Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 22°18°
7 stycznia 2019

Górnictwo: Fedrunek w kopalniach 6 dni w tygodniu

Górnictwo: Fedrunek w kopalniach 6 dni w tygodniu
fot. Kompania Węglowa

Po raz kolejny powraca temat efektywności pracy w polskich kopalniach. Tym razem głos zabrał senator PiS prof. Krystian Probierz, specjalista-geolog.

Na łamach portalu poruszającego tematykę górniczą wnp.pl prof. Probierz uzasadniał, że polskie kopalnie powinny wprowadzić pracę 6 dni w tygodniu. O tego typu rozwiązaniach mówił przed laty prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej Jarosław Zagórowski, który przepłacił to stanowiskiem.

Coraz częściej specjaliści, także reprezentujący Prawo i Sprawiedliwość, powracają do tej koncepcji. Podkreślają, że zwiększy to efektywność pracy kopalń i ich konkurencję na zagranicznych rynkach. Ratunkiem dla polskiego przemysłu wydobywczego jest zwiększenie produkcji, przy i tak dość wysokich kosztach uzyskania węgla.

Górnicze związki zawodowe konsekwentnie opowiadają się przeciwko takiemu rozwiązaniu.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Co z węglem dla emerytów górniczych? Dyskusja w Sejmie Co z węglem dla emerytów górniczych? Dyskusja w Sejmie

Nadchodzi spadek cen węgla koksującego? Nadchodzi spadek cen węgla koksującego?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (77)
Gość13.01.2019 22:10

Proponuję fedrowac 8 dni wtygodniu

rademenes13.01.2019 11:57

Pana senatora Probierza doskonale pamiętam sprzed 22 laty, kiedy był szefem katedry Geologii na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Byłem jego studentem...to była największa świnia na wydziale, cham w białych rękawiczkach. Nie przypuszczam, by ten człowiek zmienił cokolwiek w stosunkach międzyludzkich jakie on sam proponuje. Nie życzę sobie, by ten człowiek, nazywany fachowcem/ekspertem wypowiadał się na temat sobie absolutnie obcy, publicznie podważając efektywność branży górniczej. Panie Probierz, porzuć Pan ławę senatorską i zjedz na dół w chrakterze osoby dozoru, tak na 3-4 miesiące. Poczujesz Pan co to zarządzanie górnictwem, jego zasobem ludzkim, jakim są górnicy i zrozumiesz Pan , że już mniej jak 12 ludzi na ścianie wydobywczej wraz z obsługą odstawy i transportem kolejkami nie można mieć. Wydłużenie o jeden dzień tygodnia pracy spowoduje zmniejszenie zatrudnienia na zmianie o 20% , tak by zapewnić obłożenie na dodatkową dobę....Tylko skąd ludzi na to? P.S. I proszę nie zapominać, że my ludzie dołu, też mamy dzieci, które za nami tęsknią....Nie dość, że system zmianowy to jeszcze 6 dni....zatrudniajcie wobec tego tylko kawalerów, bo rodzinę w takim systemie będziemy musieli oglądać na zdjęciach...

cortez13.01.2019 7:43

tu nie o soboty chodzi a o pieniądze.. w większości oddziałów wydobywczych praca w soboty jest normą .. zaczynaja w niedziele na noc a koncza w sobote nocką ... zostają 3 zmiany niefedrunkowe. jak nie wiadomo o co chodzi ... to chodzi zawsze o pieniądze.. a konretnie dodatek za pracę w sobote niedziele i święta... Boryniok

siwek12312.01.2019 22:08

gdzie jest związkowiec Duda ludzie strajkowali o wolne soboty a teraz te nieroby z solidarności chcę je wprowadzić na nowo

fan12.01.2019 20:04

zwiazkowcom trza dzwignac stawka bo te gnoje za 8000 -10000 ciezko maja przezyc !!!!!biura podrozy,bale,zabawy tym sie zajmuja te nieroby!!!!!!!!!sa nietykalni!!!!

Waldek12.01.2019 19:44

Jeszcze chwilę i będą niedziele planowe i na apel załogi

Gorniczek 11.01.2019 10:55

Sobota jest i będzie dodatkowo płatna!! A jak ktoś zazdrości to zapraszamy na Kwk !! ????

Pokaż wszystkie opinie (77)