Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°°
19 grudnia 2018

Smród smogu unosił się nad miastem

Smród smogu unosił się nad miastem Mapa przedstawia stan powietrza w mieście z wtorku z godziny 20:40
fot. atmopolis

Smog dusi mieszkańców, także Jastrzębia. Wskazania czujników z wtorkowego wieczora pokazały, że nadal nie możemy bezpiecznie poruszać się na „świeżym” powietrzu.

Źródłem smogu, jak stwierdzili specjaliści, jest przede wszystkim niska emisja z domów jednorodzinnych. Konieczna jest wymiana kotłów węglowych, które ją powodują. Na to jednak nie zawsze mieszkańcy mają pieniądze.

Poseł Krzysztof Gadowski złożył poprawkę do budżetu państwa, która zakłada przekazanie 0,5 mld zł na dotację celową związaną z likwidacją niskiej emisji m.in. wymiana kotłów węglowych, termomodernizacja, itp. dla województwa śląskiego.

Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia 33 miasta z Polski znajdują się na liście 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej. W pierwszej piątce znalazły się miasta z naszego regionu: Żywiec, Pszczyna, Rybnik i Wodzisław Śląski (raport z 2016 r.). Wszystkiemiasta wśród tych 50 przekraczają zalecane przez WHO maksymalne stężenie pyłów co najmniej trzykrotnie.

- Zanieczyszczenia powietrza w dużej mierze pogorszają stan zdrowia mieszkańców, przyczyniając się do występowania chorób układu oddechowego, krążenia i innych. Według statystyk z powodu smogu umiera przedwcześnie średnio 48 tys. Polaków rocznie.Mimo podjętych od lat działań samorządów wszystkich szczeblii uruchomieniu przez nich stosownych programówlikwidacji niskiej emisji,nie są one w stanie same doprowadzić do likwidacji smogu. Ze względu na tak szeroką skale tego zjawiska niezbędne jest aktywne włączenie się państwa w działania mające na celu wyeliminowanie zanieczyszczeń powietrza i ochrony zdrowia mieszkańców – przekonuje poseł Gadowski.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Uwaga! Dzisiaj policja kontroluje samochody Uwaga! Dzisiaj policja kontroluje samochody

Zrezygnujecie z jazdy samochodem? Zrezygnujecie z jazdy samochodem?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (34)
Heniek20.12.2018 8:07

@ ddo Heniek 16.58
Wielbicielu POKOnanych, sam z tej nienawiści piszesz o czymś, o czym nie masz zielonego pojęcia. Tu masz zgody środowiskowe i POczytaj też, że blokować ten przekop będzie marszałek województwa jakżeby inaczej z POKO. To paka z POKO robi taki ukłon w stronę Putina. http://dziennikelblaski.pl/556798,Zatrzymaja-przekop-Mierzei-Wislanej-quotTo-eksperyment-na-srodowiskuquot.html 
A że jesteś zwykłym hejterem świadczy sam fakt, że pisząc o ekologii i nie mając żadnych argumentów powołujesz się na wiarę i Rydzyka. Jak masz odwagę w necie nazywać go złodziejem, a masz wiedzę na ten temat, to zgłoś to odpowiednim służbom. Ja już przez litość nad tobą (tak po ludzku żal mi ciebie) nie napiszę o kosztach i wynikach POszukiwań miejsca pod elektrownię atomową przez Donia z ekipą.
Aaa i jak ci się nie podobają również tradycyjne polskie święta (bo Rydzyk też świętuje), zawsze możesz zorganizować se w tych dniach jakąś tęczową pikietę sprzeciwu.

piston,niusiek i romek19.12.2018 22:39

ranoszka 63 tam pali gumowcami maszyniok z jas-mosu

Konserwa bez konserwantów19.12.2018 19:01

Teraz ludzie trochę wychamowali ale jeszcze 5 lat temu to niektórzy gumowce z kopalni nosili na opał do swego domu.

ddo Heniek19.12.2018 16:58

Co kilka dni ogłaszane są "świetne" programy zmian na lepsze. Premier ogłasza je z wielką pewnością, choć wie, że kłamie. Ale te programy znikają i nie są realizowane. Nawet sam poseł pojawił się aby włożyć szpadel w piasek, co miało oznaczać rozpoczęcie prac przy przekopie mierzei Wiślanej. Bez zgód, bez planów. Za to z zamiarem pokazania się z kolejnym kłamstwem. Tak działa ta partia rządząca Polską. A miliardy znikają. Za to rozbudowywana jest nienawiść, którą i ty reprezentujesz. Czy podbudowujesz się również Rydzykiem? Nie przeszkadza co przerywanie odmawianie różańca aby podać konto na które masz wpłacić żeby przesłać forsę największemu złodziejowi od kilkuset lat?

Jędruś19.12.2018 16:35

Całkowity i bezwzględny zakaz palenia tym czarnym dziadoswtem czyt. węglem. Innej opcji nie ma. Ale przecież gdzie..Milosciwie nam panujący Ardian wszakże chce stawiać na węgiel.

Konserwa bez konserwantów19.12.2018 16:21

Po nowym roku rusza program docieplania budynków jednorodzinnych dopłaty nawet 50000 ocieplać i mniej hajcowac jedną jaskółka wiosny nie czyni ale zawsze coś.

Do do Heniek 13:5619.12.2018 15:42

Warto trochę się interesować tematem, a dopiero później stawać murem za POKOnanymi!!!! Rządowy program dawno ruszył. Musisz być chyba jakimś asystentem wiceministra cieniasa. https://m.bankier.pl/wiadomosc/Od-wrzesnia-nabor-wnioskow-w-programie-Czyste-powietrze-Dla-kogo-dofinansowanie-7599935.html 

Przeor19.12.2018 15:19

Więcej hanysów = większy smog

Adam19.12.2018 15:00

A może tak dla odmiany ludzie zaczęliby palić węgiel a nie śmieci ???

do Heniek19.12.2018 13:56

Dobrze się czujesz w swej zawiści do innych rządów. Z radością popierasz oszustów. Dlaczego twoi ulubieńcy, do tej pory nie zaproponowali pomocy w polepszeniu jakości powietrza? Oni, mając większość sejmie mogli by to zrobić. Ale nie zrobią, bo straciłbyś cel w życiu, czyli szerzenia nienawiści. Czegoś co popierają twoi ulubieńcy.

Pokaż wszystkie opinie (34)