Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 22°20°
21 grudnia 2018

JSW pożycza pieniądze

JSW pożycza pieniądze

134 mln zł – taką kwotą Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansuje projekt „Poprawa efektywności energetycznej w JSW KOKS S.A”.

W warszawskiej siedzibie Funduszu podpisano umowę w sprawie preferencyjnej pożyczki w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Fundusz reprezentował prezes zarządu Kazimierz Kujda, a JSW KOKS SA członkowie zarządu – Iwona Gajdzik-Szot i Mariusz Soszyński.

Projekt zakłada budowę bloku energetycznego opalanego gazem koksowniczym, który będzie dysponował mocą elektryczną ok. 28 MWe oraz budowę wymiennika ciepłowniczego z mocą cieplną ok. 37 MWt.

Planowana inwestycja powstanie w Radlinie i składać się będzie z dwóch kotłów parowych, jednej turbiny parowej kondensacyjno-upustowej, generatora elektrycznego oraz infrastruktury towarzyszącej. Blok energetyczny będzie wytwarzał energię elektryczną w skojarzeniu z ciepłem użytkowym w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Dzięki przebudowie linii produkcyjnych na bardziej efektywne energetycznie, energia ciepła odpadowego z instalacji przemysłowych w przedsiębiorstwie, jak i energia elektryczna zostaną wykorzystane na potrzeby Koksowni Radlin, a nadwyżki sprzedawane będą odbiorcom zewnętrznym. W ten sposób nastąpi poprawa efektywności energetycznej i produkcyjnej w przedsiębiorstwie, co tym samym wpłynie na wzrost konkurencyjności przedsiębiorstwa.

- Projekt JSW KOKS SA znakomicie wpisuje się w to, o czym była mowa w Polsce w ciągu ostatnich dwóch tygodni, czyli w problematykę podnoszenia efektywności energetycznej. O tym naprawdę dużo dyskutowaliśmy w Katowicach na szczycie klimatycznym COP24, w gronie międzynarodowym. Przedsięwzięcie pozwala na wykorzystanie zasobów gazowych, które do tej pory były faktycznie odpadem. Za jednym zamachem w kogeneracji uzyskamy ciepło i energię elektryczną. To podejście kogeneracyjne będziemy coraz mocniej promować i wspierać. Intensywnie negocjujemy w ramach Unii Europejskiej, aby w kolejnej perspektywie finansowej tego typu inicjatywy, czyli kogeneracja oparta na gazie, nadal mogły być uruchamiane – powiedział podczas uroczystości Jerzy Kwieciński, minister infrastruktury i rozwoju.

Dodatkowym efektem tej inwestycji będzie poprawa bezpieczeństwa energetycznego oraz wizerunku przedsiębiorstwa w kontekście ochrony środowiska.

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW: Uruchomiono kolejne ściany. Chcą zwiększyć wydobycie JSW: Uruchomiono kolejne ściany. Chcą zwiększyć wydobycie

Najgorzej jest z JSW. Silny spadek na giełdzie Najgorzej jest z JSW. Silny spadek na giełdzie

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (7)
Załamany22.12.2018 14:27

Ludzie, jakim cudem robicie takie błędy ortograficzne? Przecież w każdym urządzeniu są teraz słowniki, które pomagają pisać poprawnie. Mikołaju wracaj do szkoły! Wstyd!

zły22.12.2018 13:56

Mikołaj, ortografia....
Czy nie znajdzie się w tej firmie ktoś, kto zlikwiduje przerost administracji?
Ta pożyczka nie będzie spłacona...

Mikolaj22.12.2018 8:22

Zaś rozdawnictwo a puzniej napiszą że państwo dokłada do górnictwa a tu spulka pożycza prosze

Hmmm...21.12.2018 23:21

radiowiec...bo nie mosz,to i nie pożyczysz:)

Gość21.12.2018 18:37

Może przestaną opłacać porażki Gorola to kasy wystarczy.

Adi 21.12.2018 14:41

Odac wegiel i 14stke za 2016

Radio Teheran21.12.2018 8:35

Ja bym im nie pozyczyl