuje siłą, aby przeciwstawić się takim zachowaniom.

Warto też postawić pytanie, co jest powodem tego typu nienawistnych wypowiedzi.

- Jedną z form cyberprzęstępczości jest hejtowanie, które m.in. polega na obrażaniu, gnębieniu, zianiu nienawiścią do osób lub grupy ludzi - wyjaśnia kom. Aneta Zacharjasz.

W jaki sposób można zostać zaatakowanym w Internecie? O wyzwiskach, wulgaryzmach już była mowa w tym artykule. Do tego osobliwego repertuaru dochodzą: prześladowanie, zastraszanie, nękanie, wyśmiewanie. Może to się odbywać nie tylko za pośrednictwem sieci internetowej z uwzględnieniem narzędzi typu: fora dyskusyjne, portale społecznościowe, e-maile, czy sms albo mms wysyłane z telefonów komórkowych.

Można też zostać najzwyklej w świecie zostać okradzionym. Zdarza się, że klient płaci za towar, który potem do niego nie dociera lub jest daleki od opisu zamieszczonego na aukcji. Bywa też tak, że użytkownicy Internetu bez zastanowienia podają tzw. loginy do kont bankowych.

- Nigdy pod żadnym pozorem nie podajmy loginów lub innych danych, które umożliwiają osobom postronnym zalogowanie się do naszych kont i tym samym pozbawienie nas środków finansowych - przestrzega kom. Aneta Zachariasz.

Internet na ogół jest oknem na świat, sposobem na zdobywanie wiedzy czy kontaktowanie się z ludźmi. Jest też niestety miejscem, gdzie dokonują się przestępstwa, a część jego użytkowników pokazuje czarną stronę swojego charakteru.

Katarzyna Barczyńska-Łukasik

 

 

19 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Justyna M (144.36. * .140) 19.12.2018 10:13

Dobry artykuł!

~do radiowca (31.179. * .1) 14.12.2018 20:24

Poczytaj o czymś takim jak fotoreporter i jego prawa. Potem poczytaj o czymś takim co fotoreporter może a czego nie. I się dopiero wypowiadaj. Boś mądry jak wielbłąd araba na biegunie.

~zły (91.229. * .18) 14.12.2018 08:10

od kiedy nazywanie dziadostwa po imieniu jest nowomową i "orwellowskim zmienianiem znaczen slow i wyrazen"? o_O
Bredzisz człowieku, jakbyś się czeskiej maryśki najarał...

~Radio Teheran (5.37. * .87) 13.12.2018 21:48

"mroczne systemy lewackie"

To jest orwellowskie zmienianie znaczen slow i wyrazen, tzw. nowomowa.

~Gość (89.72. * .253) 13.12.2018 21:22

Precz z POst-KOmuna

~To sem ja (94.254. * .29) 13.12.2018 20:23

Problem w tym, że sam przedstawiasz swoją osobą mroczne systemy lewackie.
A tzw. hejt nie istnieje. Jest za to kodeks prawa cywilnego - jeśli ktoś czuję się obrażony to jazda do sądu. A nie uprawiać tu zamordyzm politycznej poprawności!

~do szalejących kierowców (89.64. * .49) 13.12.2018 18:54

https://www.tvn24.pl/magazyn-tvn24/trzy-pogrzeby-i-proces,188,3246

Jest to opis tragicznego wypadku, do którego doprowadził młody głupek. Już nie żyje. Wcześniej zabił swoją głupotą kolegów. Przeczytajcie. Jeśli macie choć trochę rozumu, może was to ustrzec od takiego samej głupoty.

~do Hmmm (89.64. * .49) 13.12.2018 14:18

Przyłączam się do tej modlitwy. Amen

~Radio Teheran (82.178. * .231) 13.12.2018 14:18

@To już norma

Szkoda, że normą nie jest znajomość języka polskiego. Kiedyś bez tej podstawowej wiedzy nikt nie opuszczal szkoły podstawowej.

A wytykanie nierobstwa, głupoty i kłamstw władz to nie hejt ani żadna mowa nienawiści.
Nie mam żadnych zahamowań nazywać złodziei skazanych wyrokiem złodziejami, nazizmu i nawiazan do systemów totalitarnych patologia.

~Do Hmmm... (31.179. * .1) 13.12.2018 10:41

Teheran i sobec to jedna i ta samo osoba. Te same komentarze, rożne nicki na różnych portalach.

~To już norma (82.177. * .2) 13.12.2018 09:52

Hejt, czyli złe słowa, w dodatku nieuzasadnione, pokazują anty człowieczeństwo. Hejtujący, któremu wydaje się, że jest niewykrywalny, pokazuje, jak daleko mu od człowieczeństwa.
Negatywne opinie o niektórych znanych osobach, które pokazują się ze złej strony nie jest hejtem. Osoby publiczne mamy prawo oceniać, ale musimy podczas krytyki przedstawiać fakty a nie plotki.
Niestety, "politycy" dają złe przykłady. To są często ludzie, którym się tylko wydaje, że nadają się do polityki. Najczęściej są to ludzie, którzy chcą dobrze zarobić i dobrze się urządzić.

~Radio Teheran (82.178. * .231) 13.12.2018 08:51

Ciekawe czy policja rownie intensywnie zajęłaby się hejtem z ambony. Tzw. poglady konserwatywne nie biorą się znikąd. Wiele osób co książki w życiu w rękach nie miało a wiedza powoduje im ból głowy i drgawki, chłoną wszystko jak gąbka.

~prawdomówny (89.72. * .69) 13.12.2018 08:38

Czy ktoś z hejterów zastanowił się nad tym, że pisząc oszczerstwa popełnia grzech obmowy czy oszczerstwa? Do spowiadających się! To taki sam grzech tylko pod pseudonimem.

~Oko proroka (188.146. * .223) 13.12.2018 08:37

Nikt nie musi się wypowiadać na necie

~zły (91.229. * .18) 13.12.2018 08:24

Co za brednie. Jak ktoś jest słaby psychicznie to zawsze znajdzie się przyczyna deprechy.
A pitolenie o "hejcie" i "mowie nienawiści" ma przygotować ludzi do cenzury, aby można było wyautować rozsądne komentarze i nazywające rzeczy po imieniu. Właśnie tego lewactwo i ludzie złej woli nienawidzą: prawdy (nazywania rzeczy po imieniu).
Świnię trzeba nazwać świnią, nie ważne z której opcji czy z pochodzenia.
A jak się chcecie dowiedzieć kto naprawdę rządzi zastanówcie się kogo nie można krytykować. Jest np. taka jedna nacja nietykalna...

~Hmmm... (89.25. * .173) 13.12.2018 07:17

Kochany św Mikolaju...prosimy bardzo...przynieś w prezencie sebocowi z Teheranu odrobine rozumu.

~Cwir (188.146. * .144) 13.12.2018 07:01

Najbardziej hejtuje wasabi pelne pogardy,nienawisci i klamstwa tresci.

~Gość (188.146. * .144) 13.12.2018 06:51

Radio teheran ty jeden z przodujacych w hejcie.

~Radio Teheran (82.178. * .231) 13.12.2018 06:07

A taki poseł, radny czy urzędnik-partacz w smutek nie popadnie.