Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 22°18°
13 grudnia 2018

Hejt nasz powszedni - "Niech zdechnie!"

Hejt nasz powszedni - "Niech zdechnie!"
fot. pixabay

Złośliwe komentarze dotyczące wyglądu nastolatki zamieszczone na profilu społecznościowym stały się przyczyną popadnięcia w depresję. Zdarzają się nawet próby samobójcze wśród młodzieży  z tym związane. Cyberprzestępczość zatacza coraz szersze kręgi, także w Jastrzębiu.

Przestępstwa internetowe nazywane inaczej cyberprzestępstwami to coraz większy odsetek czynów karalnych. Sprawcom wydaje się, że są anonimowi i bezkarni. Jednak nierzadko są namierzani i doprowadzeni przed oblicze sądu.

Zwyzywanie człowieka, poniżenie odbywa się zazwyczaj twarzą w twarz, ale nie tylko. Coraz częściej sprawcy wykorzystują do tego portale społecznościowe czy popularne komentarze pod artykułami publikowanymi w Internecie.

- Internet nie zapewnia sprawcom przestępstw całkowitej anonimowości. Poza tym uporczywe ośmieszanie kogoś, szydercze wytykanie mu wad, np. wyglądu, wyśmiewanie może być uznane za formę znęcania się psychicznego i tak się niejednokrotnie dzieje. Z takimi sytuacjami mamy do czynienia nagminnie w świecie nastolatków, ale również dorosłych. Nit nie jest bezkarny. Młodzi ludzie za swoje czynu odpowiadają przed sądem rodzinnym (do 17 roku życia), a dorośli przed sądem karnym - wyjaśnia kom. Aneta Zacharjasz, która w Komendzie Miejskiej Policji w Jastrzębiu-Zdroju zajmuje się szeroko rozumianą profilaktyką.

Ma?‚??e?„skie pary 60 lat razem

(fot.pixabay)

Są też i inne sytuacje. Nierzadko uczniowie bez wiedzy nauczyciela nagrywają go albo kierują pod jego adresem groźby. Dla nich może to być dobra zabawa, natomiast w przepisach prawa takie działania są określane, jako groźby karalne. Jastrzębska Policja zetknęła się z takimi sytuacjami w szkołach na terenie miasta. Prowodyrzy takich czynów ponieśli odpowiedzialność.

Osoby wyrażające swoje opinie w Internecie często czynią to pod swoim imieniem i nazwiskiem. Zdarza się, że komentarze dotyczą aktualnej sytuacji politycznej i są, mówiąc delikatnie, bardzo dosadne. Jak na przykład ten znaleziony na profilu internetowym jednego z mieszkańców Jastrzębia.

-  Wsadzić tą k… j… do Oświęcimia i uruchomić piec. Niech zdechnie – to opinia 28-letniego jastrzębianina o poglądach „konserwatywnych”, odnośnie jednej ze znanych polityków.

Inne tego typu stwierdzenia dotyczą grup społecznych, narodowościowych, religijnych podżegają do nienawiści rasowej. I ta grupa przestępstw jest ścigana z urzędu.

Co organy ścigania, czyli policja robią w takich sytuacjach? Nie jest przecież żadną tajemnicą, że częstokroć policjanci natykają się na takie i inne zdania na portalach społecznosciowych, ponieważ często są ich użytkownikami. Poza tym przeglądają te portale w celu zdobycia różnych informacji i inwigilacji różnych środowisk, na przykład kibolskich.

- Tego typu stwierdzenia, które zostały przed chwilą przytoczone są ścigane przez Policję. Jednak w określonych przypadkach do KMP musi wpłynąć zawiadomienie od osoby pokrzywdzonej, która zgłasza tego typu sytuacje i wnosi o wszczęcie postępowania – wyjaśniał podczas spotkania, jakie zostało zorganizowane na Uniwersytecie III wieku, asp. sztab. Piotr Jaśkiewicz.  

