Dni Jastrzębia

Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 14°10°
19 grudnia 2018

Budżet uchwalony. Poprawki PiS przepadły

Budżet uchwalony. Poprawki PiS przepadły
fot. UM Jastrzębie / Aneta Czarnocka-Kanik

We wtorek radni uchwalili budżet miasta. To była długa sesja przerywana długimi konsultacjami i rozmowami. Ostatecznie uchwalono budżet bez większości poprawek, które zaproponował Klub Radnych Prawo i Sprawiedliwość.

Wczoraj o godzinie 13:00 rozpoczęła się sesja budżetowa - jedna z najważniejszych w roku. Prezydent miasta Anna Hetman przedstawiła plan finansowy miasta na 2019 rok, który jej zdaniem spełnia oczekiwania mieszkańców, choć, jak przyznała prezydent „chciałoby się więcej”.

- Nie jest to budżet ani zbyt zachowawczy, ani odważny - mówiła prezydent.

Szymon Klimczak z Klubu Radnych PiS przedstawił poprawki do budżetu miasta, które ostatecznie nie zyskały akceptacji prezydent, były to.: 15 tys. zł na wyjazd dla dzieci w ramach Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z terenu miasta Jastrzębie-Zdrój. 285 tys. zł na dobudowę garażu dla OSP Ruptawa. 100 tys. zł na wspieranie i upowszechnianie sportu. 100 tys. zł na finansowanie rozwoju sportu. Stworzenie zadania - 50 tys. zł na koncepcję generalnego remontu ul. J. Matejki. Stworzenie zadania 235 tys. zł na budowę pomnika obrońców Bożej Góry.  Przekazanie 65 tys. zł na zaplecze socjalne przy wiacie, która ma być budowana w sołectwie Moszczenica. Stworzenie zadania - 150 tys. zł na budowę obiektu sportowego dla Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego. Jedna z poprawek zakładała likwidację środków na wydawanie Gazety Samorządowej „Jastrząb”.

Poprawki te jednak przepadły głosami radnych Koalicji Samorządowej i Wspólnoty Samorządowej. Ostatecznie radni przejęli budżet miasta na 2019 rok w wersji zaproponowanej przez prezydent Annę Hetman.  

- Cieszę się, że część poprawek, które inicjowałem pani Prezydent przyjęła do projektu budżetu. Szkoda, że w pozostałych, które były przedmiotem głosowania radni nie widzieli ile potrzeb i ile dobrych rzeczy byśmy za to zrobili. Za to - bez próby porozumienia - woleli pozostawić kasę na wydatki bieżące m.in. na promocję - podsumował radny Klimczak.

Przyszłoroczne wydatki zaplanowano w wysokości 525 848 188 zł, z czego wydatki bieżące to 429 317 836 zł, a majątkowe 96 530 352 zł. Dochody mają wynieść 468 229 776 zł. Z analizy planowanych źródeł dochodów największą część budżetu stanowią udziały w PIT i CIT 123 mln zł, następnie dotacje i środki zewnętrzne 116 mln zł, subwencja 108 mln zł, podatki lokalne 57 mln zł. Deficyt wyniesie 57 618 412 zł i zostanie pokryty nadwyżką z lat ubiegłych w wysokości 51 077 276 zł oraz wolnymi środkami.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Płonęło wysypisko. 71 strażaków w akcji Płonęło wysypisko. 71 strażaków w akcji

Pożar wysypiska. 60 strażaków w akcji Pożar wysypiska. 60 strażaków w akcji

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (29)
Lokator20.12.2018 21:05

No ja jestem ciekawy czy chodnik przy Wodeckiego bedzie zrobiony bo to grunt miasta wszędzie sa zrobione chodniki a przy Wodeckiego 2/4 nie pani prezydent prosze sie przejechać i zobaczyć na własne oczy jak można po takim dziadostwie chodzić wstyd pani tylko zrobiła przed blokiem parking dla pracowników kopalni ludzia przed oknami i czy to jest fer prosze w końcu sie zainteresować ta sprawa

Piotr Jankowski20.12.2018 20:37

I znów zaczną się kolejne wymiany chodników i drogie wybiegi dla psów. Ulica Matejki i Długosza to jeden wielki dramat. Jeszcze z dwa lub trzy rajdy i PO nas cofnie do ery glinianych dróg. Na razie zniszczenia dróg dokonują ciężarówy dojeżdżające do szybów wiertniczych. Zresztą jak drogi będą zniszczone to będzie mniej świętych krów z pieluchą, traktujących podmiejskie ulice jak swoja własność.

versus19.12.2018 22:09

Brawo Wspólnota... !!!!!!!!!

Gość19.12.2018 21:57

Jestem zbudowany postawą Wspólnoty - dziękuję jesteście wielcy. Od wczoraj znowu mogę mówić moja WS a już myślałem że nie wrócicie na ziemię. Trochę chimeryczny jest Tadeusz ale może to było wynikiem słabości Wspólnoty będącej kanapką dla PiS. Nie straćcie szansy na odbudowanie dawnej pozycji

gosc 19.12.2018 20:25

Brawo WS! W końcu mądra decyzja. Miasto jest najważniejsze a nie polityczne rozgrywki.

Ochlapany19.12.2018 16:56

Oj pachnie kałużą , aż nie chce mi sie wierzyć by bziok szlachecki jajecki sprzedał się za czapkę gruszek :) ale patrząc na prezydenturę tego chłopa i na innych bezradnych z jego wiejskiego koła wszystkiego można się spodziewać .

Obserwator19.12.2018 16:09

No i wreszcie wspólnota samorządowa jest w porządku, myśli normalnie i potrafi dostrzec potrzeby miasta mam nadzieję ze nie bedą zastraszani i staną na wysokosci zadania. pozdrawiam

Pokaż wszystkie opinie (29)