Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 24°21°
18 grudnia 2018

Policja: Pieszy ma pierwszeństwo na przejściu

Policja: Pieszy ma pierwszeństwo na przejściu
fot. KMP Jastrzębie

Poniedziałkowe potrącenie skłoniło Policję do wydania komunikatu o bezpieczeństwie na przejściach dla pieszych, w którym podkreślają, że piesi mają pierwszeństwo na oznakowanych przejściach.

Policjanci przestrzegają, że wielu uczestników ruchu drogowego nie zdaje sobie sprawy, że światła reflektorów samochodowych nie zawsze dobrze oświetlą sylwetkę pieszego, zwłaszcza, jeśli jego ubranie jest w ciemnych kolorach.

Ważnym aspektem bezpieczeństwa pieszych, szczególnie jesienią i zimą, jest więc korzystanie z elementów odblaskowych. Zwiększają one znacząco widoczność pieszego, przez co prowadzący pojazd ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania bądź hamowania w sytuacji, gdy dostrzeże postać na drodze.

- Apelujemy do kierujących, aby obserwując drogę wzięli pod uwagę, że poruszają się po niej piesi uczestnicy ruchu, którzy ze względu na wcześnie zapadający zmrok i warunki pogodowe mogą być słabo widoczni. Szczególnie w rejonie przejść dla pieszych kierujący powinni pamiętać, że pieszy może pojawić się w pobliżu w każdej chwili. Przypominamy, że kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto, jeśli skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża - informuje mł.asp. Bogusława Kobeszko z Komendy Miejskiej Policji w Jastrzębiu-Zdroju.

Jednak każdy pieszy powinien mieć świadomość, że fakt korzystania z wyznaczonego przejścia nie upoważnia do wchodzenia na jezdnię bez upewnienia się, czy nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu.

Prędkość a podobieństwo utraty życia przez pieszego, przy prędkości uderzenia pojazdu w człowieka wynosi:

30 km/h, pieszy ma ponad 90% szans na przeżycie wypadku,

50 km/h, pieszy ma 40 do 60% szans na przeżycie wypadku,

70 km/h, pieszy nie ma prawie żadnych szans na przeżycie wypadku.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Miał 2,5 promila - zatrzymali go koledzy i wezwali policję Miał 2,5 promila - zatrzymali go koledzy i wezwali policję

Zaczepił kobietę i groził nożem Zaczepił kobietę i groził nożem

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (21)
szczepionkowy faszyzm21.12.2018 1:48

Tygrys, nie tylko "dziadek", ale taki ptasi rozumek jak ten "Jacy z was kierowcy".
Socjalizm nieźle wyprał mózgi...

Tygrys19.12.2018 18:42

Tak, wydawajcie na KMP dalej takie bzdurne komunikaty, to będzie jeszcze więcej rannych. Zero wyobraźni. Teraz pójdzie sobie dziadek z wnukiem i będzie mu opowiadał: "Patrz wnusiu, tu są pasy więc samochód musi się nam zatrzymać". O tragedię nie trudno z takim rozumowaniem. Szkoda tylko przysłowiowego wnuka, bo "moralizującego" dziadka w żadnym wypadku.

Jacy z was kierowcy19.12.2018 14:12

Większość z piszących zostało oderwanych od brony i posadzonych przed kierownicą samochodu. Sądzą, że są panami dróg. Nawet nie zdają sobie sprawy jak wielkimi są ćwokami. Zbyt mało mają w sobie cech ludzkich, żeby określić ich mianem człowieka. Rozumiem kierowców, którym się zdarza zagapić. Ale takie zachowanie musi być zupełnym wyjątkiem. Człowiek nie jest zbyt wytrzymały na potrącenia samochodem. Dlatego musi mieć pierwszeństwo.
Niektórzy z piszących reklamują się jako krowy poruszające się bezmyślnie schowane za blachy swego pojazdu.

Wafel Mariana19.12.2018 10:47

Marian pisze bardzo dobrze. Musimy jezdzic min 70 km/h

Do Robert18.12.2018 21:48

Oczywiście że pieszy ma pierwszeństwo ale na pasach jak już na nich jest a nie jak ładuję się pod auto bo to już jest wtargnięcie. Ale oczywiście tego nie rozumieją.

To sem ja18.12.2018 18:37

Czasem to bym chciał pojeździć autem z gumowymi zderzakami i "zaliczać" święte krowy ładujące się przed koła, bo "ma pasy"...

Gość18.12.2018 17:37

Chodzą święte krowy albo stoi jedna z drugą i plotjuja pod piekarnia a później nagle siup pod koła. Bzdura.!!!

Pokaż wszystkie opinie (21)