Ma?‚??e?„skie pary 60 lat razem

(fot.pixabay)

W sumie łatwo powiedzieć, że należy zgłosić takie przestępstwa. Trudniej potem uchronić taką osobę, przed zemstą osób, które się ich dopuściły. Marnym pocieszeniem jest to, że po ewentualnym pobiciu czy zwyzywaniu albo zniszczeniu samochodu otrzymają oni kolejny zarzut. Poza tym przestępstwa o charakterze siania nienawiści między narodami i podżeganie do waśni są ścigane z urzędu. Bo to jednak Policja, a nie zwykły obywatel dysponuje siłą, aby przeciwstawić się takim zachowaniom.

Warto też postawić pytanie, co jest powodem tego typu nienawistnych wypowiedzi.

- Jedną z form cyberprzęstępczości jest hejtowanie, które m.in. polega na obrażaniu, gnębieniu, zianiu nienawiścią do osób lub grupy ludzi - wyjaśnia kom. Aneta Zacharjasz.

W jaki sposób można zostać zaatakowanym w Internecie? O wyzwiskach, wulgaryzmach już była mowa w tym artykule. Do tego osobliwego repertuaru dochodzą: prześladowanie, zastraszanie, nękanie, wyśmiewanie. Może to się odbywać nie tylko za pośrednictwem sieci internetowej z uwzględnieniem narzędzi typu: fora dyskusyjne, portale społecznościowe, e-maile, czy sms albo mms wysyłane z telefonów komórkowych.

Można też zostać najzwyklej w świecie zostać okradzionym. Zdarza się, że klient płaci za towar, który potem do niego nie dociera lub jest daleki od opisu zamieszczonego na aukcji. Bywa też tak, że użytkownicy Internetu bez zastanowienia podają tzw. loginy do kont bankowych.

- Nigdy pod żadnym pozorem nie podajmy loginów lub innych danych, które umożliwiają osobom postronnym zalogowanie się do naszych kont i tym samym pozbawienie nas środków finansowych - przestrzega kom. Aneta Zachariasz.

Internet na ogół jest oknem na świat, sposobem na zdobywanie wiedzy czy kontaktowanie się z ludźmi. Jest też niestety miejscem, gdzie dokonują się przestępstwa, a część jego użytkowników pokazuje czarną stronę swojego charakteru.

Katarzyna Barczyńska-Łukasik

 

 

Polub i udostępnij
Mali Giganci
Czytaj też

Samochód dachował na wiadukcie Samochód dachował na wiadukcie

Włamywał się do myjni, kradł obrączki i portfele Włamywał się do myjni, kradł obrączki i portfele

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (19)
Justyna M19.12.2018 10:13

Dobry artykuł!

do radiowca 14.12.2018 20:24

Poczytaj o czymś takim jak fotoreporter i jego prawa. Potem poczytaj o czymś takim co fotoreporter może a czego nie. I się dopiero wypowiadaj. Boś mądry jak wielbłąd araba na biegunie.

zły14.12.2018 8:10

od kiedy nazywanie dziadostwa po imieniu jest nowomową i "orwellowskim zmienianiem znaczen slow i wyrazen"? o_O
Bredzisz człowieku, jakbyś się czeskiej maryśki najarał...

Radio Teheran13.12.2018 21:48

"mroczne systemy lewackie"

To jest orwellowskie zmienianie znaczen slow i wyrazen, tzw. nowomowa.

Gość13.12.2018 21:22

Precz z POst-KOmuna

To sem ja13.12.2018 20:23

Problem w tym, że sam przedstawiasz swoją osobą mroczne systemy lewackie.
A tzw. hejt nie istnieje. Jest za to kodeks prawa cywilnego - jeśli ktoś czuję się obrażony to jazda do sądu. A nie uprawiać tu zamordyzm politycznej poprawności!

do szalejących kierowców13.12.2018 18:54

https://www.tvn24.pl/magazyn-tvn24/trzy-pogrzeby-i-proces,188,3246 

Jest to opis tragicznego wypadku, do którego doprowadził młody głupek. Już nie żyje. Wcześniej zabił swoją głupotą kolegów. Przeczytajcie. Jeśli macie choć trochę rozumu, może was to ustrzec od takiego samej głupoty.

Pokaż wszystkie opinie (19